Mi ér többet, az ablakcsere (régi fa dupla üveg kb 25 cm-es légkamrával) vagy homlokzatszigetelés 15cm vastagon?
Kevés infó, de a fal tipikusan sokkal nagyobb, mint az ablakfelület, a vastag szigetelés pedig elég hatásosan leviszi az U értékét egy gyönge hőszigetelésű falnak. Úgyhogy szerintem a fal szigetelése ér többet, de azért egy remek fal rossz ablakkal nem az igazi. Nem hőszigetelési átlagértékben lakunk, egy gyönge pont is kellemetlen tud lenni.
Az a tuti, ha az egész ház hőhídmentesen le van szigetelve és a nyílászárók is jók.
Az ablak U-értéke egy egységgel csökken kb. 2,4->1,4-re.
Ez azt jelenti, hogy négyzetméterenként a fűtési időszak átlagos körülményei között (bent 20 fok, kint 4 fok) 16*1 = 16 Watt fűtési teljesítményt nyersz vele. Csak a low-e üvegezés cseréje 12eFt/négyzetméter anyagáron, és akkor az ablak még maradt a régi.
Hogy a falon mennyit nyersz, az attól függ, milyen most a fal. Ha mondjuk B30-as falazat, akkor az U=1,5-es értéket csökkentjük mondjuk 0,5-re, akkor itt is 16W-ot nyerünk négyzetméterenként, de a beruházás fajlagosan jóval olcsóbb, mert anyagáron 3eFt/nm, munkadíjjal 6eFt/nm, azaz jóval olcsóbban nyerünk ugyanannyit.
De ha szigetelhető a padlás, akkor az a legtutibb, mert ott csak az üveggyapot ára van, amit magad leterítesz, és 4*5 cm vastagon is kijön ezer Ft/nm áron, tehát ennek a legjobb a megtérülése.
Szerintem nem érdemes addig belekezdeni a szigetelésbe, amíg ablakcsere nem volt, így akárhogy is gazdaságosabb én ezekkel kezdeném. Előbb rendes nyílászárók, aztán gyűjtögetés és egy jó szigetelés (alulról, felülről, oldalról). Önmagában a szigetelés semmit nem ér, ha továbbra is komoly hőhidak maradnak, márpedig az ablaknál azok maradnak. Ha viszont most szigeteltetsz és évek múlva elkezded kicserélni az ablakokat, akkor ember legyen a talpán az, aki azt az új ablakot olyan hatásfokkal és olyan szépre "visszacsomagolja" a falba, mint ahogy a régi állt a szigetelés előtt. Számomra hülyeségnek tűnik azzal kezdeni, amit a következő lépésnél majd szét kell bontani.
Én első körben azt javaslom, hogy ablakokat cseréltessetek és amennyiben marad rá keret a pince/alagsor felől (ha van), illetve a padlás felől szigeteljetek, majd ha ismét összegyűlik annyi pénz, akkor álljatok neki a homlokzatnak.
Mindenképp ablakot cserélnék előbb.
A jelenlegi ablakod hőszigetelő képessége új korában is 4 W/m2K körül volt, mára ez az elégtelen zárásának "köszönhetően" valahol 7-10 körül lehet.
A mai ablakok 1,0 körül vannak.
Amíg nekem is olyan ablakaim voltak, átmenetileg olcsón javított a helyzeten az öntapadós gumitömítés, ami legalább a levegő áramlását meggátolta.
Ne keverjük a hőszigetelést a szellőzéssel! A kétrétegű ablak U=2,4-es, ehhez jön hozzá a légcsere vesztesége, de azt nem praktikus az U-érték rontásával kifejezni.
Bizonyos mennyiségű (30 légköbméter/fő/óra) légcserére szükség van, különben magas lesz a páratartalom, és rossz (szén-dioxidban és egyéb mérgező anyagokban dús) lesz a levegő.
A résszellőző, páratartalom-függő szellőző nélküli alap műanyagablakok nem biztosítják a kellő légcserét, és a napi egy szellőztetés messze nem elég.
