Hogyan lehet ezt a rendszert kibővíteni?
Jelenleg egy fázisú áramom van, 16 Amper, sajnos a házon belül is újra kell vezetèkelni ès ki is akarom bővíteni a bejövő áramot 3 fázisra meg lehetősèg szerint 32 amperre... Klímát is akarok telepíteni, ahhoz a H tarifát...
Új mèrőszekrènyt is kell csinálni...
Ez a folyamat ez nagyjából hogyan nèzne ki?
Hívsz egy regisztrált villanyszerelőt, aki kiépíti neked az új villanyóraszekrényig az egészet.
Utána köti be a szolgáltatód a bővítést.
Ahogy az első írta......
Alanyi jogon 32A vagy jogosult, az óráig a vezetékcserét elvileg a szolgáltató állja feltéve hogy nem társasházról van szó, mert az bonyolítja a helyzetet.
A mérőhelyez szabványosítani kell, családi háznál ez annyit tesz, hogy földkábel esetén a telekhatárra kerül az óra vagy ha légkábel van akkor a ház utca felőli külső falára helyezik a mérőszekrényt ami nem mindig a legszebb látvány.
A H tarifát egyszerre kell megigényelni a hálózatbővítéssel, és azzal számolj, hogy most már a H tarifára is hálózatfejlesztést kell fizetni, szóval ha 10A kérsz H tarifára az 3900+áfa *10, vagyis komoly beruházás!!! 10A 7-8kw fűtőteljesítményhez elég, így érdemes számolni, 20000-24000BTU.
SZóval a nappali áramra kérjél 32A bővítést(ez elvileg ingyenes egy adott kábelhosszig), a H tarifára ki kell számolni milyen klímát is akarsz felszereltetni és annyi H tarifát kérni.
Az eddig írt válaszokat kibőviteném.
A tervező egy villamos mérnök legyen,aki a szolgáltatónál regisztráltatta magát. Hogy neki ki villanyszerelője,már a szolgáltatót nem érdekli. Bár nálunk is volt eredetileg bekötés,mégis úgy vették,mintha új bekötés lett volna .Még tulajdoni lapot is kértek. A helyszínre is kijött a szolgáltató (EON/ le fényképezte honnan lesz a bekötés .Föld kábeles bekötés volt.
Az oszlop a telekhatáron kívűl,a mérő óra belül szabályosan kialakitva . Na ezért fizettünk 96 ezret,4 éve igy karácsony táján.
Akkor hol van itt az ingyenesség?
3 fázis 100 ezrekbe kerülhet.
Mindent az elvárásaiknak kell csinálni.
2-es, azt kifelejtetted, hogy a 32 ampert nem egy hanem 3 fázisra akarom, + erre jönne a H tarifa...
Tehát eleve arról van szó, hogy 1 fázis 16 amperből 3 fázist akarok max 32 amperig...
Hogy leírjam mihez kellene:
Lesz 1 fürdő, amihez már most van egy szárítógép + automata mosógép, ehhez jönne kb. 50 literes bojler, elektromos...
Akkor lesz egy konyha amihez már most van egy mosogatógép, + felfűtős csapteleppel lesz egy kézi mosogató
Erre jönne még az egyebek a házban + klíma.
Ehhez nem elég egy fázison 32 amper /:
Alapból ha 1 fázisod van és nem akarsz 3 fázist, akkor a 32A bővítéshez nem kell órát cserélni, és nem kell új szabványos mérőhelyet kialakítani, feltéve hogy a szolgáltató is így látja. Ha a légkábel elviseli a 32A akkor nem kell hálózat fejlesztést fizetni, egyszeri díj van hogy kicserélik a kismegszakítót és kész.
Ha 3 fázisú mérőt akarsz, vagy H tarifát, akkor az egész dolog úgy kezelik mintha egy új házat építettél volna és az összes előírást be kell tartani, terveztetés, reg villanyszerelő és a folyamat legvégén jön a szolgáltató embere és ellenőrzi majd felszereli az új órát.
Költséges játék ez. A szolgáltató fele, 32A mondjuk úgy kéred, hogy 16/10/6 , de van olyan szolgáltató aki nem rak fel 6A megszakítót csak 10A. Akkor 16/10/10 és már van 4A ami után fizetni kell. A H tarifa külön mérőre megy, az a klíma típusától függően lehet 1-3 fázisú, a pici klímák esetében 1 fázisút kell kérni, esetedben mondjuk 10A, de ehhez tudni kellene milyen légköbmétert akarsz fűteni.
A mérőhely szabványosítást meg kell terveztetni, milyen szekrény, milyen, fogadó és sorolhatnám, ennek a költsége 2 mérőhely esetén úgy 150-170ezer forint + ehhez jön a HFH, ami 10A esetén 49530ft. Szóval alaphangon úgy kalkulálj, hogy 200 ezer forint, de lehet több is. Ami a villanyóra után fejlesztesz a házban az elvileg a te felelősséged, A szolgáltatót nem érdekli, de azt is reg villanyszerelővel érdemes csináltatni, automaták, FI relé, vezeték méretezés.
Szval 3x32A és plussz a H tarifa 16A.
Ez k@va sok lesz. 1db 32A ingyen. 2x32A + 16A (h tarifa). Szorozd a fenti számokkal. Az óraszekrény is több; x2. 3900 (+áfa) x80 + órahely 300-400 ezer.
A villany felújításod a házba, is 1,5-2 milla simán alapból( de inkább több)
Nem a 2es vagyok,elvileg 15 m ig ingyenes.de ezt se vedd készpénznek.
A bekötési légkábelt az óra tokozottól az oszlopig el kell késziteni.
A szolgáltató kijön,beköti az órákat,felrakja kis megszakitókat,felrakja a tucat plombát,beköti a vezetékeket a hálózatra,megirja a jegyző könyvet,amit alá is irat,aztán meleg kézfogással távozik.Fizetni nem kell,mert előzőleg már mindet befizettetek csekken. Amig a pénz be nem érkezik,feléd sem néznek.
6 vagyok 7 válaszolva..
Vidéken jóval olcsóbban dolgoznak a villanyszerelők mint Budapesten, Az apósnak ebben az évben kellett szabványosítani a mérőhelyet mert a napelemes rendszert telepítettek. A 2 mérőhely kialakítása 170k volt szekrénnyel együtt, a bejövő vezetékeket is cserélte mind, de az nem szervesen tartozik hozzá az óracseréhez. Szintén ismerős szereltetett fel napelemes rendszert, nála 3 mérőóra kellett, ott a szekrény kialakítás tervezés 250 ezer forint volt, a szomszédja mással csináltatta ugyanazt, ő 305 ezret fizetett.
Régi kis parasztház, fából van a mérőszekrény, alumínium kábeles ház...
Persze, értem én, hogy elég kicseréltetni illetve megcsináltatni a benti hálózatot, akkor lehet kapnék egy 32 Amperes biztosítékot a Démásztól...
Viszont kizártnak tartom, hogy ennyi villanyeszköze elegendő lenne 1 fázis...
Még az is egy jobb változat, hogy a 32 ampert megosztani 3 biztosítékkal...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!