Egy ilyen ház mennyibe kerülhet?
#10.
Nézd meg az árakat.
Egy átlagos nagypolgári lakás is 200 millió felett van már.
Pl. tessék:
XI. kerület 90m2, 208 milló forint.
Az ilyen 200-300 millió forint amikkel Te dobálózol, az Budán egy átlag kertesház ára nem egy 500-600 négyzetméteres villáé.
#11: De én nem azt mondom, hogy nem milliárdos ház, hanem azt kérem, hogy ha annyi akkor mutasd meg, hogy melyik részlet indokolja szerinted a milliárdos összeget. Ha láttál és csináltál is ilyet akkor biztos nem fog nehezedre esni és nem kell látványosan kerülnöd, hogy érvelj az állításod mellett. Leegyszerűsítem a kérdést: itt van egy építőiparban gyakran használt költséglebontás (anyag+munkadíj), csak mutass rá, hogy hol csúszik el a dolog vagy mi az amiről megbocsáthatatlanul elfeledkeztem:
1. Építési terület kialakítása: ~30 M HUF
Földmunka, építési teraszok kialakítása, esővízelvezetés a telekről, ideiglenes konténer kihelyezése, közmű árkok kialakítása, lejtős terület felárát beleszámítva:
2. Vasbeton szerkezetek: ~50 M HUF
Lemezalap, vasbeton pillérek, vasbeton teherhordó és válasz falazatok, attika fal, járdák, gépkocsi beálló, aljzatok kialakítása, csatornázás, kerítés:
3. Szigetelési munkák: ~30 M HUF
Lábazati vízszigetelés, homlokzatszigetelés, lapostető teherbíró víz+hőszigetelés tetszőleges rétegrenddel, lapostető zöld leterhelés, talajvíz elleni szigetelés, medence és teraszok fagyálló szigetelése, igény szerint hangszigetelés
4. Áccsszerkezetek: ~0 M HUF
5. Homlokzatburkolatok: ~50 M HUF
Homlokzati hordozószerkezetek felszerelése, homlokzatburkolatok, csomópontok hőhídmentesítése, bádogos szerkezetek, igény szerint homlokzatok polírozása
6. Nyílászárók ~40 M HUF
Garázskapu, bejárati ajtók, ablakok, üvegfalak, felülvilágító, üvegteraszok, télikert+lépcsőház, minden alu vasalaton
7. Belső burkolatok: ~40 M HUF
Falburkolatok, kő padlóburkolatok, mennyezeti vakolat, szárazvakolatok, igény szerint látszóbeton polírozása, vizesblokkok vízszigetelése valamint fürdőszoba és konyha burkolatok, freskók
8. Épületgépészet és villamosság: ~50M HUF
Napelem rendszer, hálózati és gyengeáramú rendszer, villanyautó töltés, riasztórendszer, hőszivattyús központi fűtés padlófűtéssel, szellőztetőrendszer, árnyékolás automatika, okosotthon rendszer, lakás és kerti világítás
9. Szaniter ~15 M HUF
Csaptelepek, konyha és fürdőszoba felszerelése, WC, üvegfalas zuhanykabin, fürdőkád, kültéri medence víztisztító és keringető rendszere, HMV rendszer
10. Kert, végső rendezés ~15 M HUF
Hulladékelszállítás, fatelepítés, végső földmunkák, kerti lépcsők és burkolatok, támfalak, sziklakert, füvesítés, vízszikkasztás
+1. Építész, statikus, belsőépítész, kertészmérnök, egyéb tiszteletdíjak, engedélyeztetés: ~30 M HUF
+2. +27% ÁFA (ami hazugság, mert ez még szinte biztos 5%-os ÁFA-val épült)
Harmadjára becsülöm újra és még mindig ugyanaz az ártartomány jön ki, most már jó lenne tényleg látni egy milliárdos kalkulációt is.
Ráadásul böföghetsz árakat, ezeket nem lehet ránézésre megbecsülni, még egy szaros panellakásnál is akkora a szórás hogy bejárati ajtó van 100 meg 600 ezerért is, ablakcsere meg van 1 és 3 millióért.
