Ha egy háznak 2 tulajdonosa és 2 haszonélvezője van, akkor hogy oszlik meg a pénz?
"Szüleim halálát követően ingatlanjukat testvéremmel örököltük. Én eladnám, de ő nem akarja. Idegen embernek meg így, a felét nem tudom értékesíteni.
Ő azt mondta,hogy bár ki tudna fizetni, nem akarja megvenni a részem. Mit tehetek ebben a helyzetben?
Ön is megválthatja a testvére részét, javaslom tegyen vételi ajánlatot. Ha erre nincs lehetősége és a közös értékesítés is meghiúsult, bíróságtól kérheti a közös tulajdon megszüntetését, mely esetben végső soron az ingatan árverésből befolyt tulajdoni hányad arányos vételára illeti meg Önt."
Megegyezés kérdése. De a tényleges értékre ne számíts amíg haszonélvezettel terhelt a lakás. Árverésen is csak a töredékét kapnád. Zsákbamacska az egész. Sok opció van.Minden attól függ,hogy mennyire sietsz az eladással és milyenek a haszonélvezők. Hajlandóak -e lemondani a haszonélvezetről és ha igen ,mennyiért.
Felteszem a két haszonélvező a két szülő, aki megvásárolt egy lakást és a két gyerekére íratta mint tulaj.Te pedig úgy döntöttél,hogy neked kell pénz,teszel egy ajánlatot a tesónak. De itt több nézőpont van. A te nézőpontodból neki nyilván megéri teljesen kifizetni,hisz szerinted akkor az övé lesz a ház. Jobb esetben még a szülőkkel se lesz baja. Boldogság ,happy lesz minden. Így nyilván akár még meg is érné neki a dolog. Persze az lenne a tuti ha nem lenne ott az a fránya haszonélvezet.
Node van a szülői(haszonélvezői) nézőpont,miszerint ők vették,az ővék, lemondani nem fognak róla,max ha kifizetitek az egészet, vagyis nincs semmitek. Ettől persze az is több ha árverésen kapsz rajta 1 millát. De választhatod azt is,hogy vársz amíg a haszonélvezők kihalnak és utána értékesíted. Persze a tulajdonos társ legalább olyan macerás ügy lesz továbbra is,hisz osztatlan közöst épp olyan macerás eladni,szintén töredékárra lehet számítani,de már jobbak az esélyek .Egy házat meg elég macerás kettéosztani-már ha egyáltalán beleegyeznek a felek-, a bíróság általi árverésnél itt viszont már kedvezőbbek az esélyek(de ügye függ attól is ,hogy épp kik szándékoznak vásárolni. zsákbamacska árverésen eladni,de itt már lehet variálni).
Aztán ott a tulajdonostárs nézőpontja. Ott akar lakni,de arról csak a haszonélvezők dönthetnek. Tegyük fel nem akar kifizetni,de jóban van a haszonélvezőkkel, így nem kell fizetnie neked és ott is lakhat,ami ellen te akkor se tehetsz ha szeretnél,mert a haszonélvezők meg dönthetnek úgy,hogy téged nyugodtan kitúrnak. Miért is adna akár csak 1millió forintot is neked? nemhogy 20millát. Legfeljebb csak mert nagy eséllyel jó üzlet lenne.
Persze itt jön képbe a diplomácia. Bármelyik opciót is választod,ha el akarod adni a tulajdoni részed,azt csak a tényleges érték töredékéért teheted. A fele már kecsegtető ajánlat. Persze csak annak aki tudja mi a helyzet. Egy idegent nyilván kitúrnának a haszonélvezők ,így egy harmadik fél közel sem lenne olyan bátor hogy érték közeli összeget adjon azért,ami nem is lehet az övé és mire az övé lesz már esetleg nem ér annyit.A többi maceráról nem is szólva.
A legjobb opció,ha minden lehetőséget körbejársz.Eladni annyiért amennyit ér,most nagy valószínűséggel nem fogod tudni(hacsak nem bólint rá bután a tesó az ajánlatodra). És lehet hogy majd évtizedek múlva sem. Tehát érdemes alkudozni és belőni egy olyan árat,amire a vevő azt gondolja hogy úgy már azért neki is megérheti és te is kapsz annyi pénzt ,amennyiért már azt mondod,hogy ahhoz képest nem buktál rajta. Sőt ,ha nem is fizettél bele semmit ,akkor még nyertél is rajta nagyon sokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!