Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Új, komplett fűtésrendszer...

Új, komplett fűtésrendszer kiépítése. De mégis milyet?

Figyelt kérdés

Adott egy 95nm hasznos alapterületű régi kockaház, amelynek felújítási munkálatai most kezdődtek. A gázóra bent van, bár sajnos eleg rosz helyen, és ha marad ott ahol, akkor a csövek is házon bellül látszódnának. Viszont ha igy maradna akkor azzal meg lenne sporolva vagy 200ezer forint..új terv, engedély, kivitelezés, új gázóra a kerítesbe stb... ha pl a gázt teljessen leköttetem, akkor nem kell kinlódni vele. Viszont!!!

Alapbol ugy gondolom hogy fával szeretnék fűteni, bar ebben is picit bizonytalan vagyok hogy mi is lenne a jó..

De ha marad a fa, ami ugy nez ki marad, akkor a melegvízet csak villannyal tudom majd előállítani. Bár van északai áram a házban, meg léteznek azok az indirekt bojlerek amik a kazán melegével fűtik a bojler vizét is, arra gondoltam hogy ez így jó tudna lenni..

Ti mit csinálnátok a helyzetemben?

Kinlódnátok a gázzal, vagy nem?

Hagynátok hogy a falon házon bellül elvigyék a kívánt helyiségekhez és akkor lehetne gázbojler és gázos főzőlap is vagy nem?

Vagy raknátok kondenzációs kazánt ami adja a melegbizet is, azt le van tudva az egész??

Csak akárhol olvasom, és tapasztalom is, a gáz azért még mindig drágább, és a fának sokkol jobb a hőérzete..

Ha fatüzelésü lenne a rendszer olyan indirekt bojlerrel, akkor lehet hogy egy puffer tartály is ha nem is azonnal, de idővel bekerülne..

Leírnátok véleményeteket? Esetleg akinek van indirekt bojlere ami vegyestüzelésre van rákötve, az mit tapasztal?


Köszi mindenkinek..



2016. dec. 8. 20:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

6 éve hasonló helyzetben voltam. 110 m2 kockaház 40 éves fűtési rendszer. Szóval mindent ki kellett dobni.

Egy igazán jó faelgázosító kazán puffertartállyal meg összes szükséges tartozékkal horror összegbe került volna.

Egyébként sem akartam szórakozni a fafűtéssel. Favágás, kazán, hamuzás minden nap legalább egyszer.

Ezért kondenzációs kazán lett. Kilógattam a falon a füstcsövet és a kéménnyel sem kellett bajlódni. 20 fok egész nap, +/- 0,2 fok. Mondjuk nem rohangálok télen alsónadrágban a lakásban, de miért is kellene. A fürdőszobába beraktam egy elektromos hősugárzót. Arra a negyed órára amíg fürdök bekapcsolom és ott máris 28-30 fok van. Egyébként minek legyen melegebb.

Ez csak egy vélemény. De mindenki a saját szempontjai szerint dönt az igényeiről.

2016. dec. 8. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
28%
Ha úgy is felújítasz a falba is bele lehet rakni a gázcsövet és nem látszik. A csobkot meg ha már bent van semmiképp ne köttesd le. Kb 1000 forint a havidíj ha nincs használva. De a helyedben ha van rá pénz csináltasd meg a közpintifűtést egy kombi kondenzációs kazánnal és rakass mellé egy vegyeskazánt is.
2016. dec. 8. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
72%
Sajnos már nem igaz, hogy olcsóbb a fa. Kb 25Ft/kg-ig volt olcsóbb, amit idénre elhagyott és úgy néz ki folyamatosan emelkedik. Nem beszélve a folyamatos simliskedésről, csalásokról az árulásában, illetve a fa tüzelésének kellemetlenségéről sem. A gáz minden esetben komfortosabb, és úgy tűnik olcsóbb is.
2016. dec. 8. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
77%

Ha tudsz venni fát erdei köbméterben 20 ezerért, saját magad felfűrészeled, és hasogatod KÉT ÉVIG tárolod, akkor pár tízezerrel olcsóbban jöhetsz ki mint gázzal. Azonban ha beleszámoljuk a fa feldolgozását (kell hozzá egy fűrész is) tárolóba rakását, kazánházba hordását, mindennapi tüzelést, hamuzást, akkor már KIZÁRT hogy olcsóbban gyere ki, mint gázzal.

