Szüleimtől vásárolnék telket, ehhez közjegyzőre van szükségem?
Szüleim telkére szeretnénk építkezni, ehehz azonban a mi nevünkre kell, hogy kerüljön a telek
Közjegyző intézi ezt?
Illetve esetleges válásunk esetén a a telek értékét szeretnénk a szüleim ha a családban maradna, így ha pl a házunk telekkel ér majd 50 milliót, amiből a telek 10 millió, akkor csak 40 millión osztozzunk és a telek ára az én családomé/enyém maradjon
Ehhez milyen szerződés szükséges?
"Mikor nem elég a közjegyző?
Vegyünk példaként egy ingatlan vásárlást, amelynél felmerülhet egy korábbi cikkünkben említett elővásárlási jog bejegyzése. Ez a Polgári törvénykönyv által biztosított jogosultság még a vételi jogot is megelőzi, amennyiben a szerződésben kikötik. Az elővásárlási joggal kapcsolatos tájékoztatás és maga a bejegyzés kizárólag ügyvédi hatáskörbe tartozik. Az ehhez kapcsolódó ajánlattétel megfogalmazása is ügyvédi feladat.
Az adásvételi szerződés megfogalmazása és hitelesítése során az ügyvéd az eladó és a vevő érdekét is szem előtt tartja. Olyan szerződés tehát nem születhet, amelyben az egyik fél érdekei a másik fél kárát okozhatják. Az ügyvéd feladata a mindkét felet egyformán képviselő jogszerű szerződés készítése.
Szintén sarkalatos pont az ingatlannyilvántartásba való bejegyzéshez szükséges földhivatali ügyintézés. A bejegyzéssel kapcsolatos tájékoztatás, az ingatlan tehermentesítésének elindítása (amennyiben fennáll), valamint az adóhatóság felé történő jelzés is az ügyvéd hatásköre. Ingatlan vásárlását követően a visszterhes vagyonátruházási illeték megfizetéséről is tájékoztatást ad az ügyvéd, illetve az igénybe vehető kedvezményekről is. A legfontosabb különbség, ami a közjegyzők munkájától elkülöníti, a jogtanács nyújtása az ügyfeleknek. A közjegyző ugyanis nem adhat jogtanácsot az adott ügyben. A közjegyző azokat a formai és tartalmi szabályokat betartva jár el, amelyeket a jogszabály előír. Az ügyvédi tevékenységről szóló 2017. évi LXXVIII. törvény 41. §-a alapján az ügyvéd “az ügyfél számára véleményt adhat, illetve javaslatokat fogalmazhat meg.” A rendelkezésből egyértelműen kitűnik, hogy a közjegyző erre nincs felhatalmazva.
Ingatlan vásárlása esetén rendkívül fontos, hogy minden kockázatot, esetleges buktatót tudomásul véve szülessen meg a szerződés. Amennyiben olyan tényező merül fel, amely nem lett tisztázva, akár milliós nagyságrendű kár is érheti a feleket."
Köszönöm szépen a válszokat!
Ügyvéd lesz :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!