Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Jár valamilyen egészségügyi...

Jár valamilyen egészségügyi kockázattal ha kívül belül vakolatlan (csupasz téglás) házban lakom?

Figyelt kérdés

jár valamilyen egészségügyi kockázattal ha kívül belül vakolatlan házban lakom?

az elképzelés az hogy megveszek egy statikailag ép félkész házat s beszerelek ablakot vizet és egyik szobába fafűtéses kályhát. első évben kihúzom a szobában s elhasználom a kertben levő fahulladékot fűtésre. második nyáron kívülről leszigeteltetem s veszek egy 200 000 Ft-os split klímát s továbbra is egy szobát fűtök, de még mindig belülről téglaházban lakom. s az azt követő években már elvileg szépészeti kérdés hogy teljes ház befűtésére költsek vagy inkább a belső burkolásra stb a kérdés az ha előbbi s belül továbbra is csupasz tégla annak van e hátránya?


2018. jún. 25. 11:09
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Nem.

A külső vakolásnak esztétikai és minimális hőszigetelő funkciója van. Ill. védi a téglát az eső ellen.

A belső vakolás hiányában legföljebb kicsit jobban porosodik a ház. Ha nem vagy poratka allergiás, akkor ez sem számít.

Arra viszont számíts, hogy ha csak egy szobát fűtesz, akkor rettentően húzni fognak a falak, ill. ha pára jön föl a falakban vagy a padló felől, akkor az a falon lecsapódhat és penészesedést okozhat. Az viszont egészségtelen.

2018. jún. 25. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Ez egy fűtési szezon alatt is kialakulhat? Mert nem örökké való terv hanem egy birtokba vétel utáni szakaszos befejezés.

És akkor ezek szerint fontosabb lenne a teljes fűtés megcsinálása s 1 évig szigeteletlenül fűteni s a szigetelést hagyni a másik évre mert lehet több lesz az első év fűtésszámlája de akkor nem penészedik?


meg gondolom akkor már nem penészedik ha mondjuk a lakószoba 22 fokos de a többi helység fütettlenség helyett fűtött, de csak 12 fokos? így hasonló lesz a költség mint szigetelve a teljeset rendesen befűteni?

2018. jún. 25. 11:54
 3/11 A kérdező kommentje:
(azt hinném jobb ötlet a penészedés kialakulását megakadályozni mint utólag penészölő festékkel eltüntetni.)
2018. jún. 25. 11:58
 4/11 anonim ***** válasza:
A penész már 3 nap alatt ki tud alakulni, ha kedvezőek a feltételek. Én inkább temperálnám a többi helyiséget is.
2018. jún. 25. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
és mennyi az a hőfok amire feltétlenül fel kell fűteni a temperált helyiséget hogy biztos legyek nem alakul penész? vagy hőfok különbségről beszélünk s attól függ, a fűtött szoba hány fokos? És arányról van szó vagy különbségről?
2018. jún. 25. 12:24
 6/11 A kérdező kommentje:

Akkor ha jól értem, összefoglalva első a ház teljes fűtésrendszere s minden más utána következik...


Sok ilyent hallottam már hogy az (elvileg) száraz ház penészedik, akkor ez ha tényleg száraz volt, akkor helytelen fűtési módra vezethető vissza?

2018. jún. 25. 12:27
 7/11 anonim ***** válasza:

A penészhez kell a megfelelő élettér (felület), hőmérséklet, és nedvesség.

E három együttállása okozza a gondot.

Minél magasabb a páratartalom és hdegebb van annál nagyobb a páralecsapódás.

2018. jún. 25. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Én ott kezdeném, hogy mennyi pára jön föl. Ha a falak alján van vízszigetelő réteg, az sokat számít. Ha nincs, akkor sose lesz igazán száraz levegőjű ház. A másik: a padló alatt van-e vízszigetelő réteg (kátránypapír). Ha nincs, és nem reménytelen anyagilag, akkor én tetetnék.

Ha ezek valamelyike hiányzik, és nincs lehetőséged pótolni, akkor amíg ott laksz, végig kiemelt figyelmet kell fordítani a párára. A legfontosabb a rendszeres szellőztetés, akkor is, ha emiatt többet kell fűteni. A kályhád ugye nyílt égésterű, tehát a szoba levegőjéből venné az oxigént? Ha igen, akkor ne legyen jól záródó műanyag ablakod, mert szén-monoxid mérgezést okozhat, ami halálos! Ha új ablakod van, akkor légbeejtőt tetessél rá. Ha viszont légbeejtő lesz rajta (vagy régi, rosszul záródó ablakod van), akkor a penész ellen is sokat tettél.

Abban tökéletesen igazad van, hogy a penészt elsősorban megelőzni kell, nem utólag eltüntetni.

Számíts arra is, hogy némiképp a falak hőszigetelő rétege is csökkenteni fogja az épület szellőzését. Illetve mi pl. meszeltettük a falakat, nem diszperziós falfestékkel festettük be, mert a meszelt fal szellőzik, a mosható falfesték meg nem (vagy legalábbis kevésbé).

Még olyanokra érdemes ügyelni, hogy ha szekrénysor van a külső falnál, akkor mögötte legyen egy kis hely (mondjuk 10 cm), hogy oda se szoruljon be a hideg párás levegő. Ez a veszély viszont csökkenni fog, ha szigetelve lesz a ház, mert a fal akkor nem lesz annyira hideg.