Hogy most a sok szellőzés viszi-e el a hőt, azt egyszerűen megtudhatod, ha méred a páratartalmat. Ha 40% alatt van, akkor túl nagy a légcsere. (Az mondjuk külön történet, hogy ahány mérő, annyifélét mutat...) Ekkor tömítsd az ablakokat-ajtókat olcsó habcsíkkal, és nézd meg, mi változik. (Eközben figyelni kell a kéményhuzatra, mert halál is lehet belőle, páraelszívóval kombinálva meg pláne!)
Szóval továbbra is fenntartom, hogy az ablakcsere, ha csak a fűtésszámlát nézzük, soha nem térül meg. (de jobb hőkomfort, jobb hangszigetelés, nem kell festeni - szóval nem azt mondom, hogy értelmetlen) B30 esetén a falazat +lábazat szigetelése sokkal fontosabb!
Bár nem biztos hogy itt és így kellene, de:
A kétrétegű ablak 2,4-es U értéke a 4-16-4 mm-es, hermetikusan zárt üveg átlagos hővesztesége.
A régi ablakok üvege jó esetben 3-as, nem ritkán 2 mm-es.
És mivel tudjuk, hogy csak a MOZDULATLAN levegő képes a szigetelésre (értsd: anti-hővezetésre), amit viszont a rosszul záródó ablak nem képes produkálni.
Igaza van #8-nak abban, hogy fontos a külső hőszigetelés (is), a megtérülésben azonban már biztosan nincs. A minap mesélte az egyik tulaj, aki idén ablakokat cseréltetett, hogy majdnem 3 fokkal melegebb van nála, mint tavaly. Ha jól tudom, egy fokos hőmérséklet csökkentés kb -6% fűtésszámla megtakarítást jelent. Neki kb 4 évébe kerül, mire megtérül a beruházás anyagi oldala, a csökkenő zajt, port és egyéb kényelmi tényezőt nem is említve.
>A kétrétegű ablak 2,4-es U értéke a 4-16-4 mm-es, hermetikusan zárt üveg átlagos hővesztesége.
A régi ablakok üvege jó esetben 3-as, nem ritkán 2 mm-es.
-Nem, minden ablak U értéke 2,4, ahol a légrés nagyobb-egyenlő 16mm-nél, ugyanis az üveg hőellenállása olyan kicsi, hogy nem is számolunk vele. 3 db belső hőellenállási tényező (8) meg egy külső (24), így jön ki az U= 1/(3/8+1/24)=2,4 érték.
>És mivel tudjuk, hogy csak a MOZDULATLAN levegő képes a szigetelésre (értsd: anti-hővezetésre), amit viszont a rosszul záródó ablak nem képes produkálni.
-Ne keverjük ide a légcserét, az egy szükséges dolog. Ha befelé jön a kinti levegő, akkor az ablaktábla valóban hidegebb lesz annál, mintha tökéletes szigeteléssel megakadályoznánk a légcserét -> ezáltal több energiát is vesz fel a hideg ablakszárny a meleg szoba felől. De ez nem elveszett energia, mert a bejövő hideg levegő felmelegítésére fordítódik! Ha tökéletes légzárású ablakokat csinálok, és a szellőzőlevegőt külön ventilátorral fújatom be, azt ugyanúgy fel kell melegíteni, csak legfeljebb nem az ablakszárnyak melegítik elő, hanem a plafon vagy a szekrény vagy amivel először találkozik.
>Igaza van #8-nak abban, hogy fontos a külső hőszigetelés (is), a megtérülésben azonban már biztosan nincs.
-Én az épületfizika tudományának következtetéseit mondom. Nem kötelező elhinni, de a laboratóriumi méréseken és a fizika tudományán alapuló számítások ezt mutatják.
>A minap mesélte az egyik tulaj, aki idén ablakokat cseréltetett, hogy majdnem 3 fokkal melegebb van nála, mint tavaly.
-Én meg azt hallottam a fodrászomtól, hogy mióta ablakot cseréltetett, mindig vizesek belülről az ablaktáblák, és megjelent a falakon a penész - ezek az elégtelen légcsere miatt kialakult magas páratartalom jelei.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!