A településrészen ahol lakom, az egyik utában a közvilágítás erősen felújításra szorul. Az oszlopok ferdék, az izzók nem energiatakarékosak. Mi a módja annak, hogy helyrehozzuk? Mert gondolom nem elég szólni az E-onnak.
Sokan nem tudják de ma Magyarországon minden közvilágítási önkormányzati tulajdonban van és áramszolgáltató üzemelteti akik az esetek többségében alvállalkozóknak adja át az üzemeltetést és karbantartást.
A kérdésben szereplő eset emiatt kizárólagosan a helyi önkormányzat hatáskörébe tartozik.Én alapvetően 3 életképes megoldást látok mindenben van jó és rossz is.
1.A lakók egy petícióval fordulnak az önkormányzathoz hogy szerintük a lámpák korszerűtlenek nem látják el tökéletesen a feladatukat ami miatt balesetveszélyes lehet a környék és a környék biztonsága is csökken ezért kérik a korszerűsítést.Ez vonatkozik a korszerű lámpatestekre de arra is hogy energiatakarékos legyen.Ez szintén szempont lehet egy cserénél mert nem mindegy mennyit fizet az önkormányzat a világításért-energiatakarékos lámpákkal akár milliós megtakarítás lehet egy évben!
A fentieknek a megvalósulási esélye minimális hiszen a folyton pénzzavarban lévő önkormányzatok nemigen fognak közvilágítási korszerűsítésbe hiszen az több milliós tétel amit el kéne venni valahonnan és az eljárási idő is hosszú(még pozitív elbírálás esetén is a szolgáltatónál ugyanúgy le kell zongorázni a dolgokat ami szintén nem egyszerű így a pozítív döntéstől az első lámpa kicseréléséig akár 2 év is eltelhet)
2.Szintén petícióval fordulnak az önkormányzathoz de nem teljesen az önkormányzatra hárítanak mindent.Vállalják a költségek részben vagy egészben megfizetését(bár ez további vitákat szülhet a tulajdonjogot illetően).részt vállalnak a kivitelezés valamely folyamatában-lámpatestek beszerzése,kivitelező pályáztatása de ehhez meg szakértő személy kell.
Itt a megvalósulás lehetősége már sokkal jobb mert az önkormányzat csak formailag szerepel az ügyben de nem kerül pénzébe így nem állít akadályokat a korszerűbb világítás ügyében-viszont a lakók részéről bonyolultabb lehet.
3.Petícóval fordulnak az áramszolgáltatóhoz az 1. pontban leírtak miatt és kérik hogy szólítsa fel az önkormányzatot a korszerűsítés elvégzésére.
Ez esetben vagy visszadobja a petíciót illetékesség hiányában(hiszen az áramszolgáltatónak nem érdeke a korszerű lámpatest, nem érdeke hogy energiatakarékos legyen mert akkor kevesebb energiadíjat kap és amúgy sem az ő tulajdona a lámpa) vagy tényleg eljárást kezd az ügyben és ha megállapítja hogy olyan régiek a lámpatestek hogy veszélyeztetik az üzembiztonságot akkor akár le is kapcsolhatja a közvilágítást addig amíg az önkormányzat nem korszerűsíti.
Áramszolgáltató dolgozóként én a 2. és 3 esetet tapasztaltam pályafutásom alatt-volt hogy a lakók kifizették a kivitelezést és hivatalosan átadták az önkormányzatnak így nem lett tulajdoni vita, volt olyan hogy régi lámpatestek miatt a szolgáltató kötelezte a korszerűsítést de olyan még nem volt hogy az önkormányzat saját gondolatból vagy kérésre korszerűsítsen .
Az ilyen dolgok végett mindenképp az önkormányzathoz kell fordulni segítségért, ahol célszerű vinni egy petíciót főleg az ottani utca lakók aláírásával elsősorban akkor ugye célszerű külsős szakértővel is felméretni az állapotát hogy mennyire veszélyes, régi, elhanyagolt stb... plusz a szolgáltatónál is célszerű ezt bejelenteni, de ne egy ember hanem többen hogy lássák hogy tényleg nem tetszik az nektek ott.
Nagy vonalakban én ezt így tudom elképzelni, valamit az ottani területi képviselőt is célszerű megkeresni ez ügyben aki megemlítheti ezt a dolgot a polgármesternek is ahol szavazásra bocsáthatják és ha megszavazzák és írnak ki egy pályázatot amit meg is nyernek akkor más sima ügy lehet ez. De ha nem is nyernek pályázatot akkor is megoldható a város pénzéből, már ha telik is rá. de ugyanakkor amennyire tudom a karbantartás nagyrészét a szolgáltató fizeti abból a pénzből amit a város havonta befizet számlát abba az a pénz is benne van, de az nem a felújítást fedezi hanem csak az alap karbantartás költségeit.
Azért tudom ennyire, csak mert nálunk az utcába is volt téma mert kevés lámpa volt plusz rosszul is voltak elhelyezve mert a kereszteződéseknél nem is volt sokszor, így itt is egy nyári napon vagy is hónapban ideiglenes villanyoszlopokat építettek amivel megoldották a lakók áramellátását, és a régieket egy az egyben lecserélték, így új világítás került ide, új oszlopokkal mindennel, igaz ez már jó 10 éve volt de sikerült is és eddig jó minden. Persze volt amikor izzókat meg lámpa burákat cseréltek rajta de hallottam egy olyan nem hivatalos hírt is hogy nálunk a polgármester tervezi korszerűsíteni a főút szakaszokon lévő világításokat is újabbra modernebbre és energia takarékosabbra, plusz minden kisebb utca sarkára is terveznek tenni olyan világítást ami napelemmel működik és ledes, ami szintén nagyon jó mert erősebb is a fénye és mégis energia takarékos mert ingyen van egyedül a karbantartását kell megfizetni de hosszú távon megtérülhet, még ha csak a sarkokon van kiépítve akkor is sokat számít.
Kb ennyi jutott eszembe amit meglehet próbálni, remélem ez adott egy kis lökést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!