Mekkora kapacitású hőszivattyú szükséges az alábbiak esetében?
Ja, akkor vedd meg légköbméterre. Mi a kérdés, ha az alapján minden tökéletes?
"Az időjárás szélsőségessége és kiszámíthatatlansága pedig eleve megkérdőjelezik a tervezhetőséget"
Tévedés. Hol itt a szélsőség?
"több szem-többet lát" elv kedvéért tettem fel."
Minek ha ott a köbmétered, ami pontos érték.
Nem gondolom hogy az 1 válaszoló ártani akart volna, csak kicsit nyers stílusban fejezte ki a lényeget.
A régi radiátoros rendszerre azért nem szoktak hőszivattyús fűtést készíteni, mert más DT tervezik. A DT a hőleadó felületbe belépű és kilépő hűtőközeg hőmérsékletének különbsége. A hőszivattyús fűtések DT 5 fok, a régi radiátoros fűtéseknél ez lehet akár 15-20 fok is. A hőszivattyú esetében a belépő hőmérséklet 35-40fok, a régi radiátoros fűtés esetén az lehet 60-70 fok is. Miért fontos ez?
Adott radiátornak van egy hőleadó felülete, ha 60 fokos víz kering benne és DT 15 fok és 2 liter/perc akkor képes 2KW fűteni a szobát, ugyanez hőszívattyúval 40 fokos előremenővel dt 5 fokkkal számolva csak 0,7kw vagy kevesebb. Ha lecseréljük a keringetőszivattyút vagy nagyobb fokozatra kapcsolod, akkor a fűtőcsövek keresztmetszete fog határt szabni, mert egy adott határ felett nem szerencsés a víz áramlási sebessége.
Szóval az első dolog a fűtési csövek keresztmetszetének feltérképezése, ha nem vékony rézcsövekből van hanem régi acélcsövekből akkor még akár jó is lehet, a maásodik lépés a hőleadó felületek felmérése, ha a régi radiátorok túlméretezettek(általában nem azok), akkor nem szükséges a csere, de gyakorlatból mondom, hogy ez ritka, sokkal nagyobb méretű radiátorok kellenek. Ha a ház felújításra került és kap külső hőszigetelést és új nyílászárókat az megint más helyzet, mert a lecsökkent energiaveszteség miatt elég lehet a régi radiátorok teljesítményének akár a fele vagy harmada is, erre is volt már példa.
Egy 40 éves ingatlan esetében 60m2 alapterülettel számolva kb 170-200 légköbméterről beszélünk, azt alaphangon szorozzuk 50w légköbméterenként, vagyis min 10kw. Ha levegő-víz rendszerű hőszivattyúban gondolkodsz,akkor úgy kell méretezni, hogy a készülék -10 fok mellett tudja ezt a teljesítményt, amit egy minőségi japán gyártónak nem probléma, egy kínai gyártmánynál már jóval túl kell méretezni, akár 12-15kw készülék is indokolt lehet, ez a műszaki leírásából derül ki. Ekkora teljesítményhez az előremenő csöveknek min 3/4 kell lennie, ha annál kisebb akkor nem fog jól működni.
14 vagyok......
A klíma teljesítményt is kell számolni, és ha abban a szobában aludni is szándékozol, akkor körültekintően kell választani, mert a legnagyobb különbség a beltéri egységek minőségében van, mennyire hangosak, milyen minőségű a csapágyazásuk.
A modern hűtő-fűtő klímák 12000BTU nagyságrendik 300k megvehetőek, ezek -10 fokban is képesek 4kw-4,5kw fűteni, de nem alapfokozaton, ott már van hangjuk. A következő kategória 18000BTU, azok már 6kw felett vannak és bár drágábbak csendesebbek, mert nagyobb a hőleadó felület kevesebb légáram mellett képesek fűteni. A klímák esetében is 8-10kw teljesítmény körül számolj.
Még valami, a H tarifához mérőhely szabványosítás kell és a készüléknek rendelkeznie kell H tarifához szükséges engedéllyel, ennek lesz költsége nem is kevés, nem árt felméretni a helyet egy reg villanyszerelővel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!