Az ingatlan nézés és vásárlás hogy zajlik, ha a szüleim akik pénzzel segítenek lakást venni másik városban laknak? Másoknál ez hogy nézett ki? Mi lenne a legjobb megoldás?
A szüleimmel együtt közösen vennénk egy lakást nekem és mindhárman tulajdonosok lennének benne egyelőre, illetve a vételár kb. 20%-át hitelből fizetnénk és 80% az önerő. De ők 100 km-rel odébb laknak a szülővárosomban és mindketten dolgoznak. Lehet lenne olyan, hogy 1-2 napra el tudnának jönni és akkor megnéznénk néhány lakást egy huzamban, de nem biztos hogy akkor találunk is jót, a lakásvásárlás ennél azért bonyolultabb. Szóval valószínűleg nekem kell járkálnom majd egyedül is lakást nézni, mert nem tudom elképzelni, hogy ők eljöjjenek hetente 1-2 napra minden héten addig, amíg lakást nem találunk.
Ilyenkor kell írni valamilyen meghatalmazást, vagy elhiszik, hogy igen a szüleim léteznek tényleg és ők is adnak bele pénzt? Arra gondolok ilyenkor egyrészt gond lehet-e, hogy az ingatlanos vagy a tulaj nem vesz komolyan engem? 26 éves vagyok egyébként, szóval már nem gyerek és én is adok bele a saját megtakarításomból a lakás árába, de együtt vesszük azt. A szüleim kb. 15 milliót adnak bele, én 5 milliót és még kell majd néhány millió hitel. Tudom a szüleim is kellenek majd többször is a papírok aláírásakor a bankban vagy a szerződéskötéskor is persze. Valakinek van ezzel kapcsolatban véleménye, ötlete vagy tapasztalata?
A szüleid bele akarnak folyni a lakás kiválasztásába, vagy megbíznak teljesen a választásodban? Jelenleg ha odamész megnézni egy ingatlant és azt mondod, hogy tetszik, de még meg kellene mutatni a szüleidnek is, nem fogják neked tartogatni, hanem a következő delikvensnek eladják. Így az összes jó áron lévő lakásról le fogtok csúszni.
Magához az ingatlan lefoglalásához nem kell a többi tulajdonos, csak némi foglaló, amiről papírt írtok és átadod amikor megnézted az ingatlant és megfelelőnek találtad. A szerződéskötéshez és a hitelfelvételhez viszont kellenek ők is.
Nem tudom persze, mennyire vagy benne az ingatlanok műszaki szintjének a felmérésében, a kérdésedből azt érzem semennyire. Érdemes lenne először különböző ingatlanportálok hirdetésein trenírozni "keresd a hibát" felkiáltással. Foltok a sarokban, plafonon (beázás), fura szürkésfehér színű ablakkeret és szürke-fekete foltok a bútorok mögött (penész), páramentesítő készülék a sarokban, külön berakott fűtőtest (kevés a fűtés), repedések a falon (statikai hiba is lehet), ablakok-ajtók elrendezése (sok helyen alig férnek el a szekrények, mert vagy ablak, vagy ajtó van a helyén), paneloknál pedig szemétledobó a lakás mellett, földszinti csótány tanya, stb.
Egyenlőre még a keresésél tartasz.Ha vannak cimek,telefonon érdeklődsz mikor lehet megtekinteni.Aztán elmész megtekinteni.
Ha van olyan ami megtetszik,és árban is megfelel,közlöd az eladóval,és kérsz 2-3nap türelmi időt,mert ezt családdal is meg kell beszélni. Ilyenbe minden eladó belemegy .Ha lennének ezután is jelentkezők,akkor tulaj mondja,érdeklődjenek pár nap múlva,mert már voltak itt előttük is. Mi is így voltunk eladásnál,és vételnél is .
A többi egyéb,jogi formula már csak ezután jön .
Nézegetésnél még nem kell ennyire belefolyni az anyagi részletekbe. Se az ingatlanosnak, se az eladónak semmi köze hozzá. Elég annyit mondani, hogy 80% önerő + hitel, ebből tudják, hogy nem készpénzes, de nem kell nagy arányú hitel, ez az ütemezésnél fontos.
Érdemes a kiszemelt bankban előzetes hitelbírálatot kérni, az majd felgyorsítja a folyamatot, mert sok eladó nem hajlandó hónapokat várni, ha van készpénzes vevő is.
Ha találsz olyan lakást, ami tényleg tetszik, akkor megmondod, hogy tetszik, de a családodnak is meg akarod mutatni, és SOS telefon a szülőknek, hogy amint lehet, jöjjenek. Ilyenkor 1-2 nap késlekedés is számíthat! Akármit írt is a korábbi válaszoló, az eladók nem fogják egy "nagyon tetszik" bemondásra fenntartani neked a lakást. Nagyon jó ingatlannál akár órákon is múlhat a dolog (és ez bár sokszor valóban trükk, de nem mindig az, főleg panelnál, de nagyon jó ár/érték arányú téglánál is, ha meg lecsúszol egy jó lakásról, akkor már késő siránkozni)
Foglaló előtt mindenképp kérjétek le a tulajdoni lapot, ügyfélkapun pár perc, akár a lakáson is meg lehet tenni. Ezen látszanak a tulajdonviszonyok és hogy van-e a lakáson teher. A lépcsőházban ki szokott lenni írva a közös képviselő száma, vele is érdemes beszélni, érdeklődni a házról (anyagi helyzet, tervezett fejlesztések, házirend), a lakásról (van-e tartozás).
Mi is vettünk úgy lakást, hogy ott helyben megkértük a tulajt, hadd vonuljunk félre, és 10 perc alatt megbeszéltük, ott helyben le is foglalóztuk, igaz, "felkészülten" mentünk megnézni.
Ismerősömék meg vettek úgy, hogy másnap vitték el a szülőt, aki beleadott a lakásba, és akkor foglalóztak.
Mi mindig vittük utólag a szülőket.
Néztünk nagyon jó áru lakásokat, volt, amire 27-en jelentkeztek. Egy hét ott is volt foglalózni, hívtunk értékbecslőt (anyum látatlanba mondta, hogy hívjunk statikust stb.) mi voltunk a legszimpatikusabbak, ezért tartották nekünk az ingatlant.
De hozzáteszem, hogy három nap alatt háromszor megnéztük, egy hét alatt volt szerződés tervezet és aztán az utsó pillanatban kiderült (beszéltünk a másik tulajdonossal), hogy neki van egy műhelye a pincében, és jó hangos. Így mi léptünk vissza.
Ami fontos, hogy egyszerre kell több mindent csinálni.
1. Ügyvéddel tárgyalni és egyeztetni a kritikus részeket
2. Kihívni az értékbecslőt, statikust, műszaki ellenőrt
3. Tudnod kell, mikor odamész, ránézésre megmondani, hogy mennyiért adják a hasonló ingatlanokat a környéken.
4. Beszélni a szomszédokkal, újépítésűnél ellenőrizni a meglévő ingatlanokat, leellenőrizni neten, hogy korábban volt-e másik cége, ami csődbe ment, az milyen ingatlanokat épített.
5. Kideríteni, hogy megkapjátok-e az ügyintéző szerint a házra a kívánt kölcsönt, mennyi a folyósítási idő, mennyi önerőt várnak. Ha valami "nem átlagos" az ingatlanban, arra rákérdezni (pl. osztatlan közös tulajdon, vagy nincs fűtés, vagy valami furcsa fűtés van, vegyes falazat)
6. Lekérni a tulajdoni lapot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!