Szerintetek mitől lehet ez a repedés?
Elég nyugis környéken van a ház, nem mennek kamionok vagy ilyesmi. Mi okozhatta ezt a repedést? Ismerősök szerint ne foglalkozzunk vele, de egyikük sem szakember és engem eléggé nyugtalanít a dolog. Szerintetek mennyire veszélyes? Kellene szakembert hívnom?
Szerintem egy kezdődő probléma elég komoly előjele.
Nagy valószínűséggel megmozdult az épület ezen sarka. (megsüllyedt)
Valószínűleg az épület körül keletkező vizek (eső, hó) elégtelen el- (le-) vezetéséből eredően.
A kép szerint nincs a csapadékvíz elvezetve az épülettől (nincs ereszcsatorna). Ami a tetőről lefolyik az közvetlenül az épület mellett szikkad el (bár nem látszik a járda, de valószínűsítem, hogy nem lehet valami széles, max. faltőjárda).
Az épület vályogból vagy vegyes falazattal készülhetett kisméretű alappal (ha van egyáltalán) ami fokozottan érzékeny a vizesedésre.
Szakemberrel nézessétek meg mindenképp. Előbb utóbb nagyobb probléma lehet belőle.
"Legtöbb esetben az ablak feletti rövid áthidaló felfekvése okozza, a repedést! Továbbá a falazat kötése... DE nem kell félni, mert a talpszelemen tarja a tetőt, csak a falazatot kell kikaparni, és a repedéseket betömni cseréppel..."
Ne haragudj, de szerintem ez ennyire nem egyszerű!
Ha vályogból épült a ház és fafödémes (ami valószínű, mert "csendesítős" a tető, akkor nincs talpszelemen, hanem "sárgerenda" van, szóval nincs koszorú ami "tartaná" a tetőt. Mivel a repedés közel van a sarokhoz fokozott terhelésnek van kitéve a falazat mert az élszaru is ide terhel.
Javaslom, hogy nézessétek meg szakemberrel mert komolyabb/drágább probléma is lehet belőle
Korábbi véleményemet fenntartva szerintem a süllyedést a vízelvezetés elégtelensége okozza. Ha a repedést el is tünteti a probléma oka megmarad és újra elő fog jönni.
Másrészt, ha a süllyedés/mozgás továbbra is fennáll és a "mozgó falszakaszra födémgerendák is terhelnek előbb-utóbb azok is meg fognak mozdulni. Ami először csak esztétikai problémát fog okozni (reped a mennyezet) később meg sokba kerülő "fejfájást".
#5-"Ha vályogból épült a ház és fafödémes (ami valószínű, mert "csendesítős" a tető, akkor nincs talpszelemen, hanem "sárgerenda" van,"
Bocsi de, nem kell koszorú, hiszen a vályogház építése idején nem alkalmazták-nem ismerték.. Viszont, volt a mestergerenda amin keresztezte a szarufát, tartó gerendák! Nos. igaz 2 sor vízcsendesítő van és nem ~100 éves az épület ezért így vakon is állítom, hogy tehetett talpszelement! (nem cukrász vagyok) ...
Én sem cukrász vagyok :).
Igen tudom, hogy nem alkalmaztak koszorút, nem is mondtam, hogy alkalmaztak, azt mondtam, hogy itt nincs.
Ezt nem teljesen értem:
"Viszont, volt a mestergerenda amin keresztezte a szarufát, tartó gerendák!"
A mestergerendát akkor alkalmazták amikor túl nagy volt a fesztáv és a födémgerendát toldani kellett.
Ha csak a födémgerenda terhelt a falra akkor alkalmazták a sárgerendát erre ült fel a födémgerenda és a födémgerenda végeibe - illetve a fiókgerendákba - volt fakötéssel illesztve a szarufa (így terhelt közvetlenül a falra) ezért volt szükség a "csendesítőre", hogy legyen ereszkilógás.
Abban az esetben teljesen igazad van, ha volt valamennyi "térdfal", mert akkor valóban volt talpszelemen viszont ilyenkor általában a szarufa volt túlnyújtva és nem volt "csendesítő" (ekkor különböző módon visszakötötték a födémgerendához, hogy ne boruljon ki).
Illetve még egy esetben volt talpszelemen, ha nagy volt a fesztáv (főleg polgári épületeknél), ha a födém tehermentesítése miatt kötőgerendákra terhelt a tető.
Ne érts félre nem szeretnék vitatkozni (főleg nem látatlanban, úgy, hogy nem láttuk az épületet).
De abból, hogy a teljes fal végig át van repedve (a tetőig) arra tudok következtetni, hogy az a sarok süllyedt meg, ha lenne belső fotó, vagy egy kép a másik oldalról nagyobb biztonsággal meg lehetne mondani. Ezek a süllyedések az esetek nagy többségében (mint írtam is) a víz miatt keletkeznek. (nincs csatorna, a víz az épület alá folyik, ha sok eső van azért mozdul meg, ha meg szárasság akkor azért, de ez függ az alaptól, és a talajtól is)
Szerintem viszont a tető a bűnös. A repedés erre is utalhat! Ha a kötőgerenda meghajlott az okozhat eféle repedêst. Tobb kêp kellene a valós probléma megállapításához. Ez nem játék! Ha nekem van igazam
akkor ezt mihamarabb orvosolni kell!
Nem szeretnék találgatásokba bocsátkozni.
A repedések irányából következtetni lehet az épületkárosodás okára.
A 45 fokos szögben futó repedések jellemzően süllyedés okozta repedések. Ezek a repedések először a nyílások közelében, sarkainál jelennek meg.
Ez a legveszélyesebb repedéstípus,statikus szakvélemény,amíg még nem látsz át a repedésen. Szerintem ezzel mindent elmondtam és remélem segíthettem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!