Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Mivel kell kezdeni, egy...

Mivel kell kezdeni, egy teljes ház fekújítását? Mi a sorrend?

Figyelt kérdés

1.tető?

2.ablak?


júl. 22. 09:18
 1/5 anonim ***** válasza:
84%
Ahogy szakit találsz, de amúgy logikusan, hogy ne piszkítsanak bele a már elkészült munkába. Csak úgy hirtelen: nem jó ötlet, ha a villany- vagy a vízvezetékszerelő a festő után jön és nekiáll szétvésni a szépen lefestett falat. Ilyesmire gondolok.
júl. 22. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Távvezérlésű nyakkendő kötőgép ***** válasza:
80%
Alaptól tetőig, illetve kintről befelé megyünk, nem fordítva. Pince- és lábazat, homlokzat, tető, födém.
júl. 22. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
2-es megcserélném. Szerintem az egyik legmocskosabb meló a födém/tető csere. Ezzel kezdeném, közben benti bontási munkák, nyílászárók, külső homlokzat és és lehet kezdeni belülről is "építkezni".
júl. 22. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
76%
Én a tetőt raknám első körben rendbe mert ha az rossz esetlegessen beázik szép kis károkat tud okozni. Majd a nyílászárók, ha bontani kell falat vagy építeni akkor utánna az következne,majd víz, villany,fütésrendszer kiépítése,vakolás,glettelés festés,burkolás.
júl. 22. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
50%

Nem rosszak az eddigi válaszok, mivel magam is teljes felújításban vagyok, megosztanák egy általános átfogó képet.

-Az első dolog minden esetben az hogy az épületet szerkezetileg kell áttekinteni; azaz egy statikus nézze meg a házat. Repedés, süllyedés, faldőlés, stb. van-e, és ezek okait meg kell szüntetni. Gyakori probléma pl. hogy nincs ereszcsatorna, vagy ha van, akkor a ház alá folyik a víz. Vagyis a vízelvezetést meg kell oldani, akkor is ha a ház egyébként jó állapotú, repedésmentes.

-A második dolog a vizszigetelés, falak vizesedésének az ellenőrzése. Gyakran elöregedik a falban lévő vizszigetelés néhány évtized alatt, esetleg nincs is. A vakolatot szemrevételezni kell, különösen a lábazat fölött és házon belűl a padló vonala közelében, vizesedési jeleket keresve. Megkopogtatva a vakolatot a hangból megállapítható, hogy van-e vakolatelválás. Műszerrel is ellenőrizhető a vizesedés, egy igényes statikus általában visz is magával ilyen műszert.

-A harmadik lépés a tető alapos vizsgálata, hibák javítása, de a statikus úgyis mond valamit. Mindenesetre első körben ha van beázás, azt érdemes megszüntetni, ha van kiemelkedően rossz szarufa, gerenda, stb. azt érdemes megerősíteni, hogy legalább néhány évig legyen jó. Ha ilyen felmerül, egy ácsot érdemes bevonni, ha nem tudjátok magatok megcsinálni.

-A következő a padlóburkolat felbontása az egész házon belül, 30-40 cm mélységben, hiszen új padló rétegrendet érdemes kialakítani, és bár, ha a falak vizszigetelése jó is, a padlóké szinte biztos hogy nem. Régi hajópadlókat eleve homokba vagy salakba rakták vizszigetelés nélkül, parkettát vagy homokba vagy betonra öntött bitumenbe, metlakit missungba, a vizszigetelés egyik esetben sem megfelelő. De ha véletlenségből jó is lenne a padló alatti vízszigetelés, az már egészen biztos hogy a falak szigetelésével nem kötötték össze megfelelően.

Innen indul a történet, és az új padlóréteg fontossága: neked egy teknőszigetelést kell kialakítanod, kavicságyra húzott vasalt aljzatbetonra olvasztott bitumenes lemezt a falaknál fel kell hajtani, és összeolvasztani a fal vizszigeteléssel. Így lesz egy bitumenes teknőd, amely fölött nem jelenik meg a vizesedés, mert a talajpára le van fojtva. Innentől kezdve értelmet nyer a padlő hőszigetelés, a padlófűtés kialakítása, stb. Az új padló rétegrend kialakítása során lehet megcsinálni legelőször az új, narancs KG csöves szenyvizelvezetést (a vasalt aljzatbeton alatt) aztán a víz és elektromos kábelek elvezetését a padlóban, a hőszigetelés síkjában, mivel ezeket az új, 5rétegű (pl. Uponor) csöveket a padlóba szokás elvezetni. Az elektromos kábelek elvitele a falban is történhet (gerincvezeték) de akár a padláson keresztül is. Amikor ez megvan, tehát kavics-vasalt aljzatbeton-bitumenes lemez vizszigetelés-hőszigetelés, utána erre mégegyszer betonoztok (alá fóliát, köré meg dilatációs szalagot tesztek) amire majd lehet burkolni, tehár rakhatsz rá parkettát, metlakit, laminált padlót, pvc-t vagy amit akarsz.

Gyakorlatilag a házfelújításban ez a padló újracsinálás a legnehezebb. Ha új tégla válaszfalakat akarsz, azoknak az alapjait is ennek során lehet megcsinálni. Ill. a padlófelbontás előtt le lehet bontani azokat a válaszfalakat amelyek nem kellenek, vagy új beltéri nyílásáthidalások.

Ezek után lehet igazából a belső tér kialakításába kezdeni: újravakolás, burkolás, készülékek, szerelvények bekötése.

Megj.: Ha az épület fafödémes, akkor további bontási munka van a födémmel. Ha rossz a stukatúr állapota, akkor azt le kell bontani. Borzasztó gusztustalan és poros munka a vakolat és nádazás leszedése... Szükség esetén fafödém megerősítés, a faanyag kezelése favédő, gombaölő anyaggal. Aztán lehet gipszkartonozni a mennyezetet.

Na hát kb. így lehet elindulni, haladni.

Ami az ablakokat illeti, sokszor látom, hogy azzal kezdik, vélhetően ha a régi fa ablakok annyira rossz állapotúak, vagy be is áznak, elrohadtak. De Ha tűrhető állapotban vannak a régi ablakok, akkor igazából nem szükséges azonnal cserélni. (Sőt igazából nem is feltétlen a legjobb dolog, mert rontja az épület páratechnikáját).

júl. 22. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!