Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Be lehet kötni rosszul a...

Be lehet kötni rosszul a dugaljat?

Figyelt kérdés

2020. nov. 19. 18:43
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Be. Sőt, annyira rosszul, hogy akár zárlatot, szélsőséges esetben tüzet is okozhat. Hívj szakembert.
2020. nov. 19. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha a védőföld helyére kötöd a fázist, akkor kellemetlen meglepetések érhetnek.
2020. nov. 19. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Igen. Nem bonyolult, de mivel egynél több kábelt kell bekötni, ezért megvan a lehetősége, hogy összecseréled őket.
2020. nov. 19. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Be nem kevés lakástűz indult ebből, és nem kevés eszköz meghibásodás is történt. Kb.10 évente egyszer kell, miért ezen spórolsz?
2020. nov. 19. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Viszont ha rosszul lenne bekötve és áram alá helyezném vagy pedig egy eszközt dugok bele akkor le kéne csapnia a kismegszakítót vagy pedig valami meghibásodás történne, igaz?
2020. nov. 19. 20:05
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Hát belehet kötni úgy rosszul, hogy nem old a kismegszakító, csak majd pár hét múlva ha bedugsz egynagyobb eszközt gyullad ki, lehetőleg az éjszaka közepén amikor fel sem ébredsz rá.
2020. nov. 19. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Régen voltak védőföldelés nélküli dugaszolóaljzatok is, azokon csak két csatlakozási pont volt, azokat nem lehetett rosszul bekötni. Mindegy volt, hogy melyikre kötik a fázist és a nullát.

Ma már ezek nem szabványosak, a mostaniakon mindig van egy harmadik érintkező is a védőföldelés, ez a két szélső lapos érintkező. Ahova a villásdugó hengeres érintkezői csatlakoznak az a fázis és a nulla, ezeknél lehet balra a fázis, jobbra a nulla vagy fordítva. A két szélső lapos érintkező a védőföldelés, ide csak a védővezető csatlakoztatható, általában meg van jelölve egy földelés jellel. Ha helyes színű vezetékeket használtak, akkor mai szabvány szerint a fekete a fázis, a kék a nulla, a zöld/sárga a védőföldelés. De ki tudja ez mikori szerelés és, hogy szabványos színű vezetékeket használtak-e?

Ahogy előttem már írták, ha nem értesz hozzá, hívj egy szakembert, mert egy hibás bekötésből komoly bajok lehetnek.

2020. nov. 19. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Pláne a 3 fázisú dugaljat.
2020. nov. 19. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Arra nem tértek ki az előttem szólók, hogy a csavarok megfelelő meghúzása is fontos. Hatalmas rutinnal jártam úgy, hogy (kéztörés után) nem húztam meg megfelelően a csavarokat (nem éreztem mit csinálok) a kapcsolókban. Kb egy év múlva hol itt, hol ott ment el az áram. Szerencsére nem égett meg semmi.
2020. nov. 20. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
100%

A kérdésből nem derül ki, hogy mi a problémád, mi a hiba. Ahogyan később írtad, "Viszont ha rosszul lenne bekötve és áram alá helyezném..." arra tippelek, hogy már bele is dugtál valamit, de nem történt semmi konkrét hiba, viszont amit bedugtál, nem pont úgy működik, mint kéne.

Ebből én arra következtetnék, hogy a földelés jó helyre került, a másik két vezeték (fázis és nulla) felcserélésével kárt nem fogsz okozni, viszont vannak fázis érzékeny eszközök.

Nekem pl. ilyen a kazán, dugalj csere után nem működött megfelelően, nem nagyon akart begyújtani és ha véletlenül sikerült, akkor is kikapcsolt pár másodperc után. Már majdnem szerelőt hívtam, mikor valaki azt mondta, hogy feltehetően fázis érzékeny a kazánom. Bedugtam a dugvillát 180 fokkal elfordítva, azóta is stabilan működik a kazán. Csináltam ellenpróbát is, úgy ismételten nem működött. Szóval, ha bedugtál valamit és nem pöffedt meg, akkor csak fázisérzékeny a készüléked.

Ettől függetlenül a fenti tanácsok élnek. A csavarokat rendesen húzd meg, mert a kontakt hiba miatt szikra lesz, abból meg szélsőséges esetben lakástűz.

2020. nov. 24. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!