Egy ház vásárlásánál mikortól leszünk mi a tulajdonosok a tulajdoni lapra mi kerül be időpontnak?
Az adásvételi szerződés kötés napja vagy amikor az ügylet legvégén bemegyünk a földhivatalba bejegyeztetni.
Illetve az eladónak személyi jövedelemadót kell fizetnie az eladott ingatlan után. Amikor átlépjük az új évet, neki kedvezményesebb összeget kellene fizetnie. Megteheti hogy késlelteti az ügyletet?
Már mindent kifizettünk, be is költöztünk, csak a tulajdoni bejegyzés van hátra.
Ezért kérdeztem, hogy a tulajdoni bejegyzéstől számolják az adásvételt vagy a szerződéskötéstől? Mert akkor lehet, hogy hiába húzza az időt az eladó, így is úgyis a magasabb összegű adót kell fizetnie.
Az adásvételi szerződésbe az ügyvéd rögziti mikor kell megtörténni birtokba adásnak,vételnek.Mikor történik a teljes vételár kifizetése.
A földhivatali bejegyzés akár több hetet is csúszhat.
Ha az adásvételi szerződés megtörtént,az ügyvéd előtt alá van írva ,elvileg már tulajok vagytok.Már csak bírósági úton lehet visszaperelni.
Az adásvételi szerződést az ügyvéd küldi el a Föld Hivatalba .
Nem lehet csúsztatni.
Jelzáloggal terhelt volt az ingatlan, várunk a bank által kiadott törlési engedélyre. A törlési engedélyt kell az ügyvédhez elvinni és ő viszi be a földhivatalba.
Ezt a törlési engedélyt magánál tarthatja az eladónk, ezzel tudja húzni az időt. De nem értem minek, hisz én is úgy értelmeztem, hogy az apeh a szerződés kötés dátumától fogja számolni neki visszamenőleg az éveket, nem pedig attól hogy mikor kerül be a bejegyzés a földhivatalba. Azthiszi, ha elhúzza januárig a dolgot, akkor nem kell adót fizetnie.
Nem egészen. A földhivatalba történő benyújtás időpontjától él a tulajdonjog, tehát pl. szja szempontjából hogy hány év telt el a vétel és az eladás között, azt ez a nap határozza meg. Tehát nem számít a szerződéskötés időpontja sem, meg az sem, hogy a földhivatal mikor jegyzi be ténylegesen a tulajdonjogot.
Jellemzően az ügyvéd a szerződést aznap, vagy másnap beviszi a földhivatalba. Biztos meg lehet kérni, hogy ezt egy kicsit csúsztassa, ha a felek kölcsönösen partnerek ebben. Ha a vevő hitelt vesz fel, és/vagy az eladónak kell tehermentesítenie a a lakást, vagy a birtokba adás bármely okból később esedékes, akkor jellemzően a felek a tulajdonjog bejegyzés függőben tartását kérik. Azaz szerződéskötés után az ügyvéd beviszi a földhivatalba a szerződést, de a végleges bejegyzés csak az után történik meg, ha a további feltételek teljesülnek (pl. a vételár kiegyenlítésre kerül). Ezt tudja húzni az eladó, de nem jogszerűen. Ha megkapta a pénzt, akkor haladéktalanul alá kell írnia, hogy a függőben tartás oka elhárult, a bejegyzés véglegesíthető. És adózás szempontjából sincs semmi értelme, mert magának a szerződésnek a benyújtása számít, ami már megtörtént.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!