Az ingatlanos hirtelen bele akarja tenni az előszerződésbe az alábbiakat. Mi lehet a háttérben?
Előszerződést akarunk kötni, amiben természetesen a vételár is szerepel. Kitöltöttük már az ingatlanos által küldött formanyomtatványt, amibe most hirtelen bele akarja tenni azt a plusz mondatot, hogy a vételárban a házra felvett hitel is magábanfoglaltatik, és ennek a kifizetéséért az eladó felelős. Konzultáltam ezzel kapcsolatban több szakemberrel, és egyik sem érti, hogy ezt minek beleírni, hiszen a vételár definíciójában ez alapból benne van.
Szerintetek mi lehet ennek a háttéreben?
(Az ingatlanosnak nem ez az első fura dolga, meg az eladóval sincs minden rendben, csak a ház tetszik, így még adtunk egy utolsó utáni esélyt a dolognak).
Ez olyan lehet mint nálunk a vételi szándéknyilatkozat, ami tulajdonképpen minden alapkötelezettséget tartalmaz. ennek megtétel után szokta az ingatlanos felfüggeszteni a további hirdetést.
Én sem értem miért fontos ezt a tényezőt már abba beleírni. A vételár adott,annak kiegyenlítésére gondolom a részleteket megbeszéltétek, hiszen az a kezdő lépés egyike a vételhez.
Nekünk az ügyvéd által kötött adásvételi szerződésben volt benne a fizetési ütemezéssel együtt az,hogy foglalóként egyenlítjük ki/utaljuk át az eladó hitelét. A hitel pontos összegéről szóló igazolást a banknak a kamattal együtt kell kiszámolni a kiegyenlítés napjáig.
Ha nem egyösszegben egyenlítitek ki a vételárat akkor van jelentősége annak,hogy mekkora a hitel, és milyen módon egyeztek meg annak kiegyenlítésében.
Csak egy példa: ha 10 milliós a ház, 5 millió a hitel rajta, amit foglalóként szeretnének ha kiegyenlítetek /teherrel nem vásárolható meg/, ezt be tudjátok-e vállalni.
Mi 30 milliós lakásnál utaltunk át 4 millió Ft-ot foglalóként, a hitelt kiegyenlítve.
Ez szerintem arra akar utalni, hogy ha nem kapod meg a hitelt, és ezért végül meghiúsul az ügylet, akkor az a Te hibád. Magyarországon jellemzően adnak foglalót szerződéskötéskor, ami az eladónál marad, ha a vevő hibájából hiúsul meg végül az üzlet, ellenkező esetben duplán jár vissza. Ha senki sem hibás, akkor egyszeresen jár vissza, mintha mise történt volna. A hitel elutasítása kapcsán szokott vita lenni, hogy hibás-e a vevő, a joggyakorlat szerint igen. Úgyhogy nálunk azt kell explicite beleírni a szerződésbe, ha a felek ettől el akarnak térni, és a hitel elutasítását nem tekintik a vevő hibájának.
Szóval lehet, hogy nálatok más a joggyakorlat, vagy csak a jogvitákat megelőzendő akarják ezt beleírni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!