1,5 mm2-es kábel elég?
Lakásfelújításban vagyunk épp és teljes villanyhálózat felújítás is volt. A villanyszerelő 1,5 mm2-es kábelt húzott be mindenhova, kivéve a mosógéphez (2,5 mm2), a sütőhöz és a főzőlaphoz (4 mm2). Egy kültéri helyiségbe szeretnénk a villanyt beköttetni, amihez már ki van állva, csak vésni kell folytatni a kábel elvezetést (nem a villanyszerelés a szakterületem, így nem valószínű, hogy szakszerűen fogalmazok). Több villanyszerelőt is hívtam már erre a munkára (egy ~15 m2-es kültéri helyiségről van szó), akik elvállalták a munkát 1 hónappal későbbre, majd a megbeszélt időponton nem lehetett elérni egyiket sem. 5 villanyszerelő, 5 hónap várakozás. Eddig. De nem ez a lényeg, hanem az, hogy mindegyik villanyszerelő valami másba kötött bele, de most ami egy nagy kérdőjelet hagyott bennem, az az, hogy 1,5 mm2-es kábel lett behúzva mindenhova a fentebb említett részeket leszámítva, és ledöbbent, mert szerinte mindenhova 2,5 mm2-es kábel kellett volna. Az összes konnektornak és lámpának. Valóban 2,5 mm2-es kellett volna 1,5 mm2 helyett?
Szerinte ennek is köze lehet ahhoz, hogy a főzőlap bekapcsolásával vibrálnak a fények, pedig az 4 mm2-es kábelt kapott. (Még egyszer megemlíteném, hogy nem ez a szakterületem, így nem értek hozzá). Köszönöm.
A technika fejlődésével egyre kevesebb áramot fogyasztanak a készülékek. A Tv,és más elektronikai kütyük, a világítások(led),a hűtők,de még a háztartási porszívók is egyre kevesebb energiát igényelnek. alig fogyasztanak..így szükségtelen anyagi kiadás lenne a vastagabb kábel. A vibrálás okát nem a vezeték átmérője okozza,hanem az hogy a ledek igen érzékenyek a hálózati interferenciákra,és egy indukciós főzőlap eléggé megrángatja a villamos rendszert.
A fölös vibrálást,meg indokolatlan villanást a ledek elé szerelt kondikkal oldják meg.
De kijavítanak a többiek majd... ha tévednék.
A dugaljak terhelhetősége 16A jelenleg 2,5mm2 vezeték kell hozzá ebből kifolyólag. Az 1,5mm2 vezeték 13A-al terhelhető. Amennyiben ekkora kismegszakító van fent, nincs vele gond.
A sütő és tűzhelyről teljesítmény és fázisszám nélkül nehéz eldönteni, hogy jó e. Mivel mindent méretezni kell.
A ledeknek nem kellene vibrálnia, inkább valahol gyenge kötés lehet, valami nincs jól meghúzva. Esetleg vèkony a tűzhely vezetéke, vagy visszafele az óráig még. Így nehéz eldönteni.
Dehogy "kellett volna" 2,5-es. Három figyelembe veendő szabály van:
1. Lakásban a minimum keresztmeszet 1,5 mm2 réz
2. A jelenlegi terhelhetőségi táblázat szerint az 1,5 mm2-es vezetéket 13,5 A-el szabad terhelni
3. A dugaszolóaljzatok általában 16 A-es névleges áramra tituláltak
Tehát,
- ha 1,5-essel szerelték, akkor nem tanácsos 16 A-es kismegszakítóval védeni, csak 13 A-essel
- ha fenn akarod tartani a dugaszolóaljzatból a 16 ampernyi vételezés lehetőségét, akkor 2,5-es vezeték kell és 16 A-es kismegszakító
Nehogy már a nyúl agyonlője magát a vadász tornácán, ha a vadász azt mondja a feleségének, holnap reggel kimegy egy kicsit a mezőre... :D
Persze, 16 A az 3700 W, 13,5 meg 3100, szóval éppenséggel lehetnek ma is kiélezett helyzetek, nálunk a vasaló az 2400 W, a hajszárító 2300 W, a porszívó 2100 W, tehát ha egy áramkörön levő két aljzatból egyszerre próbálnánk meg üzemeltetni ezekből kettőt, akkor leugorhat a kismegszakító, akár 13, akár 16 A-es.
"Hát, annak sem sok esze volt, hacsak nem régről hagyta meg"
Melyik régről? :D :D :D Azelőtt nem is volt 13 A-es.
"Úgy van, ahogy 6-os írja"
Dehogy úgy, mert ő a kell szót használja, ami egy műszaki ostobaság. Az az igazság, ami a #4-ben íródott. Az, hogy praktikusabb a 2-5-es aljzatokhoz, az egy más kérdés, csak, mint íródott, nem lehet egy műszakilag értelmes gondolatot a hasára fordítani.
Én nem tudom, mi ezen olyan k* érthetetlen. :D: :D :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!