Fütésünket fatüzelésü 20 kwos kazánnal szeretnénk megoldani. Jelenleg kicsi a lakás és 3 radiátort raknánk fel. Felhívtam egy szerelőt ő azt mondta hogy a 3 radiátor kevés lesz mert nem lesz a víznek elég keringési helye így a kazán tönkre fog menni?
Az a másik ismerős jól mondta. De a puffer is csak részleges megoldás, mert alapvetően a kazán hőjét le kéne adni a fűtőtesteknek, különben a puffert hamar felforralod.
Persze ha elég nagy puffert raksz fel, akkor el tudja nyelni egy töltetnyi fa hőenergiáját. Ebben a felállásban kb 1500 literes kéne.Még játszhatsz azzal, hogy amennyire lehet lefojtod a kazánt, akkor esetleg 750-1000 literes puffer is elég. De ezt a verziót meg a kazán nem szereti.
Mégis mekkora az a lakás?
A radiátorokat méretezni kell az épülethez, nem mondott hülyeséget a szerelő.
Ha már kiépítitek egy rahedli pénzből a fűtés rendszert kazánnal pufival, szerelvényekkel Nehogy már pár radiátor megspórolásával rontsátok el.
Kedves második!
Nyilván ha lesz puffer, azt majd szépen kitapasztalja a kérdező, hogy mennyi fával tudja felfűteni. Elég nehéz benne felforralni a vizet. Tapasztalatból mondom.
Kérdésre is válaszolván, vegyeskazán mellé mindenképpen rakass puffert. Ha megengedi a költségvetés, akkor legyen egy nagyobb 30-40 kW-os kazán, s 1500-2000 literes tartály. Mivel elég kicsi lehet a ház, 2000 liter még a legnagyobb hidegben is elég lehet 2 napig, ha jó a hőszigetelés. Átmeneti időben 3-4 napig is.
Nem tartom ésszerű ötletnek, ha radiátoros fűtés mellett 2-3 napra való melegvizet akarsz pufferolni. Ez elmegy egy padló,- vagy falfűtés esetén, amikor alacsony hőfokú vizet keringetsz, de a radiátorokhoz ideális 60+ fokos víznek baromi nagy lesz a hővesztesége, akárhogy szigeteled le a puffert.
Véleményem szerint elég a 20 kW-os kazán, és egyszeri begyújtás, ha min 1m3-es puffert be tudsz állítani.
De jó! Akkor nincs is egyéb dolgunk, mint leásni a kertbe egy jól szigetelt, 150 köbös puffert, nyáron belekergetni a napkollektor által előállított forró vizet, aztán a mikor szükség van rá, elővenni.
Sajnos azonban annak a hülye hőenergiának nem lehet elmagyarázni, csak arra mehet, amerre mi szeretnénk. A megy minden felé, mint a vak ló. Még egy HMV bojlert is tanácsosabb nagyobbra méretezve max 60 fokra fűteni, mert így kevesebb a hőveszteség.
Ami a padlófűtést illeti, valóban inkább felfűtik az 1 köbös tartályt 90 fokra, mintsem hogy építenének egy 4 köbös tartályt a 40 fokos víznek. De az, hogy így csinálják, nem jelenti azt, hogy ez így helyes.
Tisztelt Miquel! Látom egy oldalon vagyunk a témával kapcsolatban. Egy 750-1000 literes pufferrel fél, max.egy napig tudja kitolni a fűtést. Alapvetően azért találták ki a puffert, mert a szilárd tüzelésű, és a faelgázosító kazán hatásfoka akkor jó, ha 100% teljesítménnyel, és magas előremenővel dolgozik. Ez a magas előremenő, viszont egy hőmérséklet szabályozott (és főleg padlófűtéses rendszerben)nem megfelelő. A puffert fűti fel a kazán ameddig csak tudja (85-90C), szabályozás nélkül, és onnan a különböző fűtési köröknek egyedileg szabályozott módon (thermosztatikus,motoros visszakeverős) vesszük ki az energiát. A puffer csak átmeneti tároló. Viszont az általad említett 100-200m3 tárolós rendszer létezik, több is megvalósult belőle. A legdurvább verzió az, amikor az épület egy jól hőszigetelt beton víztározóra épül, maga a víztározó az épület alapja (mint egy vízzel elárasztott pince) Itt viszont tényleg tárolásról beszélünk, mert a nyáron begyűjtött meleget tárolják. A hőszigetelés 40cm-nél kezdődik, a méretezett hőmérsékletcsökkenés (a hűlési veszteség miatt) kevesebb mint 0,3 C naponta. Én egy 10m3-est csináltam egyszer (saválló tartály) és 2 hónappal kitolja a fűtési szezont. De ez a technika már vagy tíz éve kihalt mint a dinók, mert horror az ár, meg a napelem + hőszivattyú mellett labdába se rúghat.
Visszatérve az eredeti kérdéshez, ha ez a 3 radiátor csak átmeneti állapot, később bővülni fog a rendszer, akkor átmenetileg elfogadható a puffer+fojtott üzem. Ha később sem lesz lényegesebben nagyobb a rendszer, akkor kisebb teljesítményű hőtermelőben kell gondolkodni. Esetleg vízteres kandalló-kazánban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!