Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Meleg levegővel lehet padlófűt...

Meleg levegővel lehet padlófűtés? Jól hőszigetelt házban működne, ha a beton alsó rétegében csatornákat csinálunk, erre jön a második réteg, amit az alatta áramoltatott meleg levegő fűt?

Figyelt kérdés
2017. okt. 7. 16:02
1 2 3
 11/28 A kérdező kommentje:
#10: Ez tutti, hogy nem igaz.
2017. okt. 8. 13:58
 12/28 anonim ***** válasza:
37%

jól kivitelezett padlófűtés nem vészes, elírtam.


Egyébként volt egyik helyen, hogy a radiátorokban nem

víz, hanem gőz ment. Már az elején, félútnál már víz

volt, utána meg már hideg víz. Egyik helyen szauna

volt, másikban pedig meg lehetett fagyni.


Na most a levegős fűtés sem lesz ennél jobb.

Mekkora felületen érintkezne a betonnal? Milyen lenne

ezáltal a teherbírása? Mert a levegőnek nagy felület

kell (nyilván azért nem egy tömör kocka a procihűtő,

hanem tele van lamellákkal), mert nem jó hővezető, nem

adja le a hőt olyan könnyen. Ugyanakkor ezt a levegőt

magas hőfokon kell tartani. Ha nem csövekben vezeted

el, akkor a betont szépen "kimossa" a légáramlat, és

összeszakad a padló.


Értem én, hogy mit szeretnél, én is kísérletezek külön-

féle megoldásokkal, de amit írsz, egy kicsit sem lenne

olcsóbb, mint más, már létező megoldás.

2017. okt. 8. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 A kérdező kommentje:
#12: Elfogadtam a választ, bár nem nagyon volt hasznos, de a szándékot értékeltem. A gőzös példa nyilvánvalóan méretezési hiba eredménye. A proci hűtő meg pont azt mutatja, hogy a levegő tud hőt szállítani. Ott nyilván nehézség az, hogy 1 cm2-ről kell 100 Wattot elvinni. A fűtés esetben m2-enként kellene max 100W-ot átadni. Egy 5 cm-es beton esetén ez már néhány fok hőmérsékletkülönbség esetén megy, ha csempe van rajta, az nyilván nem sokat befolyásol, ha parketta, az persze már más tészta. A betont (ha jó) a légáramlat nem mossa ki, főleg, ha nem nedves, akkor elég sokáig bírja, 50-100 évig. Itt nem kell erős légáram. Azt írtam a kérdésben, hogy jól hőszigetelt házról van szó.
2017. okt. 9. 13:54
 14/28 acelsziv ***** válasza:

A procinál abban tévedsz. hogy nem 1cm2 ről kell a 100 wattot elvinni. Ezért van a hűtőborda, hogy minél nagyobb felületet biztosítson. A levegő hőszállító képessége elég kicsi. A vízé sokszorosan jobb.

Visszatérve a római példára ők forró levegőt alkalmaztak de ahhoz hogy a fürdő levegője jó legyen a padló olyan forró volt, hogy fatalpú papucsban léphettek csak rá.

2017. okt. 9. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
13%

A levegő hővezető/hőleadó képessége elég kicsi.


Csak hogy ismerős példával éljek, radiátoros fűtés,

a meleg levegő a plafonhoz összpontosul, a hideg a

padlóhoz. Simán lehet akár 10 fok különbség is. Ha

a levegő jobb hővezető lenne, akkor mindenhol azo-

nos hőmérséklet lenne. A padlófűtés annyival jobb,

hogy ott a padló "elő van melegítve", nagyobb kon-

fortérzetet ad, mert nem fázik az ember lába.


Ha levegővel fűtenéd, gondok lennének:

1. kb 10x olyan nagy felület kell, mint a vízcsövesnél.

2. Sokkal nagyobb hőfokra kell fűteni, hogy azonos e-

nergiát adjon le, különben életben nem fűtené fel.

