Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Szokásos kb. 1986-os panellaká...

Szokásos kb. 1986-os panellakás eredeti villanyhálózata, kismegszakítói hogyan vannak?

Figyelt kérdés

Egy teljesen átlagos, kb. 1986-ban épült panellakásban élünk. Más panellakásokkal ellentétben itt nincs gáz, így a tűzhely is villannyal működik.


Ide már nem olvadóbiztosítékokat, hanem kismegszakítókat szereltek be anno. 6 darab kismegszakító van, 4 szürke 1 piros 1 szürke. Van egy 230V-ról működő csengő is, elképzelhető, hogy az egyik kismegszakító a csengőhöz tartozik, de ezt nem tudom.


A kérdésem az lenne, hogy melyik kismegszakító mihez tartozik?


(Sem itt, sem kuglikeresőben, sem TeCső videómegosztón nem találtam semmit, hogy ez pontosan hogyan van a panellakásoknál.)


A villanyóránál 3x16A tartozik ehhez a lakáshoz (meg a többihez is).


Most akarunk biztosítékdobozt és kismegszakítókat cseréltetni villanyszerelővel, aki kicsit kapkodva meg összevissza beszél. Mondtam neki, hogy nekem jó lenne úgy, hogy a lakásban is lenne 3 db 16A-es kismegszakító, ahogy az óránál is, aztán kész. Azt mondta, hogy dehát nem villannyal főznek? Mondom de. Azt mondja, akkor ahhoz is tartozik további 3 db 16A-es kismegszakító, szóval így összesen 6 darab 16A-es kismegszakítót fog berakni a régiek helyére.


Ez így nem teljesen világos számomra. Tippem szerint a villanytűzhely 1 fázisú. Éjszakai áram nincs, csak nappali áram, 3x16A (legalábbis ahogyan én értelmeztem a villanyóránál lévő dolgokat).


Esetleg azt tudnám elképzelni, hogy a piros színű gyári kismegszakító az egy 3 fázisú kismegszakító, az a fő kismegszakító, és az mondjuk 3x16A-es. Aztán van 3 db 16A-es a 3 áramkörnek. Ezen kívül van mondjuk a csengőnek valami 6A-es vagy kisebb, a 3 áramkör közül valamelyik után kötve. Illetve van külön a villanytűzhelynek, szintén valamelyik áramkör után kötve. Valóban így van? Ha nem, akkor hogy? Sehol nem találtam erről leírást a neten.


Amit a villanyszerelő mondott, kissé össze-vissza érthetetlenül hadoválva, abból azt raktam össze, hogy azt próbálja mondani, hogy van 3 db 16A-es kismegszakító, ami a lakás 3 áramköréhez tartozik, és van további 3 db 16A-es kismegszakító, ami meg megy a villanytűzhelyhez. Ezt csak azért nem érteném, mert 1) ez úgy lenne értelmes, ha 6x16A jönne be a villanyórától, nem 3x16A, 2) nem gondolom, hogy 1986-ban 3 fázisú villanytűzhelyekkel számoltak, bár lehet, 3) ha mind a 6 régi kismegszakító "egyenrangú", akkor miért piros színű az egyik, míg a másik 5 szürke színű?


Előre is köszönöm a válaszokat.



2022. ápr. 29. 10:06
 1/8 anonim ***** válasza:
A villanyszerelő nem tudja milyen főzőlapod van, a piacon a legtöbbnek 3x16A kell, ezért mondta ezt. De nézesd meg vele és akkor tudni fogja milyen. Nekünk is olyan van ami 1x16A-el működik, szereltünk rá egy villásdugót és bedugtuk a konnektorba, mert az 16A-is bírja, nincs is vele probléma, csak nem mehet egyszerre a mosogatógéppel.
2022. ápr. 29. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Ja, értem, köszi.


Azt esetleg nem tudja valaki, hogy az eredeti kismegszakítók hány amperesek voltak és mit csináltak? Vagy hogy az interneten hol lehet találni dokumentációt a panellakások kismegszakítódobozáról?


(Például néztem yt-on panellakásfelújítós videókat, hátha ott elmondják, hogy gyárilag hogy voltak a dolgok, de nem mondták el egyikben sem.)

2022. ápr. 29. 10:18
 3/8 anonim ***** válasza:
Rájuk van írva, egy szám és egy betű formájában, például 16C. Ez azt jelenti, hogy 16A-es és "közepesen gyorsan" old le túlterhelés esetén. A B gyorsan old le, a D pedig lassan, de ilyet háztartásban nem használnak, csak ipari berendezésekhez.
2022. ápr. 29. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

1# nem főzőlap, hanem villanytűzhely, ami úgy 6-7kw+ sütő. Ezt villásdugóról nem üzemelteted.

Ennek van 3x16A egyszer.

A többi meg a lakás többi része.


De, kérdező! Lekapcsolod azt a kismegszakítót és megnézed mi nem működik. Ennyi. Ehhez nem kell szerelő, és megvan mi hová van kötve.

2022. ápr. 29. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
#4 nincs rajta sütő, csak 4 db indukciós főzőlap, de az összfokozat nem lehet nagyobb 12-nél, az elektronika nem engedi. Az van ráírva, hogy 3100 Watt, az még simán mehet villásdugóról. Csak három vezeték jön ki belőle, egy barna, egy kék és egy zöld-sárga. Háromfázisúból legalább 4 jönne, de inkább 5 és nem ezekkel a színekkel.
2022. ápr. 29. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Jól mondja a villanyszerelő, a tűzhelynek külön szoktak vezetéket húzni a lakáselosztótól. Ha 3 fázisú, akkor meg amúgyis 3F megszakító dukál hozzá.
2022. ápr. 29. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Ja a színek.. régen más színű volt a kismegszakító attól függően hany amperes
2022. ápr. 29. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A piros az 10 A-es, a szürke meg 16 A-es volt. De régen a tűrések nagyobbak voltak, mint ma - lehet, hogy modern megfelelőre kicserélve nem bírja el azt, amit a régi elbírt.

A villanytűzhelyből (tűzhely = főzőlapok + sütő), mely akkoriban inkább 6-7 kW volt, mint 10 (azaz 3x 10 A kellett neki, nem 3x15), létezett mindig is reteszelhető kivitelű, amihez nem kellett az egész teljesítményű betáplálás, cserébe nem is tudott egyszerre mindent működtetni rajta a tulaj.

Nincs "teljesen átlagos" panel, mindegyik rendszer vagy gyár vagy építőipari vállalat villanyszerelői a saját fejük után mentek. Így aztán, hogy hány áramkör, és melyik mire kötve, ezt a kívánt helyen kell felderíteni.


"a piros színű gyári kismegszakító az egy 3 fázisú kismegszakító"

A 3 fázisú az úgy nézne ki, mint három egyfázisú egymás mellett.


" ez úgy lenne értelmes, ha 6x16A jönne be a villanyórától"

De nem úgy lenne értelmes. A mérő alatt teljesítménykorlátozásra vannak a kismegszakítók, az lakásban az elosztótáblán meg az áramkörök védelmére.


"Rájuk van írva, egy szám és egy betű formájában, például 16C"

86-ban nem így volt, fokozatszám volt ráírva, és L vagy U (a többi nem játszott szerepet)


"A B gyorsan old le, a D pedig lassan"

Hehe. Sőt, haha.

2022. ápr. 29. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!