Födém szigetelés után penészedhet a fal?
Sziasztok.
Tervezem az ingyenes födém szigetelés igénybe vételét. Csak nem tudom hogy bele merjek e vágni,mert az egyik ismerősöm megcsinaltatta és azóta párásodnak az ablakai és penészesedik a fal az ablak körül.
Tettek neki a födémre pára záró fóliát,arra 30 cm gyapotot,majd a tetejére pára áteresztő fóliát.
Attól tartok hogy nálam is ilyen problémák lesznek szigetelés után. Vagy ki kellene hagyni a pára záró fóliát?
Köszönöm ha valaki tud segíteni.
A párazárás kell, mert tönkremegy a kőzet-üveggyapot. Illetve ez a normál rétegred. Vizes hőszigetelés nem fog szigetelni.
A jól záródó ablakok mellett a belső pára felmegy, ezt ki kell szellőztetni, illetve résszellőzők kellhetnek ablakra, vagy szabályzott légcsere.
Az ismerősödnél is magas a pára, így a harmatponti hideg falon kicsapódik, illetve az ablak be3pítésn3l is gondok lehetnek. Az, hogy előtte ez nem volt, akkor a födém felé szellőzött a lakás, talán faföd3mes lehet.
6# nem. A meleg levegő több nedvességet tart meg, mint a hideg. Ezért van a páralecsapódás hideg(harmatponti) felületeken. Ezért lesz a hideg fal vizes, és utána penészes.
Ha felengednéd a párát a gyapotba, akkor a harmatpont, vagyis a kellően hideg felület a gyapit hixeg oldalán lesz valahol, de még benbe a gyapotba. Itt kicsapódik a pára és vizes lesz a gyapot. Ez miatt szűnik a hősziveteléye, v3konyabb a hatásos száraz rész. Ezért a hidegpont(harmatpont) beljebb lesz a gyapotba, és m3gbeljebb csspódik ki a pára elvizesítve a hőszivetelést.
A párazárófóliára azért kell legalább 15-20cm szigetelés, hogy a fólia ne tudjon harmatpontra hűlni. Ezért nem lesz rajta párakicsapódás sem. A teljes födém így a lakással egyforma hőmérsékletű és páratartalmú és nincs párakicsapódás, a lakás fele nyitott rétegű, mint bármelyik határoló külső fal.
Az, hogy hol mi lesz és lesz e penészes az egy harmatponti táblázatból kiolvasható.
Ezenkívül, a sarkok mindig kritikusak, mert egységnyi belső sarok felülethez nagyobb külső falszakasz tartozik, így azok mindig hidegebbek. Valamint a sarkokban lassabban és nehezebben cserélődik a levegő, így a magasabb páratartalmú levegőt, nehéz szellőztetéssel kicserélni ott. Nagyobb, nyitottabb terület kell neki.
Talán ez is segít, egy extrém eset
#2 vagyok:
Sok tényezős a födém hőszigetelés kérdése! Valóban a kozetgyapotba ne engedjük be a párát mert rontja a hőszig képességét.
Új építésű házaknál, normális felújításoknál betonfodem parazaro hőszig (kőzet vagy üveggyapot) paraatereszto fólia.
Álmennyezet, új fafodem esetén ugyanez...
De! Régi típusú vályogházaknál, vagy akár tégla házaknál AHOL NINCS vizszigetelt aljzat, tehát cementlap, hajopadlo a dögölt földön ott sokkal nagyobb a paraterheles! Általában ezek fa födémesek, sartapasztassal atszellozo padlassal. Jól működő rendszer! De nem elégíti ki a mai komfort igényeket! Kell a födém hőszigetelés! Sok idióta lefujja purhabbal, vagy parazáró fólia kozetgyapot stb..
S máris nem tud távozni ami eddig jól működött. Megnövekszik a benti páratartalom, hideg gocokon kicsapodik, penész lesz. A 60-80 éves fa gerendák pedig elkezdenek tönkremenni. Mert a magasabb pára kedvez a farontó kartevoknek! A sár pedig több nedvességet ad a deszkáknak, hisz eddig felfelé elment a többlet, de most parazaroval nem engedjük ki.
Szóval ja.. Butasagot beszélek...
Lehet födémet hőszigetelni ebben az esetben is. Csak meg kell tartani a NYITOTT RÉTEGRENDet!
Pl fújt farost, fújt üveggyapot hoszigetelessel ami alá nem kell parazaro mert nem tesz kárt a pára a hőszigben, hanem gond nélkül tovább mehet mint eddig..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!