Egy fűtés nélküli családi házba ami kb.140nm milyen fűtést csináltatnátok?
Ami nálunk felmerült az a légkondicionáló (hűtő/fűtő) és az infras padló fűtés.
Napelem panelokat szereltetünk fel szoval csak az elektromos megoldások jöhetnek szoba.
Valakinek van esetleg ilyen fűtése?
Hidd el, villannyal fűteni sokkal drágább.
Amúgy meg a légkondi az egyik legkevésbé hatekony fűtésre (a hőcsere folyamatában is veszik el energia), az infra meg csak sugározza a hőt, attól a falak meg a tárgyak hidegek maradnak, kicsit furán fűt, vagyis másképp, de akkor is drágább ha pl. vastagabb kábelt kell húzni a falba, hogy elbírja a hálózat, stb.
Központi fűtés kell gázzal vagy fával vagy mindkettővel, hidd el, az nem csak olcsóbb, még környezetkímélőbb is egy modern kazánnal.
És ezeket úgy építik meg (ha valami jobb márkától veszel, vagy egy ismertebb, bevált típust), hogy rendesen karbantartva kibírjanak egy emberöltőt.
Nekünk fűtő klíma+fűtőpanel+napelem kombináció van. Mivel nemvolt bekötve a gáz, így napelemmel együtt annyiba került az egész mint a gázbekötés+központifűtés kombinációja viszont most nincs havidíj, igaz csak 80 nm, és nem 140. Sok múlik a ház elrendezésén, hogy mennyi klímát kell felrakni, ha több kicsi szoba van akkor drága mulatság lesz.
Elektromos fűtésből csak a klíma ami gazdaságos, az napelem és h tarifa nélkül is versenyképes a gázzal. Infrafűtés, fűtőpanel, elektromos padlófűtés és hasonlók csak kisméretű, vizes (konyha-fürdő) vagy időszakosan fűtött helyiségbe való mert nagyon gazdaságtalan még napelemmel is. Szaldós elszámolás miatt nincs jelentősége, hogy mikor termelsz és mikor fogyasztasz.
Valami helyi fatüzelést, kályha vagy kandalló viszont nem árt beszerezni szükségfűtésnek. Tavaly márciusban hálózatkarbantartás miatt félnapig nem volt áramunk a -10 fokban, és ilyenkor bizony hiába a napelemes rendszer mert azis lekapcsol.
Ez is azon múlik kit mennyire zavar a klíma által generált "huzat". Engem például nagyon, de hát ez emberfüggő.
Ha valaki így hűt, fűt akkor nem ártana már minden szobába 1-1 klíma, + közös helységekbe még egy nagy.
Egy ökölszabály alapján 10 m2/ 1 KW klíma teljesítménnyel lehet kalkulálni, azaz neked kellene
3 db 2 KW-os az általam feltételezett 3 szobába
1 db min 8 Kw-os a közös helységekbe.
Ezeknél a gépeknél az COP értéket szokták megadni néhány hőmérsékletre. Na ez az adat semmire nem való, ez az átb@aszásos rész! Mert az SCOP értéket kell figyelembe venni, azaz a szezonális hatásfokot, ami már nem olyan szépen hangzik mint az előző.
pl:
SCOP =3 (+15°C COP=4,5) --> 14KW/3=4,66 KW fogyasztással lehet kalkulálni szezononként. Lefordítva 4.66 KW fűtés + 4.66 KW hűtés = 9.32 KW/év villany számla, de ha jó gépet veszel télen H tarifával számolnak ami csak 26 FT, de nyáron 36 kb.
megj: hűtés és fűtés SCOP értéke nem szokott megegyezni, de így is érthető remélem.
FT-ban : 4660x36+4660x26=288920 Ft a várható éves villany számla, azaz ezt kell kiváltani napelemmel.
9,32X85%=7,922 Kwp Napelem rendszer szükséges a nullás hűtés fűtéshez plusz a háztartás energia fogyasztása ami átlagbe kb 2 KWP napelem. Így összesen 10 KWp napelemmel minden 0 forint lenne, ha a klímák, vagy víz levegő hőszivattyúk képesek lennének -15 °C alatt is fűteni, de nem szokták tudni. Ami ebben is jó az már nagyon húzós, viszont max 10 ilyen nap van egy éveben.
Persze ez pontos méretezéshez energia szükségletet kell számolni!!!!
Az infra panel, fűtő film, fűtő kábel, villany kazánt nem ajánlom mert ott nincs SCOP érték amivel a ház téli hőszükségletét osztani lehetne, azaz nem 4,66 KW lesz hanem 14 KW a példa alapján. 4660x26 =121160 Ft/szezon, míg a másik 14000x36=504000 Ft/szezon!!! Durva eltérés !!!