Szóval ha fával akarsz fűteni, akkor azt szeretni is kell a feldolgozástól, a hamuzásig minden munkafolyamatot.


Azt írod, hogy más a hőérzet a vegyestüzelésnél. Ez egy nagyon gyakori tévedés, ami abból ered, hogy gáznál általában alacsonyabb az előremenő hőmérséklet, míg fánál előfordul a 70-80 fokos fűtővíz is.

Szóval lényegtelen, hogy mi melegíti fel a vizet a radiátorban, csak bebeszélik maguknak az emberek hogy jobb a fának a hőérzete.


Jelenlegi helyzetedben én mindenképpen kondenzációs kazánt rakatnék, ami előállítja a használati melegvizet is. Az a lényeg, hogy a radiátorokat (termosztatikus radiátorszelepeket tegyetek rá) méretezzétek túl, hogy alacsony (45-50) fokos vízzel is ki lehessen fűteni a lakást, mert minél alacsonyabb az előremenő, annál alacsonyabb lesz a visszatérő is, s akkor a kazán sokkal jobb hatásfokkal tud dolgozni.


Azt suttogják hogy lehetne most is csökkentei a gáz árát, de a kormány csak választások előtt akarja ezt végrehajtani. Akkor már őrültség lesz fával fűteni kis túlzással. Megjegyzem, hogy az utóbbi években csökkent a gáz ára, a fáé meg nőt, ez nem logikus.

Azonban soha nem tudni, hogy mit tartogat a jövő. Megdrágulhat a gáz brutálisan, s megéri majd teljes mértékben a fa. Az is lehet, hogy ingyen fához jutsz majd hozzá valahonnét, például épület elbontásából.


Arra akarok kilyukadni, hogy ha a költségvetés engedi, szereltess be vegyeskazánt is, de helyesen mondod a puffert (ebből is van hőcserélős, ami előállít használati meleg vizet), anélkül nem a legjobb fűteni vele. Nálunk van, komfortérzetben teljesen a gázzal vetekszik, csak hát ugye munka van vele, amit én szeretek.


Ui.: Remélem a felújítási munkákba az ablakcsere, lábazat-, homlokzati- és födémszigetelés is! Mert csak így lesz igazán olcsó bármelyik fűtéstípus.

2016. dec. 9. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Mi konvektorokkal vettünk egy nagy házat... alapból én is fával szerettem volna fűteni. Ki lett építve a központi vegyes kazánnal és pufferrel. 1,5 hónap múlva már úgy gondoltam,hogy kell nekem gáz is mert ide megyünk meg oda aztán este 8 haza érünk és akkor még neki állni begyújtani meg a karácsonyt nem szoktuk itthon tölteni és akkor jégverembe haza jönni.A villanybojler helyén tuti helye lett a kombi turbós kazánnak. Szóval mi úgy fűtünk vegyesen,hogy vagy fával vagy gázzal.

Hőérzet kapcsán..a gáznál lekapcsol a fűtés amikor eléri a beállított hőfokot. A vegyesnél csőtermosztát van, így az nem akkor kapcsol le amikor bent a kívánt hőfokot eléri és ha már a kipurcanás szélén állunk ami nálunk 21 fok fölött van nah olyankor elkezdjük tekergetni a radiátorokon a hőfokszabályzót.

Van a nappaliba egy kandallókályha is ,nah annál nagyon elmondható,hogy ég és föld a hőérzet.

Ha most állnánk neki újra akkor is az lenne a döntés,hogy vegyes is meg gáz is.

2016. dec. 9. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Nemsemmi, mennyi válasz érkezett, köszi mindenkinek.

Természetessen a ház aljzata, födém, főfala le lesz szigetelva , és új ablakokat is rakatunk be..

Háááát, akkor tényleg a kombi kazánok a jövő?

Olvastam már olyat hogy kondenzációs kazánoknál a padlófűtés a legkiválóbb, mivel a kazán ahogy előttem egyik kedves hozzászóló is írta alacsony hőfokon tud jól dolgozni???...én radiátorpkat szeretnék..


De még 1kérdés.. mi a vélemény a vegyes tüzelésű kazán puffer tartályal, és az indirekt tároló..


Nem kötekedni akarok, megértettem amit írtatok, csak erröl is meghallgatnám esetleg a véleményeteket..

Köszönöm

2016. dec. 9. 09:28
 7/11 anonim ***** válasza:

Úgy kell méretezni a radiátorokat, hogy elég legyen nekik a 45-50 fokos víz is. S így már tökéletesen fog működni a kondenzációs kazán.


