Észrevettétek, hogy egyre inkább előkerülnek a rég feledésbe merült dolgok? Legalábbis sok mindenről azt hittük hogy már a múlté.
Olyan fura, hogy a táv- meg központi fűtés korában újra beüzemeljük a régi jó cserépkályhát. Újra kutat fúrunk, tyúkot tartuk. Nem gondoltam volna 20 évvel ezelőtt, hogy ez lesz. Kicsit szomorú vagyok. Nem visszafejlődés ez?
Mert ugye nem hobbiból tesszük, hanem kényszerből.
Szerintem inkább az a normális, hogy amit helyben is meg lehet termelni (ivóvíz, tüzelő, áram, élelmiszer) azt helyben termeljük meg, ne több száz vagy több ezer kilométerről szállítsuk oda.
Régen a falvak majdnem hogy önellátóak voltak mindenből, ma meg ha pl. a hó miatt járhatatlanná válnak az utak, akkor megy a jajveszékelés, hogy nem tudnak bemenni a városba kaját venni, és helikopterről dobnak le nekik kenyeret.
Sokan beszélnek ökológiai szempontokról meg szürke-energia tartalomról. No kérem, mennyi üzemanyagot elégetünk, mire a chilei/kaliforniai/hottentotta/stb paprika az asztalunkra ér? Ez aztán nagyon ökologikus.
Persze ez nem csak környezetvédelmi, de gazdasági kérdés is. Nálunk drága a kőolaj, földgáz, meg a benzin, mert behozatalra szorulunk, és távoli országoknak vagyunk kiszolgáltatva. Szegény szaúd-arabok, náluk 40 Ft egy liter benzin, Venezuelában meg egészen pofátlan módon 9(!) forintot is el mernek kérni érte magyar pénzre átszámítva.
Van egy olyan érzésem, hogy az araboknál nem fával olcsóbb fűteni.
Abban persze igazatok van, hogy a cserépkályha nem túl hatékony, és nagy tömegben mindig gazdaságosabb valamit előállítani, még ha szállítani is kell valamennyit. Összességében jobban kijönnénk, ha nem egyenként állnánk át fatüzelésre, hanem mondjuk egy-egy település építene egy kisebb fatüzelésű erőművet, vagy építene ki falufűtést a termálvízre alapozva.
De a magyar állam és önkormányzatok jelen pénzügyi helyzetében ez teljesen irreális. A pár kivétel (Bóly, Karcag, Veresegyház, Iklódbördöce) inkább csak a szabályt erősítik.
A 4-es válaszoló annyira tökéletesen leírta!!
Én sem érzem azt, hogy visszafejlődünk! Valóban az az elszomorító, mikor a húst és a zöldséget megvásároljuk a hipermarketben, és azt sem tudjuk, hogy honnan jött, miként állították elő..
Én szeretem magam megtermelni, amit odaadok a családomnak.
Ahelyett, hogy ténylegesen elkeseredünk, és magunkba fordulunk, mert nem annyiból tart élelemhez jutni, hogy leugrasz a sarki abc-be, inkább örülni kéne annak, hogy egyre nagyobb szerepet kap az önfenntartás. Csakis így lehetne önfenntartó az egész ország..
Hát igen. Nevezhetjük kényszerű visszalépésnek is.
A valóság az, hogy volt már jobb.
Én nem gondolom, hogy visszafejlődés lenne. A természettől való elidegenedés egy elbaltázott lépés volt.
Persze kicsit bennem van az is, hogy mivel mi régebben is ezt csináltuk, most igazolva látom magam. Pedig 15 éve hülyének néztek minket, hogy vajat veszünk, amikor az kemény, a margarin meg kenhető, meg hogy nem permetezzük a kertet, helyette kézzel szedjük a krumplibogarat, vagy hogy orvost váltottunk, mert az előző minden kis megfázásra már írta is az antibiotikumot.
Ja, fűtés. A cserépkályha szerintem is marhaság, kell venni egy kazánt és rákötni a központi fűtésre. Máris nem koszol bent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!