Érdemes lenne szigetelni a külső falat?
Tíz méter hosszú három méter magas épületrészt szeretnék leszigeteltetni, mivel nincs pénzem többre. Ez a rész a WC-fürdőszoba-konyha-kamra lenne.
Elég nagy anyagi gondokkal küzdök, és erre is kölcsön kellene kérnem.
A szigetelés oka, a penészesedés megállítása lenne.
Vajon mennyibe kerülne az erre szánt Austrotherm Grafit szigetelőanyag?
Köszi a válaszokat.
Akkor a következő kérdéseim....
A konyha alatt van garázs? Esetleg pince?
Az északi fal felől van valami ingatlan a közelben?
A terepviszonyok hogyan néznek ki? Sík terület?
A házon van körbe eresz csatorna?
Konyha külső fala mellett mi van körbe ház körül?
Válaszok a kérdésekre:
1, A garázs külön van, és nincs pince sem a konyha alatt.
2, Csak a szomszéd ház van.
3, nincs semmilyen ingatlan, ami közvetlen közel lenne a házunkhoz.
4, Igen, sík terület.
5, Van csatorna teljesen körbe.
6, a szomszéd udvara van a ház háta mögött.
A konyhabútor hasonló csak más színben, és a tűzhely a másik oldalon van. A mosogató a bal sarokban.
Szóval egy sík terület és oldalhatáros építési övezet. A ház alsó födém, aljzat felől nem kaphat hideget és nem éri közvetlenül szél vagy eső. Ez gyönyörű....
Ami a legérdekesebb, hogy a csempe anyaga a máz miatt párazáró, vagyis csak a fugákban tud penészedni. Sok régi épület fürdőszobájában láttam már ilyet, elpusztítani, kiirtani szinte lehetetlen, mert a spórák már a pórusokban vannak. A Szavó is csak átmeneti megoldás.
Régi házaknál alapvető tervezésii szempont volt, hogy a radiátorokat mindig ablak alá tették, mert annak kéne a leghidegebb pontnak lennie a helységekben, de ez nem mindig van így, főleg nagy alapterületű helységeknél.
Ha a spájz nem penészes, de a konyhában folyik a pára a csempén, akkor bizony belül keletkezik a pára és a leghidegebb felületen csapódik ki, ami Nálad úgy néz ki hogy a csempe. Furcsa az egész, nem szigetelt házak esetében nem ez a jellemző.
Még egy kérdés eszembe jutott, van valahol a házban(bárhol nemcsak az északi falon)vakolat hólyagosodás? Salétromosodás?
"belül keletkezik a pára és a leghidegebb felületen csapódik ki, ami Nálad úgy néz ki hogy a csempe. Furcsa az egész, nem szigetelt házak esetében nem ez a jellemző."
furcsa, mert én már ezer helyen találkoztam ilyennel...
na de mind1 is, nem akarok itt az építész mérnök urak szakmai cseverészésébe bele kotnyeleskedni :)
én csak a saját tapasztalatom írom le: nálunk ugyan ez volt, csorgott a víz télen a falakon, a csempén, és a lábazat környékén.
leszigeteltük a házat, feltörtük a járdát és a föld alatt az alap is kapott 10 centi XPS-t, és lám lám, por szárazak lettek a falak a következő évre :)
szerény véleményem szerint ha a lábazati vízszigeteléssel lenne a gond, akkor nyáron is látható lenne a vizesedés jele a falazaton, mivel talajvíz és talajpára nem csak télen van.
no de tényleg nem akarok itt okoskodni, vannak nálam sokkal okosabbak is akik megmondják a tutit!
Amíg nem tudsz a konyhaszekrényeddel mit kezdeni, tegyél be egy ilyet:
Kedves 17:12-s válaszoló!
Nincs salétromosodás a házban sehol, viszont É-i oldalon van a fal, és hegyvidéken lakom. Azt vettem észre, hogy ha felmosok a konyhában és (sajnos linóleummal takartuk le a kopott járólapot, hogy ne kelljen fölszedni), nehezen szárad meg és a bútor alá, ha benyúlok a felmosóval, akkor a csempe vizes lesz. Ezek szerint alul-felül kap egy kis nedvességet, és ez is lehet baj. Most száraz a csempe, mert vigyázok, hogy ne sok víz maradjon a linóleumon.
A fürdőszobában is csak kb. 3-4 csempemagasságig nedves és a nagy hidegekben szinte érezni a fal hidegségét. Régebben a kokszkazán fűtésétől jó meleg volt a ház, és főzéskor is lecsapódott a pára a konyhában, mert nem volt még akkor páraelszívó. Habár az enyém olyan, hogy akár volna akár se. Nem sokat ér. A 68-70-s években épült a ház, ami akkor kocka alakú volt mindenkinek, és a szüleim 76-ban toldották hozzá a WC-fürdő-konyha-kamra részt. Az erre szánt helyiségekből lett egy nappali, ami érdekes módon a legmelegebb pontja a lakásnak. A konyha előtti részen, ahol volt a padlásfeljáró elég széles nagy létrával egy veranda volt, amit 85-ben beépítettek és a padlásfeljáró így bekerült a lakásba, jóval nagyobb lett a konyha, talán inkább étkező és konyha lett belőle. A bejárati ajtó is messzebb került az eredeti helyéről, így a kis folyosó is megszűnt, ami elválasztotta a konyhát a wc-től és a fürdőtől. A bejárati ajtó fölött viszont lapos tető van és ott is van egy ablak plusz a bejárati ajtó. Sok a nyíló /hűlő felület. Ha jól emlékszem akkor innentől kezdve volt probléma a párával, de nem biztos, hogy jól emlékszem. Az ablakok alatt van a két radiátor is, és talán túl mesze is van, ráadásul, sokszor télen, csak 17°C-ra tudom kifűteni a lakást, egyéb okok miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!