Ingatlan vásárlásnál mire kell figyelni, ha parapet magasságig tégla fentebb vályogból épült?
Mennyire jellemző a vizesedés/penészesedés?
Mit érdemes megkérdezni az eladótól?
Egyetértek, arra az egyre kell figyelni, hogy nehogy bepalizzanak valahogy, hogy megvedd.
Menekülni kell az ilyentől.
Köszönöm a válaszokat, ha lehetne téglát vennék. Sajnos muszáj figyelembe vennem a vályogot, mert a környéken nincs eladó tiszta tégla lakás, 2 éve nézem a hirdetéseket, építtetni pedig nincs kapacitás.
A vízszigetelés megléte, és az alap ellenőrizhető szakember által? Meg kell bontani a falat esetleg? Hogyan zajlik egy ilyen ellenőrzés?
Egy rokonomnak vályog háza van, és semmi gondja vele, de lehet, hogy Ő a ritka kivétel. Azt olvastam, hogy ismét felfedezi a modern építészet a vályogot. Lehet, hogy nem ugyanabban a formában, mint 40 éve.
Tegyük fel, hogy a statikus rámondja, hogy megfelelő, és megvásárolom. Általában az adásvételben van egy időzáradék, vagy visszatartás, stb. pl. 6 hónap amíg lehet reklamálni az eladónál az ilyen jellegű rejtett hibákat? Ez alatt kiderülhet ha problémás volt, csak le van fedve festéssel vagy gletteléssel.
9 Igazából nem is a vizszigetelés megléte, hanem annak működőképessége a fontos. Van mikor hogy ott van valamilyen kátránypapír, de a hosszú évtizedek alatt ez tönkremegy, nem teljesíti eredeti feladatát.
Ha látni akarod a szigetelést, akkor meg kell bontani a falat.
De ennél sokkal fontosabb, hogy vizuálisan nézd meg a falak alját a padlósíknál. Ha látod hogy púposodik, vagy kézzel érintve nedves, akkor már tudod hogy kell foglalkozni a vizesedéssel. Kifinomultabb módszer a falnedvességmérő műszer, a falak páratartalmának 40% alattinak kell lennie.
Minden régi ház ilyen egyébként, téglaházak 3/4-e mind vizesedik ha nem foglalkoztak vele eddig. Lehet hogy alúlról jön, lehet hogy nincs ereszcsatorna vagy ha van akkor a ház tövébe folyik a víz, ezeket figyelgetni kell. Ez egyébként nem rejtett hiba, neked eleve úgy kell megvenned - annak tudatában- hogy a vizesedés foglalkozós dolog. Van mindenre utólagos megoldás, elvágjátok a falat, aláfalaztok, dréncsöves rendszert építetek, stb. ezzel kalkulálni kell már vásárlás előtt, és az árajánlatot eszerint kell megadni az eladó felé. Egy ilyen régi házon sokat kell dolgozni, nem olyan mint egy lakás ahova egyszerre be lehet költözni.
A nagyobb probléma viszont az, hogy hogyan történjen egy vegyes vájogfalú ház felújítása. Te értesz hozzá? Mert én pl. nem, de tudok olyan építészről, aki vájogházban lakik, és azt mondja hogy ez a legjobb. Mert ért hozzá, van szakmai ismeret.
Ez az ismeret viszont lassan elveszik már, és nem tudja már igazából senki, hogy hogyan lehet a mai energetikai elvárásoknak megfelelően felújítani. Mert nem úgy van hogy hőszigetelsz ész nélkül, meg gipszkartonozol, meg cementes habarccsal becsinálod a hézagokat, vagy épp diszperzittel lekened a falakat. Ha nagyon modern dolgokban gondolkodsz, akkor lehet érdemesebb picit távolabb, 20-30km-re is nézelődni, hátha ott akad egy jó téglaház.
Statikus jó ha megnézi, szerkezetileg ellenőrzi az épületet. De feltárás nélkül ő sem fogja tudni megmondani, hogy pl. alá van-e alapozva vagy milyenek a talajvíz viszonyok. Repedéseket, süllyedésjeleket viszont érdemes figyelni, azokból sokmindenre lehet következtetni.
Eladót meg mindenről érdemes kikérdezni, igazából az lenne jó, ha szépen elmesélné a ház történetét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!