Nem hogy ilyen épületnél ahol műszaki tartalom függvényében 10 milliókat változik az ár és ugyanarra a tartalomra több milliós eltérések jönnek ki a vállalkozók között.
De, a videóból konkrétan egész pontosan ránézésre meg lehet mondani, hogy ezen a házon melyik típusú homlokzatburkolatot, melyik típusú padlóburkolatot és melyik csillárt használták. Akár a konkrét Cembrit, Thermowood, Louis Poulsen katalógusból tételesen visszakereshető és párosítható hozzá az ára. Szerintem elég egyértelmű volt a részletes megfogalmazásból is, hogy nem kaláka építésre, műanyagtokos ablakokra meg B30-as téglaházra vonatkozik a becslés, hanem arra, ami a videón megvalósulva látható.
De értem a célzást - hülye vagyok amiért megpróbálok szakmai vitát folytatni, nehogy bárki is tudja, hogy tényleg mennyibe kerül egy ilyen épület, éljen mindenki a tudatlanságban, hogy ez milliárdos tétel és bólogatva alá kell írni, mikor ilyen árakat nyögnek be az építési próbálkozók.
Revolúcióbiológus, ezeket a tételek mi alapján számoltad ki? Ismered a ház méreteit, hogy miből mennyi anyag kellett, és hogy azokat mennyiért építették be a munkások? Összesen 330 millióból komolyan meg tudnád építeni ezt a házat? Ha igen, akkor emelem kalapom. A videó alatti kommentelők 3 milliárd körül saccolták, de van aki még ezt is keveselte ezért a házért. A felsorolásodban nem látom a telek értékét, ami 2000 nm felett van, és 500 millió ft felett is lehet. A berendezés költségeit se látom, amelyek egy részét külön nekik gyártották le. Az egyik bennfentes ember néhány műszaki információt elárult a házról kommentben: Tulajdonos engedélyével:
A ház betápja 3x315A (3dbx22kW elektromos töltő állomás).
Gépészet: 3 hőszivattyú, 2db szellőzőgép, központi párásító, központi illatosítás, központi porszívó, központi vízlágyító, vízszűrő, automatizált medencegépészet. Amik nem biztos hogy kijönnek annyiból amennyit írtál. Az építtető kéréseit is figyelembe kellett venni, így mindent figyelembe kellett venni. A generálkivitelező cég nem jótékonysági intézmény, így nekik kellett hogy hasznuk legyen rajta. A 3 milliárdot én is sokallom, de 1milliárd biztos volt, telekkel, betendezéssel együtt. Noha te 330 milliót számoltál telek és berendezés nélkül, 500+330 az már 830 millió, és számoljunk a berendezésre is 100 milliót, a kivitelező hasznára is 100 milliót. De még lehetnek más költségek is, amiket nem számoltál, vagy kevesebbre saccoltad.
A telek értéke nyilván azért nincs benne, mert az volt a kérdés, hogy mennyibe kerülhetett a ház, nem pedig az egész ingatlan telkestül, épületestül, de ez részletkérdés igazából - én is úgy gondolom, hogy az a becsült telekár kb. reális lehet.
A ház mérete azért becsülhető jól, mert mindegyik eleme téglatest, az élek hossza meg elég jól látható a videón. Amiket korábban írtak az nagyjából elfogadható, én úgy saccolnám, hogy 150 négyzetméter lehet a középső téglatest, 100 négyzetméter a felső és az alsó, de ebből a garázs biztos, hogy nem lakó minőségben van kivitelezve, szóval a hasznos lakóterület az uszkve 250-300 négyzetméter + teraszok + garázs.
A generálkivitelezők 5-15% közötti haszonkulccsal dolgoznak, Mészáros Lőrinc tud ennél többet, de a videó alapján nekem az jött le, hogy az építész cég felügyelte a kivitelezést is, ami azért viszonylag megszokott egyedi épületeknél.
A leírt gépészetnek szerintem bőven bele kéne férnie a becsült 50 milliós keretbe - a légtechnika lehet ~5-6 millió forint, a hőszivattyús rendszer ~8-10 millió, a villamosság ~10-15 millió (akde legalábbis biztos nem a gépészettől lesz milliárdos
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!