Osztatlan közös tulajdon albetétesítése - mit takar ez?
Árulok egy házrészt. Egy helyrajzi számon van a többi lakrésszel, de van megosztási szerződés. Lenne egy komoly vevőm, aki albetétesíteni szeretné, hogy minden lakás külön helyrajzi számon legyen.
Ez milyen előnnyel jár? Eddig semmi bajom nem volt abból, hogy ez az eljárás elmaradt. Miért drágábbak az albetétesített ,külön helyrajzi számon lévő lakrészek?
Mivel jár ez a procedúra?
"albetétesíteni szeretné, hogy minden lakás külön helyrajzi számon legyen."
Ezt nem biztos hogy meg lehet csinálni, illetve a többi tualjdonos közreműködése is kell, akiket esetleg nem érdekel a dolog. Ügyvédet kérdezz meg.
A tulajdonostárasak elvileg belemennének. Miért nem lehet albetétesíteni egy lakás? Mik lehetnek a buktatók? Kell hozzá valami különleges dolog?
A használati megállapodás nem váltja ki?
Olyan fura nekem, hogy létezik ilyesmi. Toltál felesleges dolog ez az osztatlan közös dolog, nem is értem, mi értelme van az albetétesítésnek...
Ez csak az állambácsinak, és az ügyvédnek buli.
Talán eladás esetél könnyebb értékesíteni a külön helyrajzi számon levő lakásoknak?
A helyrajzi szám és az albetétesítés 2 teljesen más dolog!
Abban az esetben lesznek külön albetétek, ha a ház jogilag társasházzá alakul.
Helyrajzi számot nem fognak külön kapni, mert egy 200 lakásos panelnek is csak 1 helyrajzi száma van, nem pedig 200.
Röviden, keress másik vevőt.
Hosszabban, sokba fog kerülni a társasház alapítás.
#6
Mert nyilván társasházzá alakulás előtt is így volt, a társasházzá alakulás nem befolyásolja a helyrajzi számot. A ti telketeken KETTŐ épület van.
Ha egy földrészleten TÖBB ÉPÜLET VAN, megkülönböztetésük érdekében minden egyes épületet külön-külön a magyar ABC nagybetűivel kell megjelölni. Házas telek esetén tehát nincs feltétlenül nagybetű, de több épületes társasháznál már általában igen. Például Budapest hrsz. 12345/A/34 egy társasházi lakás tipikus helyrajzi száma lehet és azt jelenti, hogy az eredetileg Budapst, 12345 hrsz. alatt felvett telken az A épületben, azon belül 34. sorszám alatt önálló tulajdoni lapon tartják nyilván az adott ingatlant (lakást, üzlethelyiséget vagy mást).
Az önkormányzat szabályozhatja, hogy hol, hány lakást lehet alapítani.
Mi is ebbe futottunk bele, hogy vállalkozók több lakást húznak fel egy telekre, mint amennyire az önkormányzat engedélyt ad (nem is a végleges tervekre ad engedélyt, hanem kap engedélyt egy házra, aztán a belső ajtójat befalazza és nyit egyet a másik oldalra is, hogy mindlettőnek legyen bejárata), de régen is épültek ilyen konstrukciók. Ezek nem albetétesíthetőek és nem alapítható rajtuk társasház.
Ha társasházad van, akkor jobban be van szabályozva az együttélés. Elvileg egy jól megírt használati megosztás ugyanazt tudja, azt leszámítva, hogy nincs birtokvédelem a jegyzőnél. Egy rosszul megírt használati megosztással meg semmire sem mész.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!