Milyen gyakran szorul egy lakás felújításra?
Hát ideális esetben 20 évente, de 25-30 éves lakás lehet aránylag jó állapotú még.
Pl műanyag ablak élettartama elvileg 15 év…
A réz idomok élettartama, ha vakolat éri őket mert nem csomagolták be 20-25 év (ritka, mert csak a csövekre csomagolták abban az időben). Így ennyi idő után várható a víz vezetékek felújítása.
Burkolatokat akkor kell cserélni, ha nem tetszik vagy silány minőségűt használtak és megkopott.
Gázkazán 15 évesen valószínűleg turbós, a hőcserélője biztosan cserés, és komoly karbantartás vár rá ha elhanyagolták. Vagy komplett csere hamarosan. A fűtési rendszer simán kibír 25-30 évet komoly beavatkozás nélkül. Közepes minőségű szanitereknek, csapoknak ennyi idő után még semmi baja, de a dupláját is kibírják. Ezeknek az ellensége a nem megfelelő tisztító szereke használata, de az is csak felületi hiba, ha zavar cseréled, ha nem akkor működik foltosan is. A wc tartály besejét ennyi idő alatt tönkre vágta a vízkő, javítható fillérekből, ha van még felújító szett hozzá.
Elektromos hálózat esetében a kapcsolók a gyenge pontok, silány minőség esetén előfordulhat, hogy cserélni kell 1-2-őt vagy igény szerint az összeset.
A jó minőségű nyílászárók esetében az üveg a gyengepont, ennyi idő alatt kimegy belőle a gáz és romlik a hőszigetelése. Ha akarod cseréled, ha akarod nem.
Ha én venném meg telibe burkolat cserét csinálnék, villamos szerelvények átrakása-sokszorozása, új lámpák, új szaniterek, új csapok. De sok ember csak kifesti vagy még azt sem. A 2006-os lakás még nem túl régi.
Az előző házamat 20 év után nem felújítottam, hanem építettem egy újat. 25 m2-el nagyobb meg sokkal szebb is, mint az előző.
Vízvezetékrendszer elvileg simán kibír 30-40évet,de nyilván ott is lehetnek alkatrészek amik idővel előbb megadják magukat. Villanyra szoktak mondani 20éveket,de szerintem ha megfelelő a kivitelezési technológia és nincs baszogatva akkor ott is lehet 30-40év simán. Persze egy villanykörténél ne számíts ennyire. :D
A gáz hasonló 20éves kategória a használati eszközök terén,de azt ügye minden évben érdemes felülvizsgáltatni, szénmonoxid stb.
A faszerkezetek hamar elvetemednek,ha nincsenek rendszeresen kezelve(és nagy eséllyel nem lesznek). Nedvesség ,hő ezek majdnem mindenre hatással vannak. Mint ahogy a rezgések is. Volt egy tizenX éves tehergépkocsi hátsó szárnyas ajtókban üveg. Egyszer már nem bírta tovább és becsukáskor apró kis darabokra tört az egyik. Remélhetőleg az ablakok nem halnak el ilyen hamar de azok se lesznek örök életűek. Manapság a fix szerkezeten kívül szinte semmire nem mondanak 30-40évnél többet,de inkább a 15-20év a jellemző. Persze mindent le lehet lakni a sárga földig.
A felujitas az igeny kerdese, nem kotelezo. A karbantartas, javitas az mar mas dolog.
Szuleim haza a 70es evek kozepen epult de soha nem volt teljesen felujitva. Voltak ujitasok ugy a 2000-es evek ota, pl mas a furdo, mas a konyha, ablakok egyenkent ki lettek cserelve az evek soran. Viszont a belteri ajtok fele meg az eredeti, a teto nem lett soha lecserelve, nincs leszigetelve, a kapu is ugyan az.
Ettol meg mukodik minden csak nem modern. A teton is a regi cserepek vannak amik kozul neha ki kell cserelni parat mert eltorik. A mai modern cserepek betonbol vannak, nem tornek el, sot mar nehanyan fem tetot csinaltatnak ami cserep mintazatu.
Nagyon sokan, foleg idosek a mai napig olyan hazakban elnek amin soha semmi nem lett felujitva.
Ha modern hazat akarsz akkor viszont 15-20 evente fel kell ujitanod mert ennyi ido utan elavul minden, valtozik a trend es a technologia is fejlodik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!