Villanyszereléskor miért kell a lemez kádat is leföldelni? Ha földelve van és a bojler zárlatos akkor pont az emberi testen halad keresztül a feszültség a zuhanytól a földelt kádig, viszont ha nem földelt akkor nem? Érdekelne miért kell?
Az úgy hívják EPH összekötés (egyenpotenciálra hozás). A feszültség röviden potenciálkülönbség -két pont közt mérhető potenciálkülönbség.
Az EPH összekötéssel összekötünk minden nagy kiterjedésű fémet, hogy megakadályozzuk a feszültségkülönbség kialakulását -vagyis minden egypotenciálon lesz, és nem ráz.
A kád lefolyó csöve távoli potenciált hoz a lakásba, vagyis a kád és a villanybojler közt feszültségkülönbség lesz zárlatkor, és a házi vízrendszert(vízcső/bojler) te kötöd össze az elfolyócsővel, ezért ér áramütés. Vagyis a vízvezetéken 230V-lesz a kád meg "0"ahhoz képest. Ezért ráz meg, olyan mintha a konnektor fázisába és "0"-ba nyúlnál. Ha ezeket összekötöd jó vezető anyaggal, akkor a villany azon fog távozni és nem rajtad. Ez a lényege.
A "0" vezeték azért nem ráz meg, mert azt földelik és te is földelt vagy, vagyis nincs potenciálkülönbség.
Amit 1# írt, az egy lekapcsoló szerv hiba esetére, ami szintén jó dolog, mert a hibás berendezést leválasztja a hálózatról. Lényege, hogy figyeli a fázison -el, és a nullán-visszafolyó áram nagyságát. ha különbség van, vagyis a föld felé megy a villany zárlat miatt, akkor kikapcsol.
Ez egy elég bonyolult kérdés, és igazából nincs is tökéletes megoldás. A kád EPH bekötése ugyanis elég jó megoldás a villamos készülék testzárlati hibájának esetére. Ekkor a készülék teste A HÁLÓZATI FESZÜLTSÉG FELÉNÉL VALAMIVEL KISEBB potenciálra (nem 230 V-ra) emelkedik. A test a védővezetővel össze van kötve, az meg a házi csatlakozó szekrénynél az EPH vezetővel - ha van olyan külön, de jó esetben a fürdőszobában is van összekötés a csap és a fürdőkád között). Így a kádban ülő, ha megfogja a bojlert, és/vagy belelógatja a kezét a csapból lövellő meleg vízbe, a keze és a segge ugyanazon potenciálra kerül. Hát, majdnem, mert ugye a feszültségesések pár voltot löknek erre-arra, de egészséges felnőtt hímnemű bolygólakó statisztikai alapon ebbe nem hal bele. Persze, e helyzet csak a védelem azonnali működésének idejéig áll fenn.
A védővezetős érintésvédelmi módok (ezek tartozéka az EPH) viszont mindig csak a második legtökéletesebbek, mert egyes esetekben az áramütés veszélyét kimondottan lehetővé teszik. Így van ez a kádnál is, a kád bekötése okozza a halált akkor, ha a tisztálkodó maga mellé ejti a hajszárítót a vízbe. No, mint előttem írják, a lefolyócső belső felületén lerakódó nedves trutyó a mérések szerint úgyis behoz potenciált valahonnan "lentről", de ha a kád nincs EPH-ba bekötve, akkor a szomszédnál fennálló hiba miatt akár feszültség is feljöhet rajta. És mivel a forróvíztároló meg a vízvezetéki hálózat földpotenciálon van, ez magában életveszélyes lenne.
Mivel a lefolyócsövön lerakódó nedves trutyóról van szó, teljesen mindegy, hogy akril-e a kád és a lefolyócső, vagy teflon bevonatú színarany.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!