Házfelújításra elegendő 14-15 millió forint?
Novemberben vettünk egy házat 8 millióért (1973-as építésű). Több helyen le van verve (esve) a kőpor és kilátszik a szigetelés, illetőleg a tégla (nagyméretű, talán B30?), falsarkok, de alapjába véve menthető a ház. Véleményem szerint ez nem szigetelés probléma, hanem elhanyagolás miatt ilyen.
Kérdésem, hogy a fent említett összeg mire elég? A ház 9x9 külméretű ezt megbővítenénk ráépítve egy konyhával és egy garázzsal, majd ezt a főépület teteje elbontása után) közös tető alá hoznánk. Fekvése miatt szerintem jó, ha keleti oldalon volna a konyha. Ez nagyjából 30 négyzetmétert tenne ki összesen. Elképzeléseink között szerepel még padlófűtés (10cm aljzati szigeteléssel), új nyílászárók (0,7w/nm es hővédő üvegezéssel), homlokzati szigetelés (20cm EPS), lábazati szigetelés (5-8cm), födémszigetelés (20cm), belül faajtók. Falbontást nem akarunk, mert minden helyiség külön nyílik (klasszikus kádárkocka, középen van a közlekedő), egyedül egy wc áthelyezés kellene.
Szerintetek ez csak egy álom marad, vagy érdemes belevágni ekkora tőkével? (Sajnos 2 építészt hívtunk, de eddig egy sem ért ide, de a saját elképzeléseink már meg volnának).
Hát köszönöm a biztatást mindkettőtöknek, én kissé pesszimistán állok a dolgokhoz. Azt gondoltam reálisnak, hogy az új tető a 30 négyzetméteres hozzáépítéssel 4+4 millió forint, legolcsóbb cseréppel. És akkor már 8 milliónál járunk és még nincs ablak, se 20 centis szigetelés a falakra. 2 millióra tippelném az aljzatszigetelést kondenzációs kazánnal, 600 ezret a fürdőnek + 300 ezer a wc áthelyezés, és 800 ezernek a konyhát. Na és persze ami nekem tetszik metchlaki annak 18 ezer forint négyzetmétere. Szerintetek így is elegendő lesz?
Apropó! A 20 centis szigetelés mellé egy gazkazán öngól, így is magas lesz a gázszámla?
Ha nincs vagy kevés a szigetelés, akkor minden fűtési mód drága lesz, mert nem csak a házat, hanem az egész környékét fűtöd. Mivel sokat kell fűteni, ezért nagy lesz a különböző fűtési módok költségei közti különbség is - ha az egyik 20%-kal olcsóbb mint a másik, és havi szinten az egyik 40.000-be kerül, a másik meg 50.000-be, akkor éves viszonylatban az 50 ezer forint is lehet, ami azért nem kevés.
Minél jobb a szigetelés, annál kevesebbe kerül a fűtés - ez mellett pedig annál kisebb lesz az eltérés is a fűtési módok költségei között. Egy megfelelő mértékben szigetelt házat olyan minimális mértékben kell fűteni, hogy már a legolcsóbb-legdrágább fűtési mód közötti árkülönbség is szinte elhanyagolhatóvá zsugorodik.
Az a szigetelés amit leírtál, az elég jónak tűnik, szóval a fűtésszámlád nem lesz magas, az biztos. Így még ha drágább is a gáz, olyan minimálisra csökken a fa - gáz közti különbség, hogy csak ezért már tényleg nem éri meg kínlódni a fával. Tehát szerintem egyáltalán nem öngól a gázfűtés bevezettetése egy modern gázkazánnal.
Mindenképpen olyan építészt hívj, aki egyben energetikus is. Mi is így tettünk mielőtt, nyílászárót cseréltünk, és hőszigeteltünk.
Ő kiszámolja a még optimális vastagságot. Mert a hőszigetelés vastagsága, és a hőszigetelési tulajdonság nem egyenes arányosságban változik, hanem exponenciálisan. Tehát a 20 cm vastagságú szigetelés nem "tud" kétszer annyit, mint a 10 cm, de az ára pont a duplája.
Félreértés ne essék, nem akarlak a vastag hőszigetelésről lebeszélni, de egy energetikus megmondja, hogy mi az, aminek még van értelme!
Itt egy oldal, olvasd el: [link]
Remélhetőleg a födémet is szigetelitek, mert ezt az esetek többségében elfelejtik, pedig ez a legolcsóbb, saját kézzel is leteríthető a 25-30 cm üveggyapot, csak a megfelelő rétegrendet kell kialakítani a fóliákkal.
Fontos, hogy a homlokzati- és födémszigetelés hőhídmentesen legyen kialakítva ( [link] ).
