Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Hogy kell szerelni a kismegsza...

Hogy kell szerelni a kismegszakítók (külső és belső) közti területet?

Figyelt kérdés

A külső kismegszakító az áramszolgáltató tulajdona, le van plombálva és ők cserélik, ha elromlott. A lakáson belüliek meg az ingatlan tulajdonosáé.

Ha fejlesztés van (1 helyett 2 vagy 3 fázis lesz bekötve), akkor azt hogy kell megcsinálni? A külső kismegszakítók, mivel plombálva vannak, ezért azokból hogyan tud az ember vezetéket kivezetni?



2015. szept. 26. 19:21
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

Én értem mire gondol :D

Ha fejleszteni szeretnél, először belül kell egy villanyásszal megcsináltatnod. Utána szólni kell az áramszolgáltatónak, hogy fejleszteni szeretnéd az ingatlanod, de mire ők kiérnek addigra kész kell lenni a belső szerelésnek, mert csak úgy kötnek rá a rendszerre.

Valószínű villanyóra szekrényt is cserélned kell, mert a három fázishoz másfajta műanyag dobozt kell beépíteni. A két megszakító közötti vezetéket meg a szolgáltató emberei kötik rá, de a szerelődnek elő kell készülni vele.

2015. szept. 29. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

"2 sose lehet

panelnál is ha három fázis van, azt osztják 3 felé, hogy egyenlő legyen a terhelés, és ne legyen fáziseltolás, mert az rengeteg plusz költség, és az élettartamot is negatívan befolyásolja"


Az Eon maga ellen dolgozik, mert az 1 db 10 amperos biztosíték helyére ingyen rak maximum 32 amperost, de ha 3 db 10 amperosat vagy 2 vagy 3 db 16 amperosat szeretnék, akkor a második és a harmadik biztosíték után már egy csomó pénzt felszámol, azaz csak úgy éri meg nekem, ha egy fázis van erősen terhelve. Nem értem, miért ezt ösztönzi a díjszabásuk, az egyenlő elosztás helyett. Azaz miért nem egységes a díj attól függetlenül, hogy hány fázis van használva?

Szerelővel beszéltem.

2015. okt. 2. 00:30
 13/18 anonim válasza:
Szerintem jó ez így. Gyakorlatilag sok embernek teljesen fölösleges a 3 fázis és igazából kapsz "ingyen" 32A-t, amit kérhetsz 3 fázisra osztva is 3*10A-t. ( Más kérdés, hogy sokra nem mész vele, mert kevés lesz a 10A fázisonként.) Sőt úgy tudom vezéreltből (éjszakai) is adnak ingyen 32A t. Sajnos valahol meg kell húzni egy határt, ami után fizetős, mert a szolgáltatónak se mind1 mekkora trafót, kábeleket használ. Ez a szimmetria dolog meg sokkal összetettebb, az Eon nem lakásokba gondolkodik, hanem trafókörzetekbe. Nekik az a fontos, hogy a trafókörzet áramfelvétele közelítsen a szimmetrikushoz. Gyakorlatilag több utca tartozik egy trafókörzethez rengeteg házzal, lakással, a többségnek csak 1 fázisa van. Egy társasházba is gyakorlatilag az 1 fázisú mérők a 3 fázisú rendszeren vannak elosztva kb. szimmetrikusan, ugyan ez igaz a családi házakra is. Ott nyilván az utcai 3f rendszeren vannak megosztva egyik ház az 1-es, másik a 2-es, harmadik a 3-as fázisra kötve és így tovább. Ha mindenkinek 3 fázisa lenne, akkor se, lenne teljesen szimmetrikus, mert nagyobbrészt 1 fázisú fogyasztókat üzemeltetünk. Simán előfordulhat olyan, hogy 1 fázis agyon van terhelve a másik 2 meg szinte alig.
2015. okt. 2. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:
Ez okés. Na de lépcsőházakra lebontva, figyelembe véve a bejövő vezetékek kapacitását, már nem annyira mindegy a dolog.
2015. okt. 2. 12:20
 15/18 anonim ***** válasza:
Soha nem jó semmi senkinek. :D Kezdetben vala a szocializmus, amikor is a 70-es években jobb helyeken 10 A járt alapból egy fázison, és egyes helyeken nem is adtak bővítést (műszak feltételek teljesülése esetén sem!), másutt meg be kellett vinni a automata mosógép garancialevelét, akkor kapott az ember 15, vagy akár 20 A-t is. Többet általában csak fűtésre való tekintettel adtak, de a fentebb általad említett egyenletes elosztás elképzelése miatt max 25A-t, de inkább 3x10-et. A 3x10-el rögtön tökönlőtték volna az automata mosógépet megint, akkor már mindjárt fel kellett bővíteni 15+2x10-re, stb. :D Az egy fázison 32 A tehát történelmi távlatokban is és a mai átlagpolgári igényeket tekintve is egy igen jó kompromisszum a vételező szempontjából, különösebb beruházás nem kell, oszt üzemeltet, mint a ló. Egyébként a házakban levő fővezeték az hol ezé, hol azé, de általában inkább nem érdekli a szolgáltatót. Házon belül mérjen terhelést és ossza el a terheléseket fázisonként a fővezeték üzemeltetője. Ez a téma nem EON téma, ezt a villamosenergia-törvény szabályozza.
2015. okt. 2. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 Virágh Attila ***** válasza:
mert plusz költség nekik
2015. okt. 2. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim válasza:
Társasházakban is el vannak osztva a lakások a fázisok közt ugyan úgy. Ha valaki utólag kér bővítést a dolog ott kezdődik, hogy ki kell számolni, hogy az adott fővezeték egyáltalán elbírja-e a bővítést (vezeték méretezés a megfeleő feszültség esés, egyidejüség érték figyelembe vételével) milyen a kötések állapota stb. Ha a fővezeték nem megfelelő nem kap bővítést. Szóval az Eont ezért se különössebben érdekli a dolog.
2015. okt. 2. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

Egészen pontosan ez úgy van, hogy a többlakásos ház méretlen fővezetéke az kicsit mostoha terület, de amennyiben a lakóközösség (akármilyen jogi forma is) felkéri az áramszolgáltatót az üzemeltetésre, akkor az köteles lenne elvállalni.

Ennek a hogyanja az üzletszabályzatban van meghatározva, amit ugye a kedves fogyasztókat képviselő kedves magyar állam kedves képviselő szerve, az Energiahivatal hagy jóvá.

A fogyasztók szempontjából "sajnos" azért a szolgáltató követelményeket állít ki, ócskaságot nem vesz át, stb. A sajnos azért van zárójelben, mert ugye jelenleg egy társasházi fővezeték inkább lepusztult szemétdomb, mint XXI. századi műszaki berendezés - ha meg kötelezve lenne a társulat felújítani, stb... Az már nem is ez az ország lenne. :D

Ha átvenné, akkor az ELMŰ pld. azt is vállalná, hogy a felvevőképességről nyilatkozik (ez elvileg azért azt jelentené, hogy a terheléseloszlás ütőerén tartja a hüvelykujját), az EON-nál ilyen passzus nincs is.

2015. okt. 2. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!