Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Ha valóban 5%-ra csökken a...

Ha valóban 5%-ra csökken a lakásépítés ÁFÁ-ja, az hogyan valósul majd meg konkrétan?

Figyelt kérdés
Az építőanyagok és az építőipari szolgáltatások teljes köre más adókulcs alá esik majd ha lakáscélra veszik meg, mintha más célra? Remélem nem valami hangzatos, de faramuci kamu ez.

2015. dec. 14. 07:19
 1/10 anonim ***** válasza:
69%

Hangzatos dolog. De nem tudom elképzelni, hogy az építőanyagok ÁFÁ-ja is lecsökkenne. Azokat nem csak a fiatalok új építésű lakásához lehet felhasználni, hanem régi házakhoz is. Az sem megvalósítható, hogy építőanyag vásárláskor igazold, mire kell.

De ez nem igazán segíti a fiatalok lakáshoz jutását. Ha nincs elég jövedelme, saját erő, nem kap hitelt, akkor nem tud lakást venni a fiatal. Ezen nem segít az ÁFA csökkenés.

2015. dec. 14. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
8%
Még a részleteket pontosan nem lehet ugyan tudni de szerintetek ami biztos hogy sehogyan se lesz ez jó . Bravó. Igazán értelmes kérdés és válasz.
2015. dec. 14. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
100%

Hát lakásépítésről volt szó, máskor meg elhangzott az építőipar is... Sokféleképpen valósulhat meg.


Ha szerződés - pl. családi ház esetén, vagy lakóház esetén - akkor valószínűleg az is út, hogy az adott szerződésben lévő anyagköltség - meg akár a munkaköltség 27% helyett 5% ÁFÁ-t tartalmaz.


Hogy nézne ki ez a gyakorlatban?


Van jelenleg egy 15.000.000 ft-os ház, ezt kell felépíteni. Ennek a nettója most 10.950.000 Ft.


Vagyis az abban szereplő anyagköltség, munkadíj stb. Már nem 27%-os ÁFÁ-val lesz, hanem 5%-ossal, ami eredménye hogy 11.500.000 lesz ez a ház.


Hogy ezt anyagnál hogy lehet kivitelezni? Megoldható ÁFA jóváírással is, de a cégek - kivitelezők nettó áron veszik a terméket, és a vásárlóval fizettetik ki az ÁFÁ-t.


Vagyis ebben az esetben megveszik nettó áron a téglákat, és 5%-os ÁFÁ-val adják ki a munkaszerződésbe. A többi már a könyvelés dolga.

2015. dec. 14. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 xswerdy ***** válasza:

Az is kérdés, hogy mire fog egyáltalán vonatkozni. Ha egy cég épít eladási célra lakásokat, az nagyjából tiszta: ő visszaigényli a 27%-os ÁFÁ-t, majd az ő számlájára 5%-ot ír. Így tehát közvetve az anyagra is vonatkozik.


De hogy a magánerős építkezésekre egyáltalán fog-e vonatkozni, az teljesen nyitott. Ha van egy fővállalkozód, aki az anyagot is hozza, akkor működhet ugyan úgy. De ha egyenként szerződsz a kőművessel, burkolóval, festővel, áccsal, asztalossal, burkolóval... a munkára, és az anyagot Te hozod, akkor nem tudom, hogy lesz. Hogy derül ki, hogy újat építettél, vagy csak felújítottál? Lehet esetleg, hogy 1 db építési engedélyhez 1 db. fővállalkozói számla lehet 5%-os.

2015. dec. 14. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
36%

De ez bonyolítás.


Cég nettó áron vásárol, szerződésben kéri ki a 27%-os ÁFÁ-t.

Dolgoztam informatikában, és nagykertől mi is vettünk gépeket... nettó áron. Aztán azt adtuk tovább Bruttó áron.


Nagyker -> Cég -> Vásárló.

A cég írja rá a %-os ÁFÁ-t, így ha 5% a kulcs, akkor értelemszerűen nettó kiadás (munka+anyagköltség) + 5%.


