Milyen bojlerre cserélnétek le a jelenlegit (Hajdú elektromos 50l-es) az én helyzetemben?
Olvasni itt mindenféle csökkentésről, energiatakarékosságról stb stb.
Na most, nincs HMV rendszerem, nem is lesz egyenlőre, ilyen példákat ne írjatok.
Van viszont 50 les elektromos bojlerem, éjszakai áramra kötve. 10 éves szerkezet.
Téli hónapokban kettőnkre olykor kevés sajnos, mosogatás, és fürdés 3/4re tekert hőszabályozóval, el-elfogy a melegvíz. Ilyenkor nyáron ok, lejjebb tekerve is, jelenleg a 2-es fokozaton van.
Tavaly vízkőtelenítés is megvolt + új anódszál, fűtőszál, egyéb alkatrészek jó állapotban.
Mivel olykor kevés a víz + régi technika, gondolkoztam a cserén.
Nade mire? Okosbojlert nem köthetek csak normál áramra, amely 2x annyiba kerül mint a vezérelt.
Nyáron most 110 kwh/hó, télen 140 kwh/hó a vezérelt áram fogyasztásom, mely csak a melegvízre megy el.
Mivel 2x annyi a díja a nappalinak, és kitudja mennyi lesz, fogyaszthat fele ennyit egy okosbojler, hogy megérné beruháznom?
Van gázcsonkom is a fürdőben, gázbojlertől sem riadnék vissza 80lstől pl de azt meg mindenki szerelteti most ész nélkül le, lévén sokat fogyasztanak állítólag...
Hibrid bojlereket néztem de ott is azon vagyok, hogy vajon fogyaszt annyival kevesebbet, hogy megérje nappali áramra kössem?
Legegyszerűbb persze egy 80 les hajdú a mostani 50es helyére, ugyanúgy vezérelt áramra kötve és ennyi.
Vagy:
marad a mostani 50 es hajdú a fürdőben a vezérelt áramon, de leválasztom a konyhai csapot a melegvíz rendszerről (a fürdőn kívül csak ott van) és rakok be a konyhapult alá egy kicsi 15 les bojlert nappali áramra csak a mosogatáshoz, így pl mentesülök a hőveszteségtől mely a régi csöveken mire a konyhába ér azért sok idő.
1.hát az utolsó bekezdés nem rossz ötlet..csak...annak beszereléséhez egy nagyon ügyes szakember kellene+villanyszerelő(mert igényli ám az Ampert).
2.a másik jó ötlet az 50-est 80-ra cserélni..
(szintén jó szakemberrel)
...a többit feljtsd el..
Én pont a második verziódon gondolkodok, mert nálunk ugyanúgy probléma, hogy rengeteg hőt pazarlunk a hosszú csövön a konyháig.
Nálunk mondjuk nappalin van a bojler, ugyanugy a bojler körére kötném, de pioritásrelével előnyt adnék a mosogatós kisbojlernek, így az amperigény nem nőne.
A hybrid bojlerek akkor voltak jó vételek amikor szó szerint a felébe sem kerültek, azaz kb 2 éve. Cop értéke 1,8 körül van, tehát kb 40% fogyaszt kevesebbet, de A tarifáról megy. Éves szintet kell nézni, mert általában 7 fok alatt villanyra kell kapcsolni.
Pl
B tarifa
1000kwh x 23ft = 23000ft
Hybrid 1000kwh x 0,6 x 37ft=22200ft
Lehet vele szórakozni, hogy nyáron hybrid A tarifával, 7 fok alatt meg B tarifa. De Szerintem nem érdemes vele foglalkozni, mert min 50000 ft mire egy villany szerelő kiépíti a kapcsolást.
Átlagossan hybrid üzemben 49-50 dBvel folyamatossan zúg, tehát jóval hangosabb, mint egy hűtő vagy mosogatógép, emiatt lakótérbe nem javasolt használni pl fürdőszoba. Kazánházba viszont jól elvan.
A leggazdaságosabb megoldás szerintem a 80 vagy 100 liter hajdú villanybojler B tarifával 50-55 fokra fűtve maximum.
Azért a hajdú, mert fillérekért van hozzá alkatrész minden gazda boltban.
Én a helyedben biztosan gázbojlert szereltetnék fel, annál gazdaságosabb kb. csak egy hőszivattyús vagy napelemes rendszer lehet.
A gázbojler azért jó mert annyi vizet fűt és akkor amikor kell, karbantartása olcsó, élettartama hosszú.
A villanybojler igazából egy kényszermegoldás, energiatárolás ott ahol csak villany áll rendelkezésre.
Ha ragaszkodsz a villanybojlerhez, akkor mindenképp megfontolnám az elektromos hálózat kiegészítését napelemmel. Persze így se lesz jó, mert télen kéne a több villamos energia, vagyis épp akkor amikor a napsüéses órák száma alacsony... Visszatáplálásos rendszer meg elég nagy beruházás, és nehezzen látható a megtérülése. Tehát sehogyse jó a csak villany.
Mi most februárban vettünk újat, 75 literes Bosch elektromos bojler, 60 ezer Ft volt. 1964-ben épült 62 m2-es sima vályogház, egyszerű rendszerrel, 7-8 m2-es fürdőszoba.
Neten 80 literesnek írták a webshopok, de a gyári adattábla szerint csak 75, viszont nincs jelentősége, bőven kiszolgál, legalábbis 2 embert, így kalkulálj!
Márkában pedig: Ariston, Bosch, vagy Junkers, ezek a legjobbak, ha igazán megbízható jó minőséget akarsz, mást nem nagyon érdemes!
Ha a konyhai + kisebb bojlert válastja valaki a vezérelt helyett, azzal is számolnia kell, hogy háromszoros – 23 Ft helyett 70 Ft/kWh – lesz a költsége, amennyiben ezt a nappali A-tarifás "átlag feletti" fogyasztásának 210/hó feletti részére terheli. Viszont a vezéreltnél meg az 50-80 literes fürdőszobai bojlerrel sem fogja elérni a kihasználható olcsóbb áram max. fogyasztását.
Ha csak a távolról érkező lehűlő víz hőmérséklete a probléma, akkor én a mosogatáshoz a bejövő melegvíz körre raknám a kisebb bojlert rásegítésként. Így, ha épp nem kap vezéreltet a nagyobb, akkor is kevesebbet fogyaszt a konyhai, ha mondjuk 28°C-os hűvös vizet melegít feljebb mosogatáshoz szükséges hőfokra.
De ha van 45 cm helyetek, valóban érdemes venni egy használt keskeny mosogatógépet (20-40 ezerből kijön), valóban kötséghatékonyabb még 70 Ft-os árammal számítva a 23 Ft-ossal szemben is!
Én is így tettem a gyerekem albérletében (rásegítő vízmelegítő a pult alá, bejövő melegvízre, használt mosogatógép 10-ért) többet – nyilván – nem akartam rákölteni, de árban is, komfortban is megtérült, és majd otthagyni sem sajnálom, ha a főbérlő nem veszi át.
Örülj, ha van vezérelt B-tarifád, ma kb. 4-5 százezret kéne ráköltened, a sunyi MVM miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!