A gyenge forint árfolyamnak lehet köze az irreális ingatlanárakhoz?
2: Irreális = nincs kereslet:
3: Aha, vagy nem:
Most sokkal jobb a helyzet, olyan 1 millió/m2 árú új építésű ingatlanokat lehet venni, melyekben évig lehet majd javítgatni a hibákat. Arról nem beszélve, hogy a lehető legkisebb helyre bezsúfolva az összes épületet, egymástól karnyújtásra...
Mint minden árunak az ára leginkább egy dologtól függ, a kereslet-kínálattól. Nem a forintár miatt szálltak el az ingatlanárak. Több tényező együttesen vezetett ide.
Az egyik: nőttek a jövedelmek, lakás meg annyi van amennyi + az új építésűek.
A másik: alacsony kamatok, ha akciósan 0,01%-ot kapsz a bankban akkor inkább ingatlant veszel vagy a bankban tartod a pénzed? Nézd meg az új MÁK+ állampapírt, amint felszívta a piacról a likviditást máris 50%-kal csökkent az ingatlanok iránti kereslet.
Építőanyagok: elsősorban azért lettek drágábbak, mert a sok építkezés miatt megnőtt rá a kereslet. Ha el lehet adni drágábban (mert kell mindenkinek és keresik) akkor miért ne adja a gyártó drágábban.
Külföldiek: igen, van egy magas aránya, de nem a külföldiek miatt szálltak el az ingatlanárak. Egyébként nem csak nálunk, más országban is.
Az ingatlanlufi legfontosabb oka = az alacsony kamatkörnyezet és likviditásbőség. Na ennek kezd lassan vége lenni.
14: Én még annyit hozzátennék, hogy a családtámogatási rendszer az egész folyamatot katalizálta és pár évvel kitolta az ingatlanlufi végét.
Ráadásul a 2004-2008-as időszakhoz képest az elmúlt két évben Budapesten a töredékére esett vissza az új építésű lakások száma, nem igazán értem mi volt a cél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!