Egyik villanyszerelő javasolta a ház földelésének javítását egy vastagabb szonda leültetésével. Mennyire esszenciális ez?
A jelenlegi földelő szonda az egyik villanyszerelő szerint túl vékony és egy esetleges villámcsapás miatt keletkező feszültséget nem lenne képes levezetni - aminek a kárát az elektromos készülékek innák meg. Éppen ezért egy vastagabb szonda kialakítását javasolná a villanyórából, a ház oldalán elvezetve azt a földbe. Egy másik villanyszerelő pedig azt mondta, hogy szerinte fölösleges a nagyobb szonda, mivel a környéken lévő földnek olyan a karakterisztikája, hogy nem sokat segítene a helyzeten..
Két ellentétes információ, viszont eléggé pénz szűkében vagyok, így gondoltam, megkérdezlek Titeket, hogy nektek mi is a tapasztalatotok - valamint esetleg van-e valamilyen más módja az elektromos eszközök védelmét tekintve?
Köszi!
Ha a házba belecsap a villám általában leég a ház.
Fontos még a szondád?
Villámlás ellen szerencsés esetben a villámhárító tud megvédeni.
Ha viszont máshová csap be, akkor a villámlás másodlagos hatásaitól tud megvédeni pl. egy megfelelő elosztó.
Ezt olvasd el:
Túlfeszültség-levezető van?
"eléggé pénz szűkében vagyok" - akkor felteszem, nincs.
Ha nincs, akkor a helyi földelőkaró csak ront a helyzeten.
"esetleges villámcsapás miatt keletkező feszültséget" - tisztázzuk, nem direkt villámcsapásról beszélünk. Direkt villámcsapás esetén az elektronika eleve kuka, olyankor tűzvédelemről beszélünk, tehát hogy csak simán felizzik a villámvédelmi levezető vagy (nagyobb ellenállás esetén) robban a plazma. Közeli villámcsapás esetén az utcai hálózatban a nagy villámáram mágneses hatása indukál feszültséget - ami egy feszültségtüske. Eleinte magas és keskeny (jóval keskenyebb, mint az 50Hz hulláma), majd terjedve laposodik és kiszélesedik. A nullában és a fázisban azonos irányú feszültség indukálódik - azaz egymáshoz képest eleinte kb. 230V marad, csak eltolódva. Azonban a nulla ágról a tüske a tíz oszloponként leföldelés miatt fokozatosan eltűnik, a fázisokon megmarad. Ha erősíted a földelőkaródat, kicsit csökkentheted a nullán lévő tüskét és így tovább növeled a különbséget a fázis és a nulla között. Szóval amíg nincs túlfeszültség levezetőd (kb. negyedmillió korrektül megcsinálva...) vagy semmit nem csinál vagy épp kis rosszat.
A túlfeszültség-levezető lényege, hogy bizonyos feszültségnagyság felett átvezet, azaz összeköti a fázist a védőfölddel. (A T1 szikraközzel, a T2, T3 elektronikusan, merthogy három fokozatúra csinálják. Ha nincs pénz, akkor T3, T2 T1 sorrendben érdemes megvalósítani) A védőföld meg össze van kötve a villamos hálózattal, tehát tulajdonképpen helyi földelőkaró nélkül is működik. Akkor segít a helyi karó, ha kicsi az ohmos ellenállása és kicsi az impedanciája. A feszültségtüske nagyfrekvenciaként viselkedik, lényeg hogy a kanyarokat nem szereti (ahogy a villám sem): nyílegyenesen menjen le a földbe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!