Apróságok, amire hasznos gondolni felújítás előtt / közben?
Olyan tippeket szeretnék összegyűjteni, ami nem jár jelentős többlet költséggel/erőfeszítéssel, de utólag mégis praktikus és hasznos ha felújítás közben gondol rá az ember.
Pl. minél több konnektor kialakítása.
Egy 60 nm-es tégla/beton ház felújítása előtt állunk, magasföldszinten.
Alattunk pince.
Tervezünk elektromos padlófűtést illetve klímát berakatni.
2 szoba illetve egy 21nm amerikai konyha, pici fürdő káddal.
WC külön.
Mosó-szárítógép külön ajtó mögött lenne az előszobában, illetve egy kis háztartási eszköz tároló is az előszobából nyílna.
Köszi!
Padlófűtésből véletlenül se a filmes padlófűtést válaszd, hanem a fűtőkábelest. A filmes egy rakat sz-r. Egyrészt ott röhög a lábad alatt a 230V-os csatlakozás, nincs földelése, kiöntesz valamit, életveszély, nem is értem hogy gondolta a gyártó! Másrészt a filmes megoldáshoz járó termosztát érzékelő (amit el kell helyezni a burkolat alá) tapasztalatom szerint pár év alatt tönkremegy, cserénél lehet bontani a burkolatot!
Konyhabútort meg kell tervezni villanyszerelés előtt, pontosan tudni kell milyen gépek hol lesznek, hová épülnek be a bútorba, nem elég az "itt valahol".
Más helyiségekben is a konnektorok számát, helyét úgy tudod jól előre látni, ha leülsz egy alaprajz elé és végiggondolod hogy szeretnéd berendezni a házat! Amit érdemes megtenni, hogy minden helyiségben akár a kapcsolók alá (40cm-re) egy konnektort kérni, takarítódugaljnak, de hát manapság sokan akkus porszívókat használnak.
Konkrétan a kérdésedre nem lehet válaszolni, honnan tudjuk nálad mi az, ami majd kimaradhat? Mert hogy egyébként lehet, hogy ami nekem nem hiányzik, az neked igen...
Az építőanyag sose legyen éppen kiszámolva! Mindig egy zsákkal több legyen mindenből, a csempe/járólapból is. Egyrészt minden megmaradt bontatlant vissza lehet vinni, másrészt ha 2 csempe hiányzik, és mondjuk egyedi is, marha nehéz pótolni.
Semmiből ne a legolcsóbbat válasszátok. Tudom, csábító, hogy egy noname csaptelep 5-6000 ft, a pl. Mofém meg 22 ezer, de hidd el, hosszú távon a minőségibb cucc a jó, anyámék ezen spóroltak, és a kínai csaptelep 3 hónap után szivárogni kezdett. Falat kellett bontani, mert először azt hitték, csőtörés, közben meg csak a csap egy sz*r.
A WC-ben legyen kézmosó. Minden kapcsolónál legyen megszakítatlan nulla és fázis is, ha később otthonautomatizálást szeretnél csinálni, nagyon praktikus. Most még drága, de meredeken zuhan az ára, és nekem nagyon bejött. A bútorokba is lehet értelme világítást tervezni.
A konyhába beterveztem a bútort, de a tervrajzon nem szerepelt a radiátor, egy szekrényajtó nem nyitható.
2 konnektor a szoba két végében, este praktikus, mikor keresztül mész a lakáson (egyazon csillárt kapcsolja).
Zuhanyzó padlója legyen minimális lejtésben a lefolyóhoz (sajnos ma Magyarországon ez nem egyértelmű).
Parketta (ha az lesz) alá szurkozás, hogy ne nyikorogjon. Falfestés normálisan aládolgozva, mert anélkül csúnya lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!