Ha jól tudom, a lábazati szigetelésnek is ugyan olyan vastagnak kellene lennie, azonban ismétlem, ez nem 100 százalék. De esztétikailag biztos, hogy jobb, ha minél kisebb a különbség a lábazati- és a homlokzati szigetelés között. Nálunk 16 cm került a homlokzatra, s a lábazatra 10 (vastagabb már nagyon drága sajnos). S így már normálisabban néz ki a ház. Mert elég hülyén hatott, amíg nem volt rajta, s ugye a lábazat pár centivel beljebb is van, mint a homlokzat.
Minimum 20-30 cm mélyre kell tenni a talajszint alá a lábazatit, a megfelelő vízszigetelés mellett.
Hogy hőhídmentes legyen az ablakoknál a szigetelés, a külső falsíkra kell tenni az ablakkeretet. Mert 20 cm van a homlokzaton, a kávára meg tenne a kőműves 3 cm, máris ott a brutális hőhíd, mutatom, mire gondolok:
Utolsó linknél látszik, hogyan oldották meg azt, hogy jobb legyen a benapozottság.
Ha feltöritek az aljazatot a házban, akkor minimum 10 cm szigetelést tegyetek a beton alá. Nagyon sokat számít a komfortérzeten s egy kicsit a fűtésszámlán is. Itt a megfelelő rétegrend: [link]
MOSTANI árak mellett ha rönkben veszed a fát, felfűrészeled, felhasogatod, KÉT ÉVIG tárolod, s beleszámolod a munkát (ezen felül van még a behordás, hamuzás, begyújtás), akkor nem jössz ki olcsóbban, mint egy kondenzációs gázkazánnal. Érdemes a radiátorokat túlméreteztetni, hogy ez a kazán alacsony, 45-50 fokos vízzel is ki tudja fűteni a jól szigetelt házadat, mert minél alacsonyabb az előremenő víz, annál jobb a kazán hatásfoka.
Azonban majd ha belefér a keretbe, érdemes lenne egy vegyestüzelésű kazánt is beépíteni, mindenképpen puffertartállyal. Komfortérzetben ez is ugyan azt tudja, mint a gáz, csak munka van vele. Mert az biztos, hogy nem mindig lesz ez az állapot, hogy most gyakorlatilag olcsóbb a gáz, mint a fa. S azt is szokás mondani, hogy jobb két lábon állni.
Elnézést, ha okoskodónak tűntem, olyan dolgokat mondtam el, amivel tisztában vagy.
A legfontosabb, hogy energetikussal is beszélj, pár tízezer forintért elmond mindent, s tanúsítást is ad. Ennyit megér, hogy a legtöbb dolog a lehető legjobban, legoptimálisabban legyen kialakítva.
Sok sikert az egészhez!
"Ő kiszámolja a még optimális vastagságot. Mert a hőszigetelés vastagsága, és a hőszigetelési tulajdonság nem egyenes arányosságban változik, hanem exponenciálisan. Tehát a 20 cm vastagságú szigetelés nem "tud" kétszer annyit, mint a 10 cm, de az ára pont a duplája."
Ebben bizony igaza van, nem feltétlen kell a 20cm-es szigetelő, de a 10 centis minimum kell. Szerintem felesleges hívnod energetikust, mivel van erre egy egyszerű egyenlet, vagy beírod a google-ba, hogy "hőszigetelés kalkulátor". Ez már a saját elképzelésed, hogy mennyire akarod levinni ezt az értéket, de 0-ra (nullára) nem fogod tudni. A mai hőszigetelés feltétele, hogy ez a tényező 0,2 ez alatti legyen. Az általad leírt fal szerintem szerencsésnek mondható, mivel valószínű "sejtes" tégla már, így nem feltétlen kell 20 centis, szerintem elég lesz a 15 centis, mert nem fogsz sokat spórolni a fűtési költségen, elképzelhető, hogy éves szinten csak 8-10 ezer forintot sem!
Egyébként van egy mai "szabvány" kisméretű tömör téglára: homlokzatra 15 centis eps szükséges, lábazatra elég 6-8cm, aljaztra, 8cm, tetőre pedig 20 cm, vagy feletti szükséges. A "Grafitos" szigetelést még jobb hőszigetelő képességű, személy szerint ezt választanám. Egyébként nem igaz, hogy kétszer annyiba kerül a 20 centis hőszigetelő rendszer a 10 centishez képest: [link] ettől függetlenül igazat adok az előttem hozzászólónak, mert valóban nem gondolom, hogy többet fogsz spórolni a 20 centissel. Az ablakot illetően jól látod a szitut, inkább legyen 0,7 w/nm, 3 üvegrétegű, amely korszerűbb, jobb a hangszigetlése is. Kb. 50 ezerre jön ki négyzetmétere tokkal-vonóval beépítve.
A kérdésre a válasz pedig: a hozzáépítés sokat el fog vinni (engedélyek miatt), de meg fogják tudni úgy csinálni szerintem, hogy ne repedjen szét a toldásnál. Én azt gondolom éppen-éppen elég a 14 millió, inkább felette lesz, ha mindenből a jó minőséget szeretnéd. Hőszigetelő rendszerből is jobban teszed, ha inkább Baumit-ot választod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!