Miért nem állt meg az ingatlanok áremelkedése?
Mert eddig se azok vettek többnyire ingatlant, akiknek eddig nem volt, de végre összeszedték rá a pénzt, hanem a befektetők, vagy a kisebből nagyobba költözők. Az első ingatlant vevők (akik a legtöbb hitelt szokták felvenni) elég alacsony arányt képviselnek az összes adásvételt tekintve.
Sajnos ilyen egyszerű. Aki meg vállalkozásból vagy magas fizetésből lapátolja a pénzt ingatlanbefektetésekbe vagy kicsit pénzesebbként vesz egy szobással nagyobbat őket nem igazán érinti a hitelkamatok változása.
Azért az túlzás, hogy normális fizetésekkel ne tudna mondjuk egy pár értelmezhető konstrukcióban hitelt felvenni.
Mi most költözünk családi házba egy házközponti fűtéses, egyedi mérős lakásból. Beleférünk a rezsicsökkentett kvótába továbbra is, de a kazán döglődik, a lakóközösség kevésbé értelmes sajnos, így nem akartuk megvárni, hogy kazáncserére legyen szükség, mert ezzel biztosan lesznek gondok finanszírozási oldalról...
Kicsit kijjebb megyünk Budapesttől, napelemes, hőszivattyús házba, ahol megmaradt a gázkazán is másodlagos fűtési lehetőségként. Van udvar, gyümölcsfák, csinálunk egy kis veteményest. Fel kellett hozzá vennünk 12 millió hitelt, de úgy érzem hosszútávon ez a döntés kifizetődő. Egyre inkább függetlenedni kell, ha az ember talpon szeretne maradni. 12 millió hitel nem a világ vége. 30 évre 80-90 ezer forint havonta. Megfizethető és 5 év után szándékozunk végtörleszteni.
Nyilván be fog lassulni a piac, de az ingatlanpiac mindig nagyon lassan reagál.
Ingatlanlufi, mit nem mondasz?
Elárulom, egy lakás sosem volt olcsó.
Az első lakásom 360000 Ft gigászi áron vettem 1977-ben, 2,5 szoba hallos volt és új panel, de akkor az átlagfizetés nem érte el a 2000 Ft-ot.
Ha hozzáteszel két nullát, akkor nagyjából ugyanott vagyunk, ahol pár éve voltunk.
Persze van azért ingadozás időnként, de ne akkor akarj lakást venni, amikor olcsó, akkor válság van és azért olcsó, mert senki nem vesz, mivel senkinek nincs rá pénze, vagy ha mégis van, talál jobb befektetést, neked sem lenne pénzed.
Bizony az infláció szépen vitte fel az árakat és a béreket és ne felejts el valamit, az idei árak mindig csak a tavalyihoz képest drágák, de az a hajó elment és a jövő évihez képest meg olcsók és ezért nem csökken az ingatlan értéke.
Soha nem is fog.
Az ingatlan adás-vételek legnagyobb része csere, tehát ha valaki mostani, bitang magas áron ad el, akkor tud venni helyette másik bitag magas árú ingatlant.
A lakáshitelesek aránya kicsi. Ha ki is kell egészíteni, 20 millióval még olcsón ki tudják a csokosok a kamatmentes babaváróval és a támogatott csok hitellel.
Nagyon kevesen maradnak azok, akik sima piaci lakáshitelt akarnak felvenni, ezért nem látszik meg a piacon.
13. Ez nem igaz, sokan vettek Magyarországon ingatlant a válság idején is. A válság nem azzal egyenlő, hogy mindenki csóró, szegény, éhezik. Ha meg valaki az első lakását venné, akkor ő akkor is akar venni, ha épp válság van és olcsók, vagy ha épp rohadt magasak az árak, mint most. Ugyanígy aki hosszú távban (és nem max pár évben gondolkozik), az miért ne venne lakást befektetésnek válság idején is. Aki átlagos magyar pénzügyi kultúrával rendelkezik (bankbetét, ingatlan, arany), az akkor is fog lakást venni, nem nézi ezeket, hogy na a tőzsdén jobban hozna az a pénz.
A most 35-40-es kollégáim is sokan tudtak fiatalon első lakást venni 2010-2015 környékén olcsón, illetve vannak ismerőseim, akiknek a szülei vettek lakást pl. Pesten friss egyetemista korukban 2012 környékén, ami lakás azóta 6-8x-ozta az értékét.
#16
Lehet, hogy tényleg akadt akkor is ingatlanvásárló, nem vitatom, ha személyesen ismersz ilyet, de az egyértelmű, hogy a kereslet drasztikus visszaesése miatt zuhantak folyamatosan az ingatlanárak és süllyedtek rekord alacsonyra.
17. Persze, értem. De gondolj bele valaki 2005-ben befejezte az egyetemet, elment dolgozni 20-25 évesen. Gyűjtögette a pénzt saját lakásra, stabil volt a munkahelye, gyűlt a pénz. 5-10 év, amíg össze akart szedni egy önerőt/erős önerőt/lakás árát. És közben azt látta 2008-tól, hogy az árak még lefelé is mennek közben, nem pedig felfelé. Na így már remélem átélhetően adtam át a dolgot. Ma pedig aki ugyanígy stabil munkahellyel gyűjtöget, az nem azt látja mint 2010-2015 közt a lakásra gyűjtő akkori fiatalok láttak, hogy lefelé mennek az árak (vagy stagnálnak).
És mindez csak azon múlott mit élsz át, hogy mikor születtél.
#18
Csakhogy a válság idején számosan elvesztették munkahelyeiket és sokan családjuk segítségére szorulva szabályosan a nyomor szélére kerültek.
A korábbi hiteleket egy csomóan nem tudták perkálni, így jó pár ingatlant fillérekért dobra vertek, mások meg ennek közelébe kerültek, így mondhatni a banki hitelek ügyintézői egész nap csak a lábukat lógatták, mert senki nem mert hitelt felvenni, mivel túl kockázatossá vált, hiszen senki nem lehetett biztonságban, sehol nem volt biztos állás.
Az akkori keresetekhez (70 ezer minimálbér) viszont egy lakás így is húzós volt és hitel nélkül csak nagyon kevesen voltak fizetőképesek.
Amiről te beszélsz, az kivételes eset lehetett.
Azt még vedd hozzá, hogy az a befektető, akt két évvel korábban mondjuk 10 milláért vett egy lakást, az egy év múlva csak kilencet ért, akkor meg per pillanat már csak nyolcat és csak ment lefelé az ára és el sem tudta adni, mert nem vette senki.
Pedig már elbukta a befektetése 20 %-át, hova vegyen még, mikor lehet, hogy jövőre csak 7 millát ér majd?
Meg azt írod, hogy 'stabil munkahely' - na az pedig nem volt, mindenhol rúgtak ki embereket, nem volt munka, csak csődhullám, a befuccsolt cégek nem fizették ki az adósságaikat, másokat is nehéz helyzetbe hozva és akiket kirúgtak, azokból száz közül kilencvenvalahány nem talált új állást, egy katasztrófa volt és senki nem is sejtette, mikor lesz vége, vagy vége lesz e valaha.
Na így vegyél fel hitelt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!