A villanyóra után a szolgáltatónak van beleszólása abba, hogy milyen keresztmetszetű vezeték legyen a kismegszakítókig?
"20m 5 eres vezeték már igen drága szórakozás főleg ha 3*16A a max terhelés"
Gondolom, egy harmincmilliós építésben van benne, ez majd pont földhözvágja.
De pont a hosszú vezetéknél kell is a nagyobb keresztmetszet.
Amúgy meg más szempontok is érvényesülnek itt, azért van minimum keresztmetszet előírva.
11 reagálva.....
Mérnök vagyok, és tudom mit írtam. A vezetékeket melegedésre és fesz esésre kell méretezni, ha több 100m vezetékről van szó(mondjuk egy tanya bekötése), akkor számít a fesz esés,de minőségi rézkábel esetén kb 1v/100m, ami azért is vicces, mert a szolgáltató ezer éves alu kábelein ennek többszöröse veszik el. Egy 6mm2 mt kábel 40A engednek, 30m hosszig a gyártó szerint 50A is simán elviseli ha nehézgép bekötésre használod. A 10mm2 MT vezeték 68A veszik át, indokolt esetben 80A felmennek, de ez is a hossztól függ, miközben ők szaros 16 alu kábellel jönnek le az oszlopról és simán ráraknak 68A. 5*10mt kábel métere 2500ft körül van, 5*6mt kábel 1500ft. Ha valaki 3*16A kér a szolgáltatótól és akar benne hagyni lehetőséget mondjuk 3*25A fejlesztésre, akkor is bőven elég 4mm2 kábel ha 30m alatt van az óra és bíz tábla között!!! Az új építkezéseknél indokolatlanul növelik a vezetékátmérőket, mondván nem baj ha drága és indokolatlan hiszen van réz dögivel(sok helyen az alu kábelt-t már el sem fogadják fogadónak), miközben a szolgáltató évek alatt nem fejleszti a rendszerét és az oszlopokon lévő ALU légkábelek drasztikusan túlterheltek(trafóházakról nem is beszélve). A lakosságtól beszedett hálózatfejlesztésnek nevezett lehúzást meg másra költik, tisztelet a kivételnek. Az egész rendszer vicces.....
Tök mindegy a számok, 20 m-nél pont 40-szer akkora a feszültségesés, mint fél méternél, ami a szokásos egy mérő meg egy elosztótábla között.
De nem írtam (van, ki mérnök létére már olvasni is ért), hogy amiatt kell ilyen vastag, azt jegyeztem meg, hogy hosszúnál jobban számít. Meg azt is, hogy a mért fővezeték keresztmetszetének meghatározásakor nem csak ezek az alapvető vezetékméretezési szempontok vannak.
Az oszlopokon levő ALU légkábelek nincsenek drasztikusan túlterhelve, utoljára akkor voltak túlterhelve, mikor a hőtárolós kályháknak volt divatja. A hálózatba elég sok pénzt belefeccölnek,bár mindig lesz gyengébb, sőt leggyengébb pont, ez a valóság már csak ilyen.
Az egész, amit írsz, vicces.....
13 válasz.....
ne haragudj, de nem vagy tisztában az alapokkal sem. Lehet valami 40 nagyságrendű, ha a névleges feszültségnek az a 1/1000 sem éri el. Az alapokkal van probléma drága barátom.
A régi hőtárolós kályhák idejében meg sem közelítette az energiafogyasztás manapság meleg nyári napokon mért értékeket, sőt most a duplája a 30 évvel ezelőtti értékeknek, nézzél utána. A régi olajos trafóházakat addig terhelték amíg szó szerint fel nem adták a harcot, nem 100%, hanem 110-120%, magyarán szándékosan tönkretették őket, mert amíg lehetett húzni a cserét vártak vele. Nálunk a 3 kerben 2011-ben a hálózat nyáron jó ha 216v tudott, de volt olyan is hogy AVR szünetmentes már sípolt, mert a 210v alá esett a feszültség. Új házak épültek, sok társasház, sokan hőszivattyúval fűtenek, nagy az energiaigény, de 30 éves vezetékeket basztak lecserélni. A kábel fajlagos ellenállása a hőmérséklettel arányosan változik, a melegedésre való tervezés nem is egzakt dolog, tapasztalati értéken alapul. Fogják a jó kis vezeték méretezési táblázatot és abból kiokoskodják, hogy mi a max terhelés adott keresztmetszeten, ami olyan biztonsági tényezővel csökkentett hogy egy gépész mérnök hanyatt vágná magát. Az oszlopokon lévő légkábelek sokkal jobban terheltek mint amit a lakosságtól megkövetelnek, magukkal szemben sokkal elnézőbbek. Ez van ha egy szolgáltatás monopol helyzetben van, nincs verseny, a szolgáltatás minősége meg kritikán aluli.
"ne haragudj, de nem vagy tisztában az alapokkal sem. Lehet valami 40 nagyságrendű, ha a névleges feszültségnek az a 1/1000 sem éri el. Az alapokkal van probléma drága barátom."
Mérnökként pedig neked illen e nagyságrend fogalmával tisztában lenni. 40 nagyságrend???
köszönöm!
6-os írta: "Ahol az építkezés körülményei ezt nem teszik lehetővé, ott a mérőórához hozzáépítenek egy vele összeépíthető elosztószekrényt, ebből a később kialakított elmenő vezeték helyes keresztmetszete már a Te (pontosabban a villanyszerelő) felelőssége."
Nekem ez így jó lenne, és akkor már onnan mehetnék 5x6 mm2-es vezetékkel, mert 20 métert kell venni, ami a költségek szempontjából szerintem kedvezőbb, még úgy is, ha hozzászámolom az órához épített elosztó szekrény költségét, gondolom 3 db 16 A-os kismegszakító kerül bele, és semmi több. Onnan lehet tovább menni a ház felé. (Tehát: az elosztó szekrény és a 3 kismegszakító nem kerül 20 e Ft-ba, így ez elvileg jobban megéri, mert az indokolatlanul vastagabb a vezetéken többet buknék.)
Kedves Kérdező!
A megoldás az, hogy a fogyasztásmérőből kiállsz 1 méter 10-es vezetékkel, oda teszel egy kötődobozt, és abból már olyannal mész tovább, amilyennel akarsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!