Kétlakiak hogyan csinálják ezeket a dolgokat?
Mintha én írtam volna ki a kérdést! :D
Mi így éltünk 8 éven át. Budapesti panellakásban hét közben munka miatt. Minden hétvégén meg a Budapesttől 200 km-re lévő megyeszékhelyen kertes házban.
Takarítás: hétvégén otthon, hét közben csak esténként van idő a pesti lakásban felmosni, kiporszívózni, stb.
Mosás: Itt is, ott is. Hét közben csak kisebb mosás. Nagymosás otthon. Öt napra való ruha még akár az autó csomagtartójában is elfér, szóval ez megoldható.
Cipekedés: alapvetően mindenből kettő kell. Használati tárgyaktól kezdve a ruhákig. Ez az elején nagy beruházás, de aztán beáll az a ritmus, hogy nem kell sok cuccot cipelni. A ruhák néha cserélődtek a két hely között. Valamint én bevásárolni hétvégére is Pesten szerettem, mert sokkal nagyobb ott a választék és a közhiedelemmel ellentétben majdnem mindent sokkal olcsóbban megkaptam ott, mint otthon. Szóval nem volt soha fullra pakolva a csomagtartó. Egy közepes méretű táska, pár szatyor, ez volt a hétvégi szett.
Pihenés: Na igen, ez problémás. Mindig irigyeltem a kollégáimat, hogy nekik már péntek délután elkezdődött a hétvége és hétfő reggelig tartott. Nálunk minden péntek délután Pestről kifelé a dugóban sorban állás, majd bő két óra autópályás út, vasárnap esténként ugyan ez a program. Tehát nekünk pénteken kb este 6-tól kezdődött a hétvége és vasárnap este 6-ig tartott. De ez még mindig istenes ahhoz képest, amikor nem autóval jártunk, hanem városon belül ki a buszpályaudvarra, utána 4 óra utazás, majd villamos, hév, gyaloglás. Mindezt felcuccolva minden körülmények között. Akár zuhogó novemberi esőben sötétben, akár hóviharban, akár a nyári kánikulában. Az borzasztó volt. Ilyen helyzetben az autó nagy áldás! Nyaralni nem nagyon jártunk. A kollégáim mindig élménybeszámolót tartottak, mikor visszajöttek egy-egy mexikói, kanadai, thaiföldi, japán, stb nyaralásról. És soha nem értették meg, hogy mi milyen otthonülők vagyunk. Pedig nem erről van szó. Ha a nyári szabadság alatt volt 2 hét, amikor nem kell sehova utazni, nálunk az volt az igazi pihenés. Akkor lehetett az otthoni nagyobb takarításokat, felújításokat elvégezni.
Fűtést említette valaki. Ezt nem úgy kell elképzelni, hogy hét közben el van zárva és jégverem van a lakásban, amikor meg megjövünk, akkor kapcsoljuk be. Heti programos a termosztát. Vasárnap éjjeltől beállt 19 fokra. Péntek dél körül pedig elkezdett felfűteni 21-re. Tehát mindig 21 fokos lakásba érkeztünk meg és meleg lakásból is indultunk vasárnaponként. Annak nem sok értelmét látom, hogy folyamatosan kihűl a lakás és aztán állandóan fel kell fűteni. Nem sokat spórolna ezzel az ember. Minden elkezdett volna penészesedni + szobanövények, akvárium miatt sem volt célszerű hét közben jégvermet csinálni a házból. Az akvárium világítását időkapcsoló kapcsolgatta napi szinten, az etetést automata etető megoldotta. 300l-es akváriumot nem akartam felcipelni Pestre. A fűtésköltség szerintem abszolút nem horror összeg. A 100 nm-es családi házra havi átalányban kb 15eFt. Kibírható. A költségek viszont lényegesen drágábbak így, hogy kétfelé fizeti az ember a számlákat. Pl szemétszállítást is duplán kötelező fizetni. Kábel-tv, vezetékes internet is dupla. A pesti lakásban közös költség is van, nem is kevés. Lakásbiztosítás is dupla. A havi útiköltség sem kevés, 40-50eFt-ot simán elautóztunk csak az ingázásból. Hólapátolást nyilván csak hétvégén tudtuk megoldani. Szerencsére nem túl feljelentgetős típusok a szomszédok. És az utóbbi években nincs igazán nagy tél, amikor hetekig lenne derékig érő hó. Szóval ez éves szinten legfeljebb pár nap problémát okoz. A posta ugyan így problémás. Ha hét közben értesítőt hagyott a postás a ládában, szaladni kellett vissza vagy péntek este, vagy szombat délőtt be a belvárosba átvenni. Ha valamit intézni kellett, vagy csak jött a villanyóra leolvasó, akkor arra is minimum egy nap szabadságot ki kellett venni. Na ezért sem jártunk nyaralni, mert a szabadság egy jó része így elaprózva, ügyintézéssel ment el.
Amúgy azt ne higgye senki, hogy ez a kétlakiság egy hobbi és saját szórakozásból csináltuk. Két választásunk volt: vagy ez, az összes kényelmetlenségével és plusz költségével együtt, vagy otthon a munkanélküliség 0Ft bevétellel és szép lassan hosszú távon a hajléktalanság. Állandóra egyikünk sem szeretett volna Pestre költözni. Ez csak egy átmeneti állapot volt, amíg helyben jobbat nem tudtunk. Ez egészen tavaly nyárig tartott, akkor tudtunk hazaköltözni. De most sem megnyugtató a helyzet. Mert ha pl a mostani helyzetben elveszítjük a munkánkat, akkor megint ugyan erre fogunk kényszerülni.
Kérdező, ha van egyéb konkrét kérdésed hozzám, szívesen válaszolok. :)
Még mindig én. Valaki kérdezte a hűtőt. A pesti lakásban péntek délutántól vasárnap estig simán elállnak az ételek. Még egy felbontott tej sem romlik meg hűtőben 2 nap alatt. Szóval ez nem gond. A vidéki házban vasárnaptól péntekig nem hagyunk olyan ételt, ami romlandó. De pl egy doboz margarin, egy megbontatlan tej, joghurt, füstölt kolbász, akár gyümölcs, zöldség simán elvan 5 napot. A romlandó ételekre persze figyelni kellett. Ezeket vagy ki kellett enni a hűtőből még vasárnap, vagy ha olyan, akkor becsomagolva elvittük magunkkal. Autóban elfért. A fagyasztóban lévő ételekkel értelem szerűen nincs ilyen gond.
Komplikáltabb az ilyen ingázás, mint folyamatosan egy helyen lakni, az tény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!