Osztatlan közös teleknek mik a hátrányai, előnyei?
Az osztatlan annyit jelent, hogy semmit nem csinálhatsz a másik(ak) beleegyezése nélkül, mindenbe beleszólhat(nak) - mikor mit csinálsz a kertben, mikor van ott a gyerek, miért hangos a gyerek, miért akkor napozol, amikor ök a teraszon esznek, stb.
(Az sem érv, hogy akik ott vannak, rendesek, mert másnikor eladhaják a részüket, és akármilyen emberek jönnek, nem tudod öket megválogatni.)
Ilyenbe belemenni nem szabad.
Hiába van megosztási szerződés, attól még egy teleknek vagytok közös tulajdonosai, pl. ha megbírságolja a szomszédodat egy illegális hatalmas garázsépítésért az építésügyi hatóság akkor fele-fele arányban megkapjátok a bírság határozatot. Hosszú a lista a hátrányairól.
Egyetlen előnye hogy nem vonatkozik rá a szomszédjog, mivel jogilag nem vagytok szomszédok.
Amit még nem írtak, hogy általában közösek a közművek. Vagyis az egyik telekrészen van minden szolgáltatási pont, ha a másiknak bármi nyűgje van, akkor át kell mászkálni, ő meg vagy beenged mondjuk egy duguláselhárítót, vagy nem, mert letapossa a gyepét (most mondtak valamit) és akkor mondjuk még nem is csőtörésről beszéltünk ugye.
Amíg jó a szomszédi viszony, addig nincs ezekkel általában gond amúgy, de kitudja, hogy 20 év múlva is így lesz-e ez. Mi is kerültük emiatt ezeket.
Hogy meg lehet-e osztani, annak utána kell járni, nem biztos. Pláne ha ikerház. Sok helyen van olyan szabály, hogy mondjuk 800 nm-nél nem lehet kisebb telekméret, azonban 800 nm-en elhelyezhető két lakóegység. Adott egy 820 nm-es telek, felpattintanak rá két házat és eladják csilliárdokért. Na őket pl. az életben nem fogod megosztani.
Szerintem helyzetfüggő a dolog, mert az én családiházam is egy olyan osztatlan közös telken van amit 1975-ben lakószövetkezetet alapítva építettek. Egy ilyen területre 14db ikerházat húztak fel. És ezen kívül még van két ilyen terület a lakótelepen. Itt annyi van, hogy minden háznak van egy per jele a helyrajzi szám után, illetve mivel ikerház ezért a végén A és B. Senki nem szól bele a másik dolgába, nem kérdezik meg, hogy valaki megakarja-e venni stb. Saját mérőóra, kerítés elválasztott területek mindenkinél, lényegében függetlenek vagyunk egymástól. Egyedüli negatívum, hogy mivel mi lényegében társasházzá vagyunk minősítve, a közös telek és mert az ikerházak az oldalukon lévő garázsoknál fogva össze vannak építve, ezért évente jön a kéményseprő ellenőrizni. Ennyi
Esetleg az ügyvédi szerződést tovább lehetne vinni, hogy hasonlóan egy per jel kerüljön a helyrajzi számra, de tudtommal ha elég nagy a terület, akkor lehet kérni a megosztást is, de elvileg ennek van egy minimális mérete aminek meg kel lenni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!