Hogy érné meg jobban a fűtés?
A fatüzelésnek nagy hátránya, hogy nektek kell állandóan tüzelni, ha elfelejted, akkor leáll a füzés, másrészt a fa nem olcsó, haza kell hordatni, illetve összefürészeltetni, felhasogatni, behordani a helyére - ez mind elég megeröltetö vagy - ha mással csináltaod - akkor drága. A fözés meg körülményesebb, mert általában éppen akkor túl kevés/fogy ki a gáz a palackból, amikor kellene és nem lehet beszerezni.
A gázzal egyszer van nagyobb költség (a bevezetés - de a fatüzeléses módszer kialakítása sem sokkal olcsóbb), utána a gáz "ott van" és semmi gond vele tovább, a fütés megy magától, és a fözéssel is kevesebb a probléma.
Nálunk vegyes tüzelés van, de csak azért, mert ez nem rajtam múlott. Én maximálisan fa-párti vagyok.
Egyrészt a gáz az kényelmes, az tény, de teljes kiszolgáltatottság. Az egy darab szolgáltatótól függsz, akivel bármikor bármi megtörténhet. Politikai cirkusz (pl. az ukránok teljesen elzárják a gázt, nem csak beijesztés szinten, mint eddig) vagy ne adjisten egy természeti katasztrófa történik.
A másik meg az anyagi vonzat. Bárki bármit mond, azért per pillanat is olcsóbb valamivel a fa, ha mértre vágva, hasogatva veszed, kandalló-készen, házhoz szállítással is. Emellett pedig a gáz ára, ha némi ingadozással is, de exponenciálisan nő:
A közgazdászok sem mernek belegondolni, hogy 10-15-20 év múlva milyen gázárak lesznek.
Aztán az már csak hab a tortán, hogy kertes házban folyamatosan termelődik a fahulladék, amit el lehet tüzelni. Mégiscsak jobb, ha kémény alatt tüzeled el, nem máglyába hordva az udvaron, amikor a szomszéd éppen tereget.
Föntebb említették, hogy sparhelten is lehet főzni. Igen, lehet, laktam ilyen helyen, és igazából nem macerásabb, mint bármi máson. Be kell gyújtani, igen, de az azért nem egy katasztrófa. :)
A gázt bevezetni, a fűtést kiépíteni most szerintem legalább 1.5 milla, viszont ez a legkényelmesebb és a havi központi fűtés valamivel olcsóbb most, mint bármi mással. De ennél is van karbantartási költség, meg ezek a kondenzációs kazánok, amit most erőltetnek azon kívül, hogy jó drágák nem is sokáig bírják. Nem a régi fég kategória, amit pár tízezer forintból néhány évtizedenként teljesen megújítasz. Kalkuláld bele, hogy még 500e-t rá fogsz költeni 5-10 éven belül.
A legolcsóbb a teatűzhely, kályha. A kandalló, kazán fűtésrendszerre kötve egy komfortfokozattal jobb, de rengeteg macera van a tüzelővel(kivéve fabrikett, de az meg drágább), meg a kéményre is figyelni kell, könnyen tönkre lehet tenni rossz(vizes) tüzelővel, és drága azt is felújítani/újraépíteni. Évekre előre meg kell venni a tüzelőt, hogy kiszáradjon, ide-oda pakolni, hasogatni, naponta tüzet gyújtani, táplálni, kihamuzni, éjjel felkelni rakni rá, vagy fagyoskodni reggel.
Még egy szempont, hogy a gáz helyben nem szennyezi a levegőt, a fa/szén tüzelés eléggé szennyez, egészségtelen és nem kellemes az egész környéken szagolni, főleg, ha nincs szél.
Szóval ha a pénz nem számít, gáz. De ha már gáz, megfontolnám, hogy valahogy megoldjam, hogy ne kondenzációs kazán legyen.
"Évekre előre meg kell venni a tüzelőt, hogy kiszáradjon, ide-oda pakolni, hasogatni, naponta tüzet gyújtani, táplálni, kihamuzni, éjjel felkelni rakni rá, vagy fagyoskodni reggel."
Ez nem egészen így van.
Mi tavasszal szoktuk megvenni a következő téli tüzelőt, de az erdészet, akiktől vesszük nem az idei, hanem az egy, néha két évvel korábbi vágást dobja piacra. A tüzelő szárazsága nem probléma, de aki nagyon akarja az tárolgathatja maga is, mindössze tárolóhely kérdése.
Éjszaka nem kell rárakni, általában még reggel is parázs van a kazánban. Inkább arra kell figyelnünk, nehogy túlfűtsünk éjszakára.
Hamuzni és begyújtani tényleg kell, de ez összesen három-négy perc. A borotválkozás több időt vesz el az életemből, mint a reggeli begyújtás.
(5. voltam)
Nem mindig az olcsó lesz később az olcsó vagy jobb. PB palackkal ugyan úgy főzöl mint vezetékes gázzal, csak minden tűzhelyhez kellenek új fúvókák, át kell rá állítani. 2 palackkal vígan főzhetsz.
A kandallót én is csak kiegészítésnek ajánlanám, mert szép, de vacak a hatásfoka, nincs sehol tömeg, reggelig hűl ki a lakás. Valahol a csöveket el kell rejteni, biztonsági berendezések az áramszünet miatt. Kiegészítésnek viszont tökéletes. Vegyes kazán vagy falgázosító (szénhez is) és pufferrel akár a meleg vízre is rásegíthet, bár ára annyi mint egy mai jó gázkazánnak.
Szuper gázkazános problémákat itt is olvashatsz bőven, lehet mit rákölteni időnként, nem beszélve az ajánlott 2 éves tisztogatás és ellenőrzésekről.
Tény, hogy ezzel van a legkevesebb saját munkád, de kényelmes.
De mindamellett sokat számít a lakás hőszigetelése is, lehet, hogy alig kell fűtenetek .......
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!