Mi a különbség a nedves porszívó és a takarítógép között? Melyik a jobb? melyikkel mit lehet csinálni?
Kiegészítés: Nem mindegyik vizes porszívóval lehet folyadékot is felszívni.
A takarítógép alapvetően vagy vízzel, vagy gőzzel dolgozik.
A vizes akkor jó, ha sok a szőnyeg a lakásban, havi egy takarítás csodát tesz velük. Fontos, hogy erős motorja legyen, ne hagyja nagyon vizesen a szőnyeget, mert alatta penészedhet, illetve a nyomás is nagy legyen, hogy a szőnyeg szálai közé vékony sugárral benyomja a tisztítószeres vizet. Meglepő eredmény, mikor előtte porszívózod ki a szőnyeget, rámész egy takarítógéppel és fekete vizet szív ki a szőnyegből. Ezeket át lehet alakítani porszívó üzemmódra is, porzsák kell hozzá, a legjobb, amelyik takarítógép vizes porszívóként is üzemel, na ez 100 000-es tétel.
A gőzölős oda jó, ahol laminált padló vagy parketta van sok, azt ugye nem lehet áztatni.
nedves porszívó azért nedves, mert vízet is lehet vele felszívni, ez a nevében is benne van.elég sok ilyennel dolgoztam már ipari kivitelben is.
erős motor nem ad sok támpontot a szívási teljesítményről ha nincsen külön feltüntetve rajta.
Nem rég vettem egy Philips triathlon takarító gépet 50ezer Ft-ért. [link]
Első használatkor a saját tartályából akartam bespriccelni a szőnyeget a hozzá adott gyári tisztító szerrel. Aztán rájöttem, hogy az a tisztítószer semmit nem ér. Másrészt, mire megfelelően átnedvesítette a padlószőnyeget, addig nagyon sokszor át kellett mennem rajta.
Végül vissza szívtam a porszívóval a tisztítószeres vizet a vizes üzemmódhoz szükséges összeállítással. A víz nem volt nagyon koszos és a szőnyeg nem lett észrevehetően tisztább.
Aztán mást léptem. Egy kevés mosógépbe való mosóport töltöttem egy 2 literes szobai felpumpálható permetezőbe és felengedtem meleg csap vízzel. Azzal, abból néhány adaggal porszívó nélkül jól belocsoltam a szőnyeget és hagytam időt, hogy hasson.
A takarító gép víz tartályába tiszta meleg vizet töltöttem és miután a mosópor kifejthette a hatását, a takarító géppel vissza szívtam és a tartályában lévő vízzel tisztára öblítettem a szőnyeget. Mivel korábban virágföld is ömlött rá, ezért az egész műveletet megismételtem és ahol folt volt, ott körömkefével még megdolgoztam külön.
Hihetetlenül tiszta lett.
Viszont annyira erősen szív a porszívó, hogy külön lendülettel és a csőre ráfeküdve tudom csak tolni a vizes szőnyegen, különben nem mozdul, nem csúszik tovább, akkora a vákuum.
Jó ez a gép, csak meg kell ismerni, hogyan lehet valóban hatásosan használni.
Még amire figyelni kell nála, hogy a beszívó nyílásnál van egy víz terelő, amit csak be kell szorítani a csőbe. Azt a második víz kiöntéskor (nem vettem észre, hogy kiesett a szennyes vízbe) és csak azt hallottam, amikor a vízzel együtt koppan majd a wc lefolyóban a már bele öntött víz hatására végig fut zörögve és kopogva halad tovább a központi szennyvíz lefolyó csőben.
Végül kaptam a szervizben 3000,- Ft körül másikat. Pfff..
Nem volt olcsó figyelmetlenség. Kérdeztem a szervizestől, hogy mi van akkor ha azt nem tenném bele. Azt mondta, hogy mivel nem rozsdaálló a motor fém része és anélkül könnyen bele juthat víz, ezért inkább használjam.
Lnyeg, ha valaki ki is kölcsönözne egy takarító gépet, elsőre nem biztos, hogy minden jól sikerül Tehát talán érdemesebb gyakorlott személyzettel együtt kölcsönözni.
Lehet, majd legközelebb kipróbálom a szalmiákos ajax-al.
Azzal spriccelem be a szőnyeget a kézi felpumpálható permetezőből és miután állt egy kicsit, akkor a saját tartályába töltött vízzel átöblítem és azután még egyszer szárítom vákuummal.
A mosószeres spriccelés az nálam jól bevált. Attól a szőnyegen egy koszos lé alakul ki, amit utána egy jó erős "nedves porszívóval" vissza kell szedni. Aztán, hogy ne maradjon benne mosószer, utána tiszta vízzel is meg kell áztatni a spriccelőből a szőnyeget és azt is a jó erős szívású kikölcsönzött "nedves porszívóval" vissza kell szedni.
Persze valami kölcsönzőt kell keresni előtte, ahol ilyent tudnak adni egy napra. Aztán jöhet a spiccelés. Ha jó alaposan bespricceled, akkor szinte sose szárad meg porszívó nélkül.
