Melyik fűtési mód a gazdaságosabb, takarékosabb?
Padlófűtés mert alacsonyabb hőfokon dolgozik, mint a radiátoros rendszer.
Viszont egy BB energetikás épületben már nem igen kell sokkal magasabb hőmérséklet egy radiátorba. Nálam 38 megy a padlóba 45 a radiátorokba.
Bár, így utólag hülye voltam, hogy hagytam magamat rábeszélni a szobákban a radiátorra. mert kb +100000 ft-ból a szobákba helyiségenkénti padlófűtés szabályzás kialakítható, akár utólag is rombolás nélkül!
De azért előnye is van a radiátornak. Csukott ajtóknál kb 0,5 fok a hőingás. Padlófűtésnél átlagba 1,5. Aztán, ha besüt némi nap akkor még nagyobb lesz, de az már a besugárzás nem pedig a tömeg tehetetlenség problémája.
De a legjobb verzió a mennyezet fűtés/hűtés temperáló padló fűtéssel. Így egy hőszivattyú tud hűteni fűteni is. Ebben az esetben azzal is számolni kell, hogy a hőszivattyú csak fűtés üzembe 10-15 év-et bír, ha hűtesz is vel ~40%-al csökken az élettartama (7 hónap fűtés, 5 hónap hűtés) -->6-9 év után csere. Ez rezsibe a legjobb, és a legköltségesebb beruházás, még akkor is ha csak padló fűtés van.
1+
Csak jól szigetelt házba érdemes hőszivattyút rakni.
De még egy új építésű háznál is a gáz a legolcsóbb alternatíva, mert a hőszivattyú felára nem tud megtérülni élettartama alatt!
A hőszivattyú telepítése 650-850000 közötti tétel, márkától függően, az éves karbantartása, a garancia megőrzése miatt, és hogy működjön sokáig 60-150000 között. A gép pedig általában 2-5 millió között, márkától típustól, teljesítménytől függően.
Egy gázkazán beüzemelnek minden sallagjával együtt 0,8-1 millió között megáll, éves karbantartása 20-40000 ft
Ha igen jó hőszivattyút vett valaki akkor max 50%-al lesz kevesebb a fűtési költsége. Egy átlagos 20 éves ház is belefér a rezsi keretbe! A gáz európai ára pedig már hónapok óta a háború előtti időszakra esett vissza.
A 2022-04 hói ájánlatok alapján nekem 28,8 év alatt térülne meg a hőszivattyú felára, és ekkor még csak az 5 éves garancia időig számoltam az éves karbantartásokat...
A fűtési jelleggörbe alapján meghatározott m3 ~28-29%-át használom el 24°C-on, tény meleg telünk volt, de kb 60-70000 ft/év-be áll meg a fűtés és meleg víz felhasználásom!!! Ez egy átlagos 80m2-es BB energetikás ház!
Ez olyan, mint a klasszikus fejtörő, hogy 1 kg pehelytoll vagy 1 kg acél a nehezebb. Az épület hőigényének nem oszt nem szoroz, hogy radiátorral vagy padlón keresztül adod át a hőt a szobák légterének.
Nyilván az alacsonyabb előremenő hőmérséklet miatt a padlófűtés elsőre logikusabbnak tűnik, de radiátort is lehet méretezni 40-45 °C-os fűtési körre gond nélkül. Tehát a gyakorlatban nincs különbség vagy tényleg csak pár % a padlófűtés javára.
A kondenz kazánok nem fűtenek 60 fok feletti vizzel. A padló fűtés hőfokát állandóan tartani kell.Ehhez még villamos áram is kell.
Kihült padozat felmelegítéséhez idő kell.Igazi meleget sosem sem fogsz érezni.Csak olyan elviselhetőt.A padlófűtés munka igényes,és költséges is .
Rezsiben szerintem nincs túlzottan nagy különbség a kettő között, viszont nincs az a pénz, hogy én beszereljem otthonra a ma kapható gagyi lemezradiátorokat. Kb. 15 évet bírnak csöpögés nélkül, az ötrétegűvel szerelt padlófűtés pedig 50 év. Minimum. Eddig kb. 2x bontottunk ki padlófűtést, de azt is azért, mert a majszter kulcsos toldót rakott bele és nem húzta meg rendesen.
Radiátorból évente cserélünk kb. 20-30 darabot és ne ilyen 70 éves ősküvületekre gondolj, hanem 15, max 20 éves telepítések.
+ tele vannak szutyokkal a gyári újak, összegyűjt mindent a gázkazán finom lamellás hőcserélője, 2-3 évente mosathatod. Nekünk persze ez jó, de te szomorú vagy fizetéskor.
Egy hátránya van a padlófűtésnek, mégpedig az hogy Csőroppantó Csucsu nem vesződik különösebben a vezérléssel, rárakja az 5000 forintos fapados termosztátot, oszt jaóvan. Te meg bosszankodsz, hogy 2-3 fokot ingadozik a hőmérséklet, ha süt a nap meleg van, ha beborul meg hideg a szoba.
Ahhoz, hogy jól működjön a padlófűtés, kellenek a hidraulikusan jól kiosztott zónák, öntanuló termosztát, beszabályozás, de ezt csak egy értelmes gépész fogja megcsinálni.
Látom 2# válasszal senki nem ért egyet.
Valaki igazán levezethetné tényleges adatokkal, hogyan győzi le a hőszivattyú a kondenzációs gázkazánt!
Rendszer költsége (legyen egyszerű csak padlófűtés, bár ennek költsége most lényegtelen a számításnál), telepítés-beüzemelés, rezsi költség, éves karbantartás (garancia felétele ~5 évig), mikor térül meg?
itt leírják részletesen.
Felujitásnál lehetettlen megmondani melyik a gazdaságosabb. Egy öreg épületnél nagy hőveszteséggel, brutális költségei lehetnek áttérni padlofütésre. Új épitésünél egyértelmüen gazdaságosabb a pedlofütés.
Sajnos a mai fűtésrendszerek vagy drágák és sohasem hozzák vissza az árukat, vagy akkora szar mindegyik gázkazán, hogy évente kötelezően át kell vizsgálnia egy szerelőnek.
Azután persze így is ki kell dobni kb. 6 éves korára, mert már nem érdemes javítani.
Ezekből a szemét készülékekből persze vidáman megélnek a kókler szerelők és persze ezekre próbálnak minden lúzert rábeszélni.
Egy békebeli 30-40 éves FÉG kazán mellett persze simán éhen halnának, mert a legyártásuk óta gond és szerelő nélkül vígan üzemelnek.
A mostaniakat viszont annyiszor kell szerelgetni, hogy ezek mellett már minden gázszerelő milliomos.
(Nem csak a Lőrinc.)
"Ahhoz, hogy jól működjön a padlófűtés, kellenek a hidraulikusan jól kiosztott zónák, öntanuló termosztát, beszabályozás, de ezt csak egy értelmes gépész fogja megcsinálni."
Sajnos legtöbbször az derül ki, hogy ilyen csak másoknál, vagy csak a mesében létezik.
Szinte mindegyik az -előző- szerelő egy kókler, az újabb szerelők szerint.
A szakember meg csak tudja.
Nemde?!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!