Egyre több baráti kőművestől halljuk, hogy felesleges pénzkidobás a szigetelés ilyen házra. Igaz ez?
Van egy pár ismerős kőművesünk, akik évtizedek óta vannak a szakmában (egyikük szomszédunk is). Már nem egytől hallottuk, hogy az eféle házra mint a miénk, felesleges pénzkidobás lenne a szigetelés. A szomszéd kőműves nemrég felújította a házát és ő a jó minőségű "szellőző" vakolatot ajánlotta.
Egy 60-as években épült ún. "Kádár-kocka" profilú házról van szó, 50 cm vastag pórbeton (vagy ahogy itt nevezik "blokk") falakkal.
Nektek mi a véleményetek erről?
Az kevés amit a házról lírtál.
A szigetelésnek több célja is lehet és nagyon nem mindegy hogy milyenek az ablakok, milyen az alapozás, a födém, stb. stb.
Ha amúgy is kellene burkolni a házat akkor lehet, hogy a szigetelés felrakása már nem olyan nagy plusz költség, hogy ne térülne meg hamar. De ha nincs rá most szükség, az ajtók, ablakok amúgy sem jók, akkor lehet hogy tényleg nem éri meg.
Szellőző vakolat nem valami szigetelő anyag, hanem a szigetelésRE alkalmazható vakolat fajta, ami átengedi a nedvességet. Azzal nem nő a ház szigetelése, itt valami félreértés lehet.
A mienk új ház, de amikor a téglára rákerült 2 évvel később a 15cm-es hőszigetelés akkor a fűtési költségünk a harmadával kevesebb lett - annyival kevesebb gázt kellett használnunk ugyanolyan belső hőmérséklethez. De ehhez az kellett, hogy a padlóban, a födémben jó a hőszigetelés, jók a nyílászárók is.
Egy cég propaganda anyagában ez olvasható:
"Egy átlagos, B30-as téglából épült, nem hőszigetelt ház hőátbocsátási tényezője, azaz U-értéke 1,3 W/m2K. Ha évi fűtési költségként háromszázezer forinttal számolunk (havi húsz-harmincezer forint), és ennek harminc százaléka távozik a falakon keresztül, kilencvenezer forintnyi értékben az utcát fűtjük (és most a tetőn, a födémeken stb. távozó melegről még nem is beszéltünk). Ha gondoskodunk a homlokzatszigetelésről, és a falazóelemekre egy nyolc centiméter vastag szigetelőréteget helyezünk, 0,5 W/m2K-es hőátbocsátási tényezővel a fűtési veszteség már csak harmincnégyezer forint körüli összegre tehető. Így egy évben máris majdnem hatvanezer forintot spórolhatunk csak a homlokzat szigetelésével. Rosszul hőszigetelő, 1,2 W/m2K-nél magasabb hőátbocsátási tényezővel rendelkező falazatok esetében az utólagos hőszigetelés hat-nyolc év alatt térül meg."
A valóság nyilván ennél rosszabb, hiszen ők rábeszélni akarnak a hőszigetelésre, vagyis inkább 8-10 évet mondanék megtérülésnek. De nekünk hasonló volt a napkollektornál meg a napelemnél is a megtérülési időnk és szerencsére a párom mégis mellettük döntött a hőszigetelés után. Egyiket sem bántuk meg, főleg amikor a várthoz képest nagyobb áremelkedés volt valamiben, mint nemrég az áram árában.
Azt mérlegeld, hogy mi az amit feltétlen meg kell majd csinálnod és azoknak a költségét vond le a szigetelés árából, az lesz a plusz költséged. Ha amúgy is kell majd nemsokára ablakokat cserélned akkor bánni fogod hogy nincs hőszigetelve a ház mert akkor felesleges a hőszigetelt, új ablak, önmagában csak drága de keveset hoz. Vagyis ma pár éven belül amúgy is kellene a házat burkolni, amúgy is jó lenne ablakokat cserélni stb. akkor legalább a fal szigetelése is legyen meg mellé.
Alapozás - 60 cm vastag beton (patakkövekkel töltve)
Födém - pince és földszint valamint a földszint és padlás között is betongerenda + beton MIAKO szerkezet beöntve mégtöbb betonnal
Ablakok - Szobák (3-szárnyas 3x2 méter), Konyha (2 szárnyas 2x2 méter), Veranda (nem-nyitható ablakok, 4x2 méter kétszer)
Ablakcsere idén nyárra van betervezve az ablakok gyatra állapota miatt, plusz ezzel együtt komplett villanyvezeték cserére is szert fogunk tenni (az utóbbi jelen esetben fontosabb).
Akkor milyen házra nem pènzkidobás?
Szinte semmi sem tèrül meg. A kocsi amit vettèl csak költsèg. Az izlèses lakberendezèsed sem tèrül meg sohasem.
Hőszigetelèst minden hàzra lehet tenni. Az energia olcsóbb nem lesz. De kèsöbbiekben mind a komfortodat, ès tèged szolgàl, amit a házon csinàlsz
Szerintem vakoltan az U hőátbocsájtási tényeződ 0,85.
Ez a mai házaknál szigeteléssel minimum 0,25 kell legyen.
Írtad a B-30-at, hogy 1,3. Szerintem a régebbi tömörebb tégláknál 1,5 inkább, mert a mai B30 sokkal vékonyabb.
Én gyerekkorom óta egy 1,4 értékű házba nőttem fel. Amit tavaly kolyan 10cm+ tudtunk szigetelni végre.
Viszont a fűtésbe nem igazán láttuk a változást. Arra számítottam, hogy fele, 3/4 gáz lesz csak a felhasználás, de nem!
Kevesebbb ugyan, de nem sokkal.
Aztán, mint kiderült a tetőfödèm szigetelése a gyenge ont. Többnek gondoltuk fent a salak szigetelését, de mint kiderült nem fog annyit se, mint 2cm nikecell. (Jó erre azért számítottam/gondoltam , de a gyakorlati tapasztalat kellett hozzá.)
Így lesz a padláson még 10-20 cm gyapot szigetelés.
Ezt tudnám neked is ajánlani hogy a falak meg elmennek, de a tetőre tegyetek egy min. 10 cm gyapot szigetelést. Fél napi munka meg 150 ezerből megvan.
Ha benne vagy a gázkeretbe és fizetsz 200 ezret éves szinten a fűtésre, akkor a szigetelés se hozza vissza az árát 15 év alatt. (Persze a jelenlegi árakkal, meg még nincsenek -20 fokos telek.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!