Végrehajtás alatt álló ingatlan megvásárlása?
Üdv, mindenkinek!
Végrehajtás alatt álló ingatlant szeretnék vásárolni! Az ingatlan egy ikerház, az egyik fele a saját tulajdonomban van, a másik részét szeretném megvenni. Beszéltem a jelenlegi adós tulajdonosokkal (mert kettő is van férj-feleség) ők szívesen eladnák. A probléma hogy a tartozásuk összege átszámítva kb. 40M Ft, de az ingatlan értéke max 6M Ft. Ez egy félkész, nagyon rossz állapotú ház, nem is érdekelne csak az én ikerház felem felvan újítva, és a közös tetőszerkezet és egyéb közös elemek miatt a süllyedő alap, tetőmozgás miegymás miatt az enyém állaga is romlik. Ezért szeretném megvenni és megállitani ezt a folyamatot, de más házára nem szeretnék költeni...
Na most az a kérdés, hogy ha én megvenném az ikerház másik felét akkor a tartozást törölnék-e róla ha 40M a tartozásuk és töredéke az az összeg amiért én megvenném? Mi történne azzal a pénzzel amit kifizetnék, a teljes egészében a banké lenne vagy a jelenlegi tulajoknak is adnának belőle? Adás vétel helyett lemondhat-e a javamra a mostani tulaj úgy hogy a tartozást én ne vegyem át, az ingatlan tehermentes legyen?
Végrehajtas alatt álló ingatlant nyilvános árverésen veheted meg csak. Nem pedig a tulajtól.
Lesz egy kikialtasi ár, és annyiért fog elkelni, amennyit a legtöbbet fizető vevő ad érte.
Ez a pénz teljes egészében megy a tartozásukba.
Ha például 10 millióért kel el, akkor nekik meg marad a nevükön 30 millió tartozás.
Nincs elővásárlási jogod? (közös hrsz)
Mert ebben az esetben nem ártana egy JÓ ügyvéd.
1. ismerni kellene a tulajdoni lap tartalmát
2. végrehajtás valóban vagy követeléskezelőnél tart az ügy (ezt gyakran keverik)
3 ha végrehajtás akkor ki van-e tűzve árverésre
"Na most az a kérdés, hogy ha én megvenném az ikerház másik felét akkor a tartozást törölnék-e róla ha 40M a tartozásuk és töredéke az az összeg amiért én megvenném?"
A tartozás akkor törlődik az ingatlanról,
1./ ha árverésen kelt el az ingatlan, mindegy, hogy mennyiért. Ha valaki árverés útján jut egy ingatlanhoz, akkor a vevő mindig tehermentesen szerzi azt meg. Ha a vételárból nem tudnak minden hitelezőt kielégíteni, akkor az adósnak ott marad a tartozása, csak már az ingatlan fedezet nincs meg hozzá.
2./ ha a végrehajtó bevonásával árverésen kívül, de árverés hatályával veszi meg az, akit az adós vitt magával a végrehajtóhoz, mint vevőt.
Szintén tehermentesen szerzi meg a vevő az ingatlant, de kizárólag becsértéken tudja megvásárolni. A becsértéket mindig a végrehajtó határozza meg. Árverés előtt szokták megadni az ingatlan becsértékét. Minden érintett felet írásban tájékoztatják róla.
"Mi történne azzal a pénzzel amit kifizetnék, a teljes egészében a banké lenne vagy a jelenlegi tulajoknak is adnának belőle?"
Ha a hitelezőket maradéktalanul ki tudják elégíteni belőle a végrehajtónak járó költségekkel együtt, és marad még a vételárból, az az adósnak visszajár. Itt most árverésről beszélek.