Összességében: ha az anyagiak engedik, én először a falak és a padló vízszigetelését oldanám meg (ha nincs megoldva). Ha ez a ház nemrég épült, akkor szinte biztos, hogy ezek meg vannak oldva. Utána kiépíteném a fűtést mindenhol. Utána belülről bevakoltatnám, kimeszeltetném. Utoljára hagynám a külső hőszigetelést és a vakolást. Akár 5-10 évig is ellakhatsz egy csupasz téglás házban, nem fog a tégla tönkre menni tőle.

Ha egymagad laksz, akkor is a nem lakott szobákban legyen kb. 15 fok. És ott is rendszeresen szellőztess! Semmiképp se teregess oda vizes ruhákat, hiába lenne jó, hogy ott nem kell kerülgetned.


Ja, még egy fontos dolog! Még sátortetős háznál is érdemes a padlásszigetelést megcsinálni. Vagyis a padlás és a lakószint közötti födémre a padlás felől hőszigetelő réteget tetetni. Óvakodnék a gagyi és olcsó megoldásoktól (pl. kőzetgyapot), mert azok hőhidakat képezhetnek, ill. pár év alatt összeesnek és semmit sem szigetelnek. Legjobb lépésálló hungarocellt lerakatni, majd rábetonozni. Vagy cellulózt (papírdarálékot) lerakatni, de akkor ki kell találni, hogy tudsz rajta menni. Mi ezt csináltuk, és téglákra raklapokat tettünk, azok alá lett befújva a darálék, a raklapokon meg lehet lépkedni.

A padlásszigetelés remek dolog! A hőérzet szempontjából állítom, többet jelent, mint a falak szigetelése! Nyáron pedig a lakótér érezhetően kevésbé melegszik fel. Könnyen lehet, hogy így a klímát is megspórolhatod (ez persze egyéni ízlés kérdése is).

Szóval a padlás hőszigetelése előbbre való, mint a falak hőszigetelése, ez határozott véleményem.

2018. jún. 25. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszi a részletes leírást. Néhány dolgot nem értek. Én azt hinném, csak a tetőnél a cserepeknél kell a hőszigetelés, s a szintek között nem kell. Se a padlástér és az első emelet, se az első emelet és a földszint között. Akkor tévednék és mégis kell?

A másik, a vízszigetelés. Könnyen egybemosódhat nekem ha nem egyértelmű. Jól értem, hogy nem csak a talaj között kell szigetelni, hanem a szintek között is?


Ott akadok el, hogy a távlati cél a teljes lakótér befűtése, a padlástérrel együtt, s azt hinném, ekkor nem kell szintek között hőszigetelni, és ha 20 cm-es lapkával van szigetelve az egész ház akkor rezsi szempontjából lényegében mindegy hogy csak 1 szobát fűtök vagy az egész házat. Vagy tévedek?


A másik ami még felmerült, ha csak 1 szobát fűtök, egy alsó helységben akkor az nem fűti be az egész házat legalább annyira hogy a többi helységben a 15 fok meglegyen így egy kályhával temperálási hőfokon lenne s nem lenne penész?

2018. jún. 25. 13:39
 10/11 anonim ***** válasza:

Szívesen. :-)


"Én azt hinném, csak a tetőnél a cserepeknél kell a hőszigetelés, s a szintek között nem kell. Se a padlástér és az első emelet, se az első emelet és a földszint között.....a távlati cél a teljes lakótér befűtése, a padlástérrel együtt"


Mondjuk nálunk föl se merült, hogy a padlásteret melegen tartsuk, tehát a cserepeknél nekünk nincs hőszigetelés. Lehet, hogy ha ott hőszigetelsz, akkor kiváltod ezzel azt, amit én írtam. De erről kérdezz meg szakembert.

A szintek között nem kell hőszigetelés.


Vízszigetelés:

"Jól értem, hogy nem csak a talaj között kell szigetelni, hanem a szintek között is?"

Csak alul kell. Tehát a földszint padlója alatt. Ill. a földszinti fal alján, úgy tudom a betonalap és az első sor tégla között. Nálunk csak egy kis hozzátoldott részen kellett ezt csinálni (a fal vízszigetelését). Láncfűrésszel elvágták a falat és kemény műanyagréteget (kb. mint a linóleum) raktak be oda. Utánaszámoltam: ha az egész ház külső falainál kellett volna, az kb. 1 millió Ft lett volna - 6 évvel ezelőtt. De máshol nem kellett, tehát egy igényesen épített családi háznál 60 éve már raktak vízszigetelést a falba! Falátvágásos vízszigetelés - így tudsz rákeresni.


"Ott akadok el, hogy a távlati cél a teljes lakótér befűtése, a padlástérrel együtt, s azt hinném, ekkor nem kell szintek között hőszigetelni..."

Valóban nem kell.

"... és ha 20 cm-es lapkával van szigetelve az egész ház akkor rezsi szempontjából lényegében mindegy hogy csak 1 szobát fűtök vagy az egész házat."

Hát, azért szerintem messze nem mindegy, de ebben nem merek határozott véleményt mondani.


"A másik ami még felmerült, ha csak 1 szobát fűtök, egy alsó helységben akkor az nem fűti be az egész házat legalább annyira hogy a többi helységben a 15 fok meglegyen így egy kályhával temperálási hőfokon lenne s nem lenne penész?"

A fűtött szobától távoli helyiségekben nem hinném. De erről sem merek határozott véleményt mondani.

2018. jún. 25. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!