Parasztházat építhetek legálisan?
Sziasztok. Szeretnénk apuval venni nagy telket (1ha körülit, aranykalászos képzésem megvan hozzá). És én szeretnék oda szakember nélkül parasztházat építeni vályogból, vagyis helyi anyagból. Csak fa és sár lenne az alapanyag, esetleg az alapozásnál betonozás, kátrány, vízelvezetés, stb. Vagyis egy egyszerű parasztházat szeretnénk (ez az én álmom) ami arra a célt szolgálna, hogy nem lakásnak nyilvánítanánk ki, hanem ilyen nyaraló háznak vagy mi. Tehát nem beköltöznénk oda, hanem a teleknél szeretnénk gazdálkodást folytatni, ehhez lesz szükség erre a házra+ melléképületekre is. Azt tudom, hogy 100nm3 lehet max az épület amihez nem kell engedély, de a fő épülethez gondolom kell, mert a telket tanyává szeretném majd iratni az önkormányzattal.
Tervrajzhoz hívok szakit, plusz az engedélyeket tudom kell fizetni stb.
Megmutatok 1 linket milyenre gondoltam:
A linknél jobb oldalt van egy tervrajz, eggyel balra lévő képre szeretnék mutatni most nektek. Ez a ház azt a célt szolgálná, hogy ha sok dolgom van a tanyán, akkor addig egy két napot ott aludnék. De nem arra lenne, hogy ott lakjunk (bár én szívesen laknám az ilyen házakat🥰🥰) a nagyapám tudja mit kell csinálni, hogy kell megépíteni, ő segíteni fog nekünk ebben. Ez a parasztház 1 konyhából állna esetleg 1 szobából is a búbos kemence miatt (ezt szakemberrel építtetem meg) se villany, se víz, se gáz nem lenne bekötve oda a házba.
Lehet erre engedélyt kérni és megépíthetjük mi magunk szakemberek nélkül? Hagyományos parasztház az ugye régen volt és nem tudom engedik-e hogy visszahozzunk valamit a múltból..? Annyira húz a szívem az ilyen házakhoz, nem tudok illeszkedni a mostani világhoz nem tetszenek a modern világ házai..
És még annyit, hogy van egy rendes házunk is, a telek amit megvennénk pár km-re lenne tőlünk.
Mielőtt valaki poénnak venné a kérdésemet, csak szólok sokan laknak kis faházakban, stb (ha van pénzük nagyobb házra és nem akarnak) és én nem tartom ezt szégyennek!
Építhetsz, de a vályog nem felel meg a manapság érvényes a hőszigetelési követelményeknek (lényegesen rosszabb).
A leendő házra sosem kapsz használaba vételi engedélyt. Ez erősen korlátozza a hitelképességet, biztosítást, a beletett munkád értékét.
Hivatalosan bejelentkezni sem fogsz tudni.
Én vályogban nőttem fel, télen sosem tudtuk rendesen kifűteni. Az apró ablakok miatt mindig sötét volt, számomra nyomasztó volt benne a gyerekkor.
Engem ezek nem zavarnak, a kemence azért kell mert magamat szeretnék kiszolgálni (pl: a péktermékek, a zöldségek, állatok, tejtermék..) ezeket mind magam szeretném előállítani. Illetve télen fűti is a házat a kemence. Minden évben le kell meszelni 2-szer, hogy karban tartsam a házat, ezt tudom. 😊
Én is vályogházban, parasztházban nőttem fel de ez már összeolvadt a modern világgal (áram, víz, gáz van) de sok minden régi anyagból van pl ablakkeretek. Tehát én ezt szeretem, és nem zavar hogy nincs fény bent mivel ilyen a parasztház. Meg ugye nem lakni építenénk hanem “kellék” épületnek. De ilyenkor mit kell mondani az önkormányzatnak, mi az ilyen háznak a neve? Mert kellék épületet nem mondhatok, mert nem fogják tudni mire gondolok.
“ Hivatalosan bejelentkezni sem fogsz tudni.”
Ezt most nem értem mire gondolsz?
Járj utána, hogy milyen minősègbe tudsz valamit rá èpíteni, ès mi annak a követelmènye.
Prèsház, tároló, gazdasági èpület stb. A helyi èpítèsi szabályzatba biztosan megvan. Besorolni kell valahová, aztán azok az èpítèsi előírások vonatkoznak rá.
Vályoghoz megfelelő tervezőt kell keresni, mert èmi engedèlye nem lèvèn, itt a tervezőjè a felelőssèg, ő adja meg a minősèget. Vályogos fórumon találsz ilyeneket( faceb)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!