Ha Te vásárolsz egy lefoglalt ingatlant és a hitelezők nem lesznek vagy az eladó, vagy általad kifizetve, akkor az ingatlan a tulajdonodba kerülhet ugyan, de a különböző ki nem egyenlített tartozás miatti jogok rajta maradnak és a volt tulajdonos tartozása miatt árverésre bocsáthatja a végrehajtó még úgy is, hogy már a tied.
Mind jelzálogjoggal, mind végrehajtási joggal lehet ingatlant vásárolni. Kizáró ok az az, ha az ingatlanra elidegenítési és terhelési tilalom is be van jegyezve. Bankhitelnél 100 %, hogy van ilyen. Az ilyen teherrel rendelkező ingatlan csak a jog jogosultjának beleegyezésével értékesíthető.
Árverésen bármi eladható bejegyzett jogokra tekintet nélkül, kizárólag a "zár alá vett (zárolt)" ingatlan nem. Az addig nem értékesíthető sehogy, amíg a zárlat (bűnügyi vagy bármilyen más zárlat) rajta van.
"Adás vétel helyett lemondhat-e a javamra a mostani tulaj úgy hogy a tartozást én ne vegyem át, az ingatlan tehermentes legyen?"
Természetesen nem. Sehogy nem vonhatja el a fedezetet az eljárás alól, mert az "zártörésnek" számít és a Btk. bünteti, más esetben a hitelező kérheti a bíróságtól a megállapodás megsemmisítését is.
További lehetőséged még:
Megállapodsz az adóssal, hogy megveszed az ingatlant és majd te tehermentesíted úgy, hogy ezt beszámítjátok a vételárba, a maradékot fizeted csak ki neki.
Ehhez az kell, hogy minden tartozásról kérjél be hivatalos igazolást. Soha nem annyi a tartozás, amennyi az ingatlanra be van jegyezve. Lehet több, lehet kevesebb is. Aktuális összeg kell.
Ha belefér a tartozás a vételárba, akkor érdemes belekezdeni a vásárlásba.
Gyakorlott ügyvéd tudja, hogy ilyen esetben hogyan kell megfogalmazni az adásvételi szerződést, hogy minkét fél érdekét védje benne. Kéri a tulajdonjog bejegyzés felfüggesztését arra az időre, amíg az ingatlan tehermentes nem lesz. Ezt a földhivatal maximum 6 hónapig engedélyezi. Ha kifizetitek az ingatlant terhelő tartozást határidőben, akkor tehermentesen tied lesz az ingatlan és a jogok sorra lekerülnek róla. Ha nem fizeted ki, akkor nem jegyzi be a tulajdonjogodat a földhivatal és veszekedhetsz az adóssal/eladóval.
Az ilyen jellegű adásvétel addig lehetséges, amíg nem indul el az árverés!
Nagyon fontos, hogy minden tartozást kiegyenlítést nyerjen, egyébként szintén jogi herce-hurcát akasztasz a nyakadba.
Én több ilyet végigcsináltam, járható út, csak észnél kell lenni. Nyilván tárgyaltam a végrehajtókkal, azokkal a szolgáltatókkal, akiknek tartozott az eladó, és a hitelező bankkal is. Sehonnan nem kértem engedélyt arra, hogy megvehessen az ingatlant. Az aktuális tartozások tudatában megegyeztem az eladóval, megkötöttem vele a szerződést a fenti módon és 2 hónap alatt rendeztem minden tartozását (bank, szolgáltatók, végrehajtót a költsége miatt). A maradék összeget pedig kifizettem neki.
Ott még nem volt árverés kiírás feljegyezve az ingatlan nyilvántartásban. De ha lett volna, az is megoldható lett volna.
Mindenkinek az az érdeke, hogy a pénzéhez jusson. Ha erre bármilyen reális esélyt látnak, akkor együtt lehet velük működni.
"speciális a víz és egyéb közüzemi tartozás, azt egy kúriai döntés nyomán nem törlik, "
Minden tehertől mentesen kapja meg az ingatlant az árverési vevő! Nincs kivétel!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!