3. Levegőt felfűteni sokkal rosszabb hatásfokkal lehet


Amit viszont látok fantáziát, az az, hogy hasonló szer-

kezetben több száz fokos levegőt áramoltatni: a kazánok

esetén a legnagyobb hőveszteség a kiáramló meleg levegő.

Viszont mivel itt káros/veszélyes anyagról van szó, így

simán a betonban nem lehetne áramoltatni, mindenképpen

védőcsőben kell.

2017. okt. 9. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
94%

Elvileg nincs akadálya, ám számos gyakorlati probléma megoldásra vár.


A mai korszerű fűtések a felületfűtések. Padló-, fal-, esetleg mennyezet fűtés (és hűtés). Leginkább amiatt szeretik, mert a jól megtervezett felületfűtésnél alacsony előremenő vízhőfokkal (35-40 fok C) is korrektül kifűthetők a ház helyiségei. Az ilyen házban egyenletes hőmérséklet van, a komfortérzet kiváló. És az alacsony hőfokú előremenő vizet nagyon gazdaságosan lehet előállítani hőszivattyúval, vagy kondenzációs gázkazánnal.


Itt a fűtésrendszerben néhány száz liter víz kering mindenütt egyforma vastagságú csőrendszerben. A keringtetéshez elég egy 50-100 W teljesítményű keringető szivattyú. Az előremenő és a visszatérő hőfok különbsége 10 fok körül van.


Mivel a víz sűrűsége 1000 szer nagyobb a levegő sűrűségénél, és a fajhője is négyszeres, emiatt hasonló hőmennyiség hordozásásra első közelítésként 4000-szer akkora térfogatú levegőre van szükséged. Ha az előremenő fűtő levegő 40 foknál magasabb hőmérsékletű, nyilván alacsonyabb a szorzószám.


Ha a levegőt szállító rendszer nem hőszigetelt, akkor a hőforráshoz közeli szobák túlfűtöttek, a távoliak alulfűtöttel lesznek, elhűl a levegő, mire odaér.

A vízhez képest még mindig több százszoros mennyiségű levegő áramoltatásához jóval nagyobb méretű keringtető szükséges. Ennek nem csak a fogyasztása, hanem a zaja is nagyobb. Esetleg a rendszerben a padló alatt nagy sebességgel áramló levegőnek is hallható zaja van a szobában.

Hőátadás szempontjából a levegős hőátadásnál egy adott helyiség fűtésekor praktikus lenne folyamatosan bővülő, vagy egymásba nyíló méretű fűtő csatornák kialakítása, ahogy hűl a levegő, egyre nagyobb hőátadó felület legyen.


Szóval nem lehetetlen, de macerás. A levegő nem a legjobb hőt szállító közeg. A víz erre sokkal jobb. Nagy a fajhője, nagy a sűrűsége. És a víz gyakorlatilag összenyomhatatlan. Egy nyomásmérő a vizes rendszerben azt is jelzi, hogy a rendszer nem lyukadt ki, nincs tömítetlenséged.

2017. okt. 9. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 A kérdező kommentje:

#14: Te tévedsz, én írtam jól. 1 cm2-ről kell elvinni a 100 Wattot,ezért kell a hűtőborda. A hűtőborda növeli meg a felületett 1 cm2-ről sokra.

A rómaiaknál nem voltak olyan nyílászárók és hőszigetelések, mint most. Ma az a helyzet, hogy télen, hidegben, a padlófűtés fölött a járólapot majdnem hidegnek érzem, ha mezitláb lépek rá, mert olyan kevés hőt kell átadni, a lakásban mégis 22 fok van.

2017. okt. 10. 09:00
 18/28 anonim ***** válasza:

Elbeszéltek egymás mellett. A proci 1 cm^2-en (ami akár

5-6 is lehet) adja át az alumínium/rézbordának a TELJES

hőt. Viszont a levegő nem képes ekkora felületen felven-

ni, ezért kell nagy felület a bordának. A ventilátor

pedig azért van, hogy olyan levegőhöz jusson a borda,

amelyik hidegebb.