Nem kell visszaigényelni semmit sem, mert mint ahogy bemész egy pékségbe, veszel egy kenyeret mutatja a NAV-os kassza hogy 18%. Ott sem kell 27%-ot aztán visszaigényelni.


Vagyis a cég ráírja az 5%+-t ÁFA néven, aztán a könyvelés elszámolja a NAV felé. Minek ezt bonyolítani? :D


Építőanyag nem lesz 5%. Mármint csak akkor lesz annyi, ha szerződésként egy lakóház része. Mert ugye a cég, aki kimegy építeni egy házat, az nettó áron megvásárolja az elemeket - de mondjuk boltjuk is van, építőanyaggal kapcsolatosan, így lakóház esetében nettó+5%-os szerződést ír, míg bolti eladásnál nettó+27%-ot.


Minden szerződés alapján készül, vagyis nem nehéz adózni, és nyílván tartani hogy mikor 5%.


Ez a ház 20 millió nettóban akkor a szerződésbe nem az kerül bele hogy 20+ÁFA (27%) => 20 + 5,4, hanem 20+ÁFA (5%) => 20 + 1

2015. dec. 14. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés egy félreértésen alapul.

Szó sincs a "lakásépítés" ÁFÁjának csökkentéséről.

Az új építésű lakások eladásakor kell 2016. január 1-től 27% helyett 5% ÁFÁ-t írni.

Ha építkezel, az ÁFA csökkentés nem érint.

Ha készen szeretnél lakást, házat venni, akkor a jogszabályban szereplő mérethatár alatt kedvezményes ÁFÁ-val vásárolhatsz.

2015. dec. 15. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 xswerdy ***** válasza:
elolvasva a törvénytervezetet kifejeetten az értékesítésre vonatkozik a kedvezőbb ÁFA kulcs. Tehát arra sem, ha a telkedre egy fővállalkozóval felhuzatsz egy komplett házat. Családi házra csak akkor, ha a vállalkozó veszi meg a telket, felépít egy házat, és azt árulja. Nem igazán jellemző a piacra ez a konstrukció.
2015. dec. 15. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
Nekünk a lakás utolsó részletét januárban kell kifizetni, akkor ez azt jelenti, hogy ezt a részletet 5%-os ÁFA-val lehet számolni? Az adásvételiben a lakás ára 27%-os ÁFA-al van bruttósitva és ez lett részletekre bontva.
2015. dec. 15. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:

az milyen szuper, hogy mi pár nap híján csúsztunk erről le. pont dec 23-án kaptuk meg a használatba vételi engedélyt. nem vagyok ideges ááá. Most a 12 milliós hitel helyett 9-et kéne fizetnem...

Navnál még bepróbálkozok hátha van bármiféle kiskapu, hogy beleférjünk. A házszámot még csak pont intézem. Iszonyú érzés...

2016. jan. 6. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

Tény, hogy akinek nincs semmilyen félretett pénze, önerője, annak nem sokat segít. Azonban akiknek van némi pénzecskéjük azoknak nagy segítség, hiszen azért csökkenhetnek az árak. Bár még nem teljesen tisztázott a dolog, így ne nagyon merjünk még ezzel számolni, amíg nincs minden letisztázva. A generál kivitelezőnek viszont elég érdekes szitu áll fent. Ugyanis bár írjátok, hogy nettó áron kapja az anyagot, de az áfát akkor is meg kell valamilyen szinten finanszíroznia. csak később kapja vissza áfa visszaiginylésnél, így ő nem jár jobban, ha neki marad 27 % áfa az anyagon. (Bár roszabbul sem jár mint eddig az is igaz)

xswerdy nevű felhasználó írja, hogy esetleg 1 generálkivitelezőhöz 1 db 5 %-os számla járhat majd. A válaszában említett építési engedélyt nem hoznám fel, ugyanis tudomásom szerint 300 nm alatt már nem kellesz építési engedély sem. csak kérdés hogy akkor az építési napló ezekhez kellesz vagy azt is hanyagolják. Valamint azt ki fogja vezetni, ha nem generálkivitelező hanem magán? Ja és hogy ezekkel a jogszabályokkal ki mennyire ven tisztában, mert még a kisvállalkozók sem tudnak sