Érdemes eladni és családi házat venni, vagy tartsuk meg a lakást?
Sziasztok!
Véleményt, tanácsot szeretnék kérni.
Van egy új építésű lakásom Budapesten, aminek az eladásán gondolkozunk a párommal, és az agglomerációban családi házat szeretnénk venni. Figyeljük már az ingatlanpiacot kb egy éve, szóval még a vírus előtt, és kicsit elbizonytalanodtam, hogy mi lenne a jó döntés. Azért csak most jutottunk el idáig, mert elhúzódott a társasház átadása, én pedig szerettem volna jogilag tisztán eladásra bocsátani, ha netán e mellet döntünk. Nagyon szeretnék családi házba költözni (mert nagyon idegesítenek a társasházi zajok, elég érzékeny vagyok rá, és nem gondoltam volna, hogy egy új építésű lakásnál ilyen gondjaim lesznek), viszont látom, hogy mentek fel az árak, ami most azt jelenti, hogy azon a környéken, amit kinéztünk felújítandó házat némi hitel nélkül, az eladott lakás árából nem tudnánk venni. Önerőnk kb a lakás ára és egy pár millió lenne, mert családon belül a párom kölcsönadta a pénzét, így a készpénzben lévő önerő nagyobb része "elúszott".
A dilemmám az, hogy vajon megéri-e most a még kb frissen átadott új építésű lakást eladni, vagy 1-2 év múlva? Mindenképpen szeretnénk kiköltözni majd.
Ami most mellett szól, hogy nm árban nem hiszem, hogy jobban el tudom évek múlva adni, és attól tartok, hogy az agglomerációban nőni fognak az árak.
Ellene szól, hogy a lakás árán kívül nincs sok önerőnk, ez pedig engem kicsit zavar, mert nem szeretnénk sok hitelt felvenni, illetve így tudunk gyűjtögetni, ha itt maradunk.
CSOK és egyéb támogatás nem jöhet szóba. Az ott élést pedig úgy képzeltük el, hogy még kb 2-3 évig a házban laknánk, amíg összejön a felújítás ára.
Tudom, hogy senki nem tudja hogyan fog alakulni az ingatlanpiac, viszont érdekelne ismeretlen emberek véleménye.
A válaszokat előre is köszönöm!
#10 ez hasznos infó, viszont szerintem butaság azt gondolni hogy a covid után fennmaradhat a home office.
Aki erre pályázik az nem 100as.
#11: #10 vagyok. A gondolkodásmódod helyes, a felső vezetők valóban így gondolhatják.
Azonban három dologgal szeretném megvédeni az álláspontomat:
1. A jó minőségű lakásokat nagy részében olyan fiatalok birtokolják, akik irodában dolgoznak, mérnökök, kontrollerek, programozók nagy multiknál. Ilyennél dolgozom én is. A legtöbb ilyen cég kimutatta, hogy az ilyen munkakörökben nem csökkent, hanem jelentősen nőtt a home office alatti hatékonyság (itt nem arra gondolok, hogy pl. egy autógyár mennyi autót gyárt a Covid alatt, hanem arra, hogy egy fogaskerekeket rajzoló mérnök otthonról hatékonyabban dolgozik).
2. Ahol a vezetők ragaszkodni fognak az irodába való visszatéréshez, ott jelentős nyomás lesz az alkalmazottak részéről. Biztosan állítom, hogy a Covid után nem lesznek újra annyira az irodák tele, mint anno voltak. Az otthonmaradásra való hajlandóság megnőtt.
Nekem már olyan kollégám sem akar bejönni az irodába, aki eddig az asszonnyal rosszul jött ki, és reggelente menekült be az irodába otthonról.
3. Ez csak a saját tapasztalatom: 10 ismerősömből kettő szellemi munkás a Covid elején rögtön feladta a budapesti albérletét, azóta falun kézműveskednek. A maradékból öt ismerősöm árulja a budapesti lakását. Mi, maradék hárman pedig rendszeresen böngésszük az agglomerációs, vagy vidéki házhirdetéseket.
"#10 ez hasznos infó, viszont szerintem butaság azt gondolni hogy a covid után fennmaradhat a home office.
Aki erre pályázik az nem 100as."
Nálunk már a vírus előtt is abba az irányba ment a dolog jó ideje, hogy a heti 1-2 nap homeoffice felé tereljék a népet, most meg már konkrétan ha akarnánk se tudnánk bejárni, mert az irodaterületek HÁROMNEGYEDÉRŐL lemondtak és kiadták másnak.
Ha vége lesz ennek a hercehurcának és az lesz az általános, hogy heti 1-2 alkalommal "kell" majd bejárni sok munkahelyre, akkor már én inkább bevállalnám azt, hogy felautókázok autópályán akár 100+ km távolságból is, ha cserébe jobbak az életkörülményeim, márpedig egy családi ház minden ilyen szempontból jobb.
Más: tök felesleges ezen viatkozni, hogy melyik ingatlantípus a csendesebb, mert a hangszigetelés mértékétől, a nyílászáróktól, a telekmérettől és a szomszédságtól is függ.
Szüleimnek egy sima kádárkockája van, de nem zsebkendő méretű telkek vannak és műanyag nyílászárók, így meg kb. semmi zaj nem jön be. Nyilván ha a szomszéd fűnyírózik (1-2 hetente egyszer), vagy valaki bőgeti a motorosfűrészt (szintén nem gyakran) akkor azt behallani. De ez semmivel sem történik meg gyakrabban, mint az, hogy az én társasházamban fúrnak, faragnak, csempét vernek le, ordibálnak az utcán stb. Konkrétan még azt is hallom, ha a szomszéddal közös falból a szomszéd oldalán kihúznak egy töltőt a konnektorból, vagy ha a felső szomszéd magassarkúban mászkál. Általánosságban véve sokkal csendesebb egy családi ház.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!