Látom, nem lehet meggyőzni, hogy mostani árak mellett szinte semmit sem spórolsz a vegyes tüzeléssel.

Annyi biztos, hogy puffer nélkül eléggé kényelmetlen a dolog. Én mindenképpen egy modern, faelgázosító kazánt rakatnék, s 1500-2000 literes tartályt. Sokan azt hiszik, hogy sokáig tart felfűteni. Pedig nem, 2000 litert 40 kW-os kazánnal durván 3 óra.

Ha faelgázosító kazán mellett döntesz, azt csak és kizárólag 2 éves, száraz fával lehet etetni. Rendes vegyest is csak ilyennel szabadna! Szerintem már most vegyél 10 köbméter fát, és dolgozd fel, hogy minél több ideje legyen száradni.

2016. dec. 10. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

A 2 éves fa nem azt jelenti, hogy 2 évig előtető alatt vagy más nyitott helyen tárolod, mert tél közepére visszanedvesedik teljesen. Az a jó tárolóhely, ami nyárra huzatossá tehető, télre pedig légmentesen zárható, ott 2 év alatt tényleg minőségi módon kiszáradt fád lesz.


De jól írják, a hasítva vett fa csak puffer esetén olcsóbb pár %-kal a gáznál, modern kazánokat nézve. Puffer nélkül garantáltan drágább. És ugye ott a sok pluszmunka.

Rönkben véve megint csak pár % nyereség lehet, mert a járulékos költségek sokat elvisznek. Vagyis, ha nem hobbid a favágás, meg a tüzelgetés, akkor úgy fogod érezni pár év után, hogy nagyon nincs megfizetve a kínlódásod. Láttam én már ilyeneket, hogy átalakíttatták a fűtésüket, aztán mégiscsak visszatértek a gázhoz, ahogy pár tél után ráuntak a fafűtésre.


A hőérzet meg csak annyival jobb fafűtésnél, hogy azt nem lehet egyik pillanatról a másikra teljesen leállítani, még a levegőt elzárva is fűt tovább, azaz melegebbé válik a lakás, mint ahogy elképzelted. De ennyi erővel a gáz termosztátját is fel tudod csavarni, és azzal is lehet melegebbet csinálni, csak az ugyanúgy többe fog kerülni, mint a fánál.

2016. dec. 10. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Totál döntésképtelen vagyok.. 25évig szüleimnél vegyes kazán volt, pincébe járni, rakni rá, hasogatni, stb... valoban ha saját magamnak, egyedül, vagy 1 2 haverral kellene behordani hasogatni stb... akkor is nagy meló lenne 8-10 m3... de mégis csak olcsóbb.. rengeteg friss cikk, pro-kontra találni a neten.. mindenhol azt olvasni hogy még mindig olcsóbb a fa... a vele töltött munkárol pedig... sok időm van munka után, kedvem viszont annál kevesebb lenne.... csak tudjátok hallottam olyat is hogy 400.000!!!!! Ftos éves fűtésköltsége volt valakinek, az pedig rengeteg... 100 mázsa fa 300.000ft, az pedig egy 94nm házhoz szigetelve allul, fellül, új ablakokkal biztossan elégnek kell lennie.. és akkor máris havi leosztásban a 100ezer ft külömbség havi szinten 8.000ft plusz kiadás, ami számunkra mégiscsak 8000ft... nem tudom.. megjött számomra a legkedvezőbb ajánlat.. aszerint baxi kazánnal padlófűtéssel, tervvel, engedélyel, stb 1.3millióba megállna a fűtés kiéítése... az mellett esetleg berakni egy kandallóbetétet, és szépen kiépíteni...?? Csak oda kellene egy új kémény, mivel a régit szétkaptam, mert kb életveszélyes volt...meg egyböl két fűtésrendszert kiépíteni luxusnak tartok, pláne úgy, hogy a külső homlokzat 10centis szigetelése nem biztos hogy megvalósul 1-2 évig... Áááá.... segítsetek...

Régi kádárkocka ház, új ablakok, fellül 15-allul 5cm szigetelés, új 6kamrás műanyag ablakok, 30as alfa tégla, ami lehet, ahogy írtam, 1-2évig nem lesz szigetelve....

2017. febr. 21. 18:54
 10/11 anonim ***** válasza:
Mit is jelent egész pontosan az alul-felül szigetelés?
2017. febr. 22. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!