Azért érdemes jól kimosni a leírt módon a szőnyegből a vegyszert, mert ha netán gyerek mászkál rajta négykézláb, a mosószer maradvány sem tesz jót neki.
Ha nincs kölcsön porszívó sem, akkor szerintem valami semleges habzó tusfürdővel, semleges habzó szőnyeg tisztítóval lenne érdemes próbálkozni. A habzó tusfürdőt nem véletlenül mondtam, nekem régebben bevált. Ilyesmivel bespricceled felületesen (nem átáztatva) a szőnyeget (mert nem fogod tudni könnyen kiszárítani gép nélkül). Azután valami erős szivaccsal vagy műanyag kefével először egy irányban össze lehet húzni róla a rá tapadt szennyeződéseket, mint szöszök tollak és szőrök. A végén valami törlő ruhával meg kell dörzsölni minden irányban, hogy felitasd a kosszal telített folyadékot. Azt időnként kicsavarod a törlő ruhából és így lassan és inkább csak a felületén tisztább lesz a szőnyeg. Régebben nekem ez a kézi habos tisztítás is be jött. Legalábbis a tetején lévő dolgokat könnyedén össze gyűjtötte, amivel a régi száraz porszívó nem birkózott meg. Ránézésre, optikailag ettől is szebb lett.
A nedves porszívóval vizet is lehet felszívatni (de maga folyadékot nem tud kispriccelni). A takarítógép viszont egy mosószeres tartályából ki tud spriccelni mosószeres folyadékot a padlóra vagy szőnyegre és azt szinte azonnal vissza is szívja a padlóról vagy szőnyegből, miközben a kispriccelt mosószeres folyadék feloldja a padlón vagy szőnyegben levő vízoldható (vagy vízzel fellazítható) szennyeződést.
Nem kell feltétlenül újat venni, egy működőképes használt is jól tud dolgozni (vásárláskor persze meg kell győződni arról, hogy tud vizet kispriccelni). A leggyengébb pont(ok) (tapasztalatom szerint) a folyadéknyomó műanyagcső csatlakozási, toldási pontja(i). Ezek a csatlakozók ugyanis nem egészen időtálló műanyagból készülnek, belül gumitömítések vannak és ha nem csatlakozik az apa és anyarész egészen passzentosan, akkor nem tudja egyenletesen spriccelni a mosószeres folyadékot.
Kutyás lakásban csak ezzel lehet felvenni a harcot a kutyaszőrrel szemben. Nekünk vizsláink voltak 25 éven át, a világosszürke filc padlószőnyeg pár nap alatt koszosnak tűnt, a takarítógépből ilyenkor esetenként egy marék kutyaszőrt lehetett kiszedni.
Azért persze a dolog technikailag nem egyszerű, szerintem a szőnyegtisztítás kifejezetten férfimunka. A kutyaszőrök hajlamosak nedvesen egymással összepöndörödni és rátapadnak a szőnyegre, úgyhogy a szőnyeg megszáradása után ajánlatos egy normál porszívózással összeszedni az összesodródott szőrcsomócskákat. Egyébként egészen drámai a takarítógép szőnyegtisztító hatása. Ha előzetesen alaposan kiporszívózott szőnyegre megy az ember vele, akkor a takarítógép szennyvizes tartályában fekete folyadékot talál, ami persze elsősorban a nagyon finom szilárd szennyeződés miatt olyan színű, mert kiülepedés után a felülúszó már áttetsző-átlátszó (azaz szilárd szemcsés, utcáról származó szennyeződés van benne főként). Nagyon alapos munkához legjobb kétszer vagy háromszor átmenni a szőnyegeken, előbb csak vízzel (ami nedvesíti a szőnyeget és fellazítja a szennyeződést, másodszor mosószeres folyadékkal és harmadszor tiszta vízzel a mosószer-maradvány eltüntetésére. Meleg víz használata nem igazán segít, hiszen a legyező-szerűen kispriccelt folyadék apró cseppjei a rendkívül nagy felület miatt szinte azonnal lehűlnek a párolgás miatt. Tisztítószerként (mosószer) legjobbak a kifejezetten erre a célra gyártott folyékony szerek, de tapasztalatom szerint ezek nem egyenértékűek minden esetben. Lényeg, ne legyen habzó, mert akkor a vízszivattyú nem tud dolgozni a folyadékban levő kis légbuborékok miatt. Speciális szer hiányában jó az automata mosógépekhez használatos por vagy folyadék formájú erősen fékezett habzású vagy egyáltalán nem habzó mosószer is (a por alakút persze előbb vízben fel kell oldani!), de nagyon spórolósan kell vele bánni, éppen hogy csak... Használat után a takarítógépet alaposan ki kell öblíteni és a folyadékszivattyút is át kell mosni (mert a később beszáradó ill. ragacsossá váló mosószeres folyadék működésképtelenné teheti a szivattyút a következő használatra. A kutyaszőr előszeretettel tapad meg a felszívócső belsejében, a hajszálak meg a tisztítófejben tudnak összegubancolódni. Azzal mindenképpen számolni kell. hogy bár kiválóan felszívja a vizet a gép, de a szőnyeg azért nedves marad és több óra, esetleg fél nap is kell a száradáshoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!