Amúgy meg a gázfűtés a legolcsóbb rendszer. EZ meg egy tény és tapasztalati adat. Mivel neked már tele van pakolva a tető napelemmel már szinte mindegy is.
pl: 28,6 év alatt érül meg a plusz befektetés egy radiátoros padlófűtéses rendszerhez képest, egy víz levegő hőszivattyús rendszer nullás energia felhasználásnak megfelelő napelemekkel szintén padló és radiátoros hőleadással.
Ez a saját házam energetikája alapján. Persze rosszabb hőszigetelésnél tovább növekszik az évek száma.
Ebbe benne van a bekerülési költségek, karbantartások, várható élettartamok, infláció...)
7+
Egy fontos apróság kimaradt, a hűtéshez mindig több energia szükséges mint a fűtéshez, emiatt az előbbire kell méretezni a rendszer.
Pl vizesmennyezetfűtés 100 w/m2, ugyez a rendszer hűtésre csak 65-70w/m2 tud leadni
Sok érdekes számítás van a #7-es válaszban, de nekem az egész egy kicsit sántít, sehogy sem jön ki a matek. A 2 kW-os klíma szobánként rendben van, de egy közös helységbe, ami tegyük fel 30m2, de akár még nagyobb is lehet, oda mi a fenének kell 8 kW-os klíma? Ez színtiszta túlméretezés, ami semmilyen esetben sem jó. Ilyen helyre bőven elég egy 3.5 kW-os klíma, ha fűtve/hűtve vannak a környező helységek, még akár sok is lehet. Az SCOP (fűtés) és SEER (hűtés) érték a szezonális hatásfokot mutatja meg, amiben benne van a téli olvasztásoktól a nyári 40 fokig minden. Előbbi átlag 4, utóbbi átlag 6-7 szokott lenni, továbbá 5-10 fokot hűteni sokkal kevesebbe kerül, mint 20 fokot fűteni, ezáltal még példaként sem kellene ugyanazokkal az értékekkel számolni a hűtésnél, mint fűtésnél. Ehhez még jön az inverter, ami miatt mindig a szükséges teljesítményen mennek a klímák, nem pedig ami a csövön kifér.
A végére pedig kijött egy orbitális összeg, amitől leesik az ember a székről és elveti a klímás fűtés ötletét, pedig a valósában simán meg lehetne felezni az általad írt közel 300 ezer forintot, de még így is sokat mondtam a fogyasztásra.
Gázterv, gázkazán, radiátorok, kémény és ami még a gázhoz kell, nem olcsóbb, inkább drágább, mint feltenni 2-3 klímát, ami szobánként 200-250 ezerből megoldható és nyáron tudnak hűteni is.
9#
Én a számitás elvét írtam le nagyon általánositva. Barki aki ismeri a háza energia szükségletét, és veszi a fáratságot hogy a neten kikeres egy számára megfelelő klímát, csak be kell helyettesítenie és megkapja a pontos adatokat.
Azert 2 Kw klima /szoba mivel ez egy átlagos kis teljesítményű gép. Mikor én kerestem hasonlo okokból klímákat 1.8 Kw nál kissebbet nem találtam, pedig a legnagyobb szobám hőigénye 0.7 Kw!
Amúgy meg nem figyeltél mit írtam javaslom olvasd el megint. Mert egy hűtő fűtő klímát hasonlított egy 1:1 energia felhasználasú géphez pl elektromos kazán.
A hűtéskor tudom jobb a sezonális hatásfoka a klímának, de arra is rávilágítottam, hogy ekkor több energia fog kelleni. EMIATT MERETEZIK A FELÜLET HŰTÉSŰ HÁZAKAT HŰTÉSRE NEM PEDIG FŰTÉSRE!!!
Ha valaki egy 14 Kw hőigényhű házat egy 3.5 Kw is klimával probál fűteni-hűteni akkor aza szerencsétlen gép nem az ideális tartományában fog dolgozni, hanem mindug maxon. Ezzel csökken az élettartama, és kb ugyan annyit fog fogyasztani, mint a korábban emliten 4 klima.
Az egy gép további lényeges hátranya, hogy gyakorlatilag mindig minden ajtónak nyitva kell lennie, de a ház elosztásátol függően nem is biztos hogy eljut majd a közeg mindenhova. Továbbá mivel maxon megy így a huzathatás is jóval nagyobb.
Egyszerű pl erre. Te mindenhova padlógázzal mész ha vezetsz? Ugyan ez történik egy elulméretezett rendszernél is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!