A magyar ingatlanárak ezért ilyen labilisak?
Válság idején ha van saját hitelmentes ingatlanod Magyarországon, akkor is éhezhetsz, mert nincs semmi segítség. Ha nincs munka, éhen is dögölhetsz, senkit nem érdekel. Persze jó ha van lakás, de az itt nem elég ilyen szempontból, nem vagy tőle biztonságban.
Nyugaton meg ha még óriási válság is van, nem csak hogy meg tudsz élni de a lakbért/törlesztőt is fizetni tudod segélyből is.
Néztem ilyen ingatlanár változás statisztikákat. Pl. Ausztriában 2008-ban szinte mintha nem is lett volna válság, olyan stabilak maradtak az árak. Itt meg beszakadtak az ingatlanárak, mert válság volt, sok kényszereladással.
Ez lehet a magyarázata, hogy a szegény országokban mint amilyen ez is, ilyen változékonyak az árak? Egyszer fent, egyszer lent?
Magyarországon nagyon sokan (rengetegen) vettek fel devizahitelt. Ennek oka, hogy rossz volt a gazdaságpolitika, olcsónak tűnt felvenni devizahitelt, miközben, mivel nagyon sokan vették fel, nagyon magas lett a kockázat, Európában emlékeim szerint a törökök voltak az egyedüliek, akik lakosság arányosan nálunk több hitelt vettek fel, mindenki másnak kevesebb devizahitele volt.
Először volt egy rossz gazdaságpolitika, ami bátorította az embereket a devizahitel felvételre.
Ezért sokkal jobban elszállt a forint negatívba, mint amúgy tette volna.
Majd jött a fidesz kormány és olyanokat mondott, hogy "csontvázak vannak a szekrényben" ami nagyon megbízhatatlannak mutatta az új vezetést, amitől tovább gyengült a forint.
Utána jöttek a külföldi befektetők pl. a kínaiak (akiket a migránsok helyett fogadunk be), meg a csok, ami szintén megbolygatta az árakat.
Szóval Magyarország kitettebb a válságoknak, mivel a lakosság esetén a fizetésének sokkal nagyobb arányát kell költenie lakásra, ezért a befektetők jobban meghatározzák a pénzmozgást, a befektetők, meg oda mennek, ahol bevétel van. Ha nincs bevétel, akkor eladják az ingatlanokat.
Mindenhol a fejlett világban ingadozik az ingatlanok értéke. Vannak felszálló ágak, és leszállók.Egy biztos tényező van évtizedek óta: az infláció.
Ki hogy kezeli az inflációt, ebben van gazdaságonként eltérés. Van, ahol úgy alakítják az adórendszert, hogy az adóemeléssel kitömködik a lukakat. Nálunk a gazdasági likviditást biztosító intézkedésekkel terítik szét az infláció terheit. Az állam kötvényeket bocsát ki, hogy forintban adósodjon el, ne devizában. Adókulcsot nem emel, viszont a csokkal, babaváróval, és most a felújítási hozzájárulással a családok megtakarítását viszi be a gazdaságba az önerő által, és a bankszektort mozgatja a hitelfelvétellel. Most is pl. azért érnek többet az ingatlanok a valós értéküknél, mert a hiteles vevők a saját munkájukat értéktelenítik el azzal, hogy a jövőbeni fizetésük jelentős részét odaígérik a banknak. Így most egy valós értéken 13M forintot érő felújítandó családi ház 23M-ba kerül annak is, aki odaígéri a munkabérét a banknak (hitelt vesz fel), és annak is, aki már megtakarította a 13M-t. A lényeg az, hogy többet fizess minden eszközért, mint amennyit a ráfordított munka értéke indokolna. Így kerül egy almatermelő országban egy kiló alma 560 forintba a zöldségesnél. Az inflációt szétterítik a fogyasztók között a zöldségesnél és az ingatlanpiacon egyaránt.
A 2008-as válságnál is az volt a cél, hogy a bankszektort megpörgetve eladósítsák az embereket: évekre előre biztos bevételhez és likvid gazdasághoz jusson az állam a hitelek által. Viszont a forint nem volt olyan stabil,mint a devizák, ezért egy devizahitelhez hasonló megbuherált termékfajtával beterítették az országot. Az átlagember meg örült, hogy a szar forintot érő munkájáért milyen olcsón-alacsony törlesztővel- vehet fel hitelt a lakásra, de még az új autóra is. Amikor a kapzsiság miatt felborult a hajó, akkor nem tért vissza az ingatlan piac a valós árakhoz, hanem alácsúszott.
Jelenleg elindult a leszállóág, ezek a "családsegítő" intézkedések arra jók, hogy talán nem csúsznak a valós érték alá majdan az árak, de én már bekészítettem a popcornt... XD
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!