2017. okt. 10. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 A kérdező kommentje:

#15-ös: A radiátort most hagyjuk, azt tudom, hogy miért nem akarom.

1. 10x nagyobb felület? Milyen felület? Keresztmetszet kell nagyobb, hogy jól tudjon áramolni. De ez nem gond, nem akarom olyan vékony csőben vezetni, mint a vizet.

2. Tévedsz, nem kell sokkal nagyobb hőfok. Számolj utána. Én megtettem. Néhány fokos különbség elegendő, ha nincs vastag fa parketta. Kb. mint a vizes fűtésnél, annyi kell. Igazából nincs is különbség ilyen szempontból, a lényeg, hogy oda kell vinni a hőt, utána meg átmegy a betonon és a járólapon, vagy laminált parkettán. A vastag parketta nyilván nem való padlófűtésre. Azon nem érdemes vitatkozni, hogy a levegő viszi-e a hőt. Viszi rendesen. Át is adja. A cserépkályhában olyan meleg van, hogy már téglát is égettem benne, szóval nagyságrendileg 800-1000 fok, aztán mondjuk 20 méter út után 40 fokos a levegő a kéményben. A padlóban nyilván sokkal hosszabb utat is tehet meg, és lassabban.

3. Na, ez érdekes. Szóval szerinted az, hogy a levegővel a levegőt fűtöm, az sokkal rosszabb hatásfokú, mint hogy a levegővel felfűtöm a vizet? Ugye a hő mindig a levegőben keletkezik a szokásos gáztüzelésű fűtőberendezésekben...

Az más kérdés, hogy a radiátorokhoz mindenképp víz kell, a padlófűtéshez is az van elterjedve, ezért most bolti kazánnal csak úgy tudnám megcsinálni, hogy vízzel melegítem a levegőt. Cserépkályha vagy tömegkályha esetén persze más a helyzet, azt könnyen lehetne úgy rakni, hogy meleg levegőt tudjon szolgáltatni, ne csak a külső felületen, hanem alóla is.

2017. okt. 10. 09:18
 20/28 A kérdező kommentje:
#16-os: Egy jól hőszigetelt házban a fűtés nem megy folyamatosan. Azt látom, hogy bekapcsol egy időre, aztán kikapcsol, és a padló tartja a hőmérsékletet. Mivel padlófűtésem is van és cserépkályhám is, ezért volt alkalmam gyakorlatban is tapasztalni ezeket, persze a fizika ismeretek is megvannak. Szóval ha van egy kályhám, ami tud 10 kW-ot (ez bőven elég), akkor ezt a hőteljesítményt levegőre tenni, padlóban vezetni simán jó. Az nem gond, hogy van olyan szoba, ami messzebb van, nem egymás után kötném a szobákat sorosan, hanem párhuzamosan. A padlófűtésnél is így csináltuk, ugyanis ez a probléma víz esetén is meglenne. A párhuzamosság mellett még kétirányú forgalmat is lehet csinálni, hogy még egyenletesebb legyen. Valójában még 10 fokos hőkülönbség esetén is elegendő kevesebb mint 0.5 m3/s levegőnek a padlóba juttatása, és ez egy 10+ helyiséges házban, azaz helyiséges házban, ami azt jelenti, hogy helyiségenként kevesebb mint 50 liter/s kell, ami már egyáltalán nem sok. Ez a legnagyobb hidegben, ami évente max 1x fordul elő, de van hogy egyáltalán nem. Csináltam már kalkulációt, párhuzamos csatornákkal akár nagyságrendileg 1 m/s-os légáramlat menne a padlóban, ami érezhetetlenül gyenge szellő szint. Mivel látszott az igyekezet, hogy korrekt választ adj, ezért elfogadtam, de érezhető, hogy nem a megvalósíthatóságot kerested, hanem a cáfolatot.
2017. okt. 10. 09:50
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!