Ingatlanpiac szakértők szerint a nyár végére további 20%-kal csökkennek a magyar ingatlanárak. Ez már árzuhanásnak mondható, vagy természetes csökkenésnek?
Bemondták a rádióban is, hogy a legnagyobb árcsökkenés Budapesten és Szegeden várható. Eddig kb. 10%-kal csökkentek a hivatalos árak, amibe nem számít bele az alkudozás. Nyár végére -20% ot mondanak a szakértők. Így már összesen 30% lesz a csökkenés egy fél év alatt.
Ez már ár-zuhanásnak számít, vagy csak árkorrekciónak? Valamint ha beüt a gazdasági világválság, akkor ez a tendencia tovább folytatódhat éveken át?
Az előző világválság idején is 5+ éven át folyamatosan csökkentek az ingatlanárak. És elvileg ez a válság sokkal durvább lesz mint a 2008-as.
T.Kérdező!
Szerinted a teljes ingatlanpiac hány százalékát teszik ki a befektetési vásárlók?
Aki azért vette a ferencvárosi 3 szobás lakását mert ott akar lakni az miért is akarná eladni?
Olyan nagyon nem érdemes hasonlítgatni a 2008-cas válsághoz a mostanit, mert az más természetű volt.Eleve az akkori válság előtti átlagkeresetek mediánja más arányban volt az ingatlan nm-árak átlagával, de lehet, hogy rosszul emlékszem. :)
Az elmúlt évek ingatlan árait semmi nem indokolta, csupán a spekuláció. Ezért is esett vissza tavaly a forgalom-úgy mondják, hogy lassult, de szerintem '18 óta gyakorlatilag elindult a döglődés útján- MINDEN külső dopping ellenére!
Akkora különbség lett a valós átlagkereset és az ingatlanárak között, hogy már csak a tőkeerős külföldi befektetőknek érte meg venni.
Lakhatási válságot idézett elő ez a spekuláció.
A tavalyi szezon után elindult szerintem egy korrekció, amin taszított egy nagyot a járvány. A sokak által gyűlölt airbnb,-ami egyébként kb. olyan, mintha a neten meghirdetném, hogy a 15 éves corsámmal bárkit bármikor márhová elfuvarozok, a taxi ár feléért-kilehelte a lelkét,a munkaerőpiac átalakul, senki nem tudja, mikor múlik el a vírusveszély.
Mindez nem kedvez az ingatlanpiacnak. Ha húzódik a veszélyhelyzet, simán lehet zuhanás. Nem 30%, hanem bőven 100% fölötti is.
Három lehetőség van, a legvalószínűtlenebbel kezdem:
- Az ingatlanpiac a turizmus kiesése miatt döglődni fog, amíg tart a korona, aztán szép lassan visszakúszik. Tekintve hogy mondjuk 1-1,5 év múlva lesz oltás, ez is elég komoly vágást jelent azoknak, akik tényleg lakást akarnak eladni és nem befektetők. De ennyi ideig még egy befektető kivárhat, ha tényleg bízik benne, hogy utána számára kedvező fordulat jön.
- A valószínűbb verzió, hogy a vírus csak szikrát adott az amúgy is lappangó pénzügyi válságnak. Igazából már időszerű volt, hogy jönni fog egy seggre ülés. Ez esetben ugyan az várható, mint 2008-ban. 5-6 évig esni fognak az árak, ennyit már a legtöbb befektető sem mer várni, meg az eladók sem fogják eddig tartogatni az ingatlanokat, ez rengeteg idő.
- Az ingatlanok árát tekintve legnagyobb esést prognosztizáló forgatókönyv pedig az, hogy a válsággal együtt ráébrednek arra a cégek is, hogy rengeteg munkakörben meg lehet oldani a munkát szinte kizárólag távmunkával, ahogy az oktatást is. A digitaizáció előtörése pedig szükségtelenné tenné az emberek bezsufolódását 1-2 nagyvárosba.
"T.Kérdező!
Szerinted a teljes ingatlanpiac hány százalékát teszik ki a befektetési vásárlók?
Aki azért vette a ferencvárosi 3 szobás lakását mert ott akar lakni az miért is akarná eladni?"
Te nagyon félreérted a kereskedelmet. Az, akinek van 3 szobás ferencvárosi lakása és nem akarja eladni, az semmiben sem befolyásolja a piacot. Ő nem kínál semmit.
Befektetési vásárlók: 2019-ben már 50%-nál járt az arányuk. Borzasztóan magas szám. Ha ők kiesnek, akkor gyakorlatilag fele akkora lesz az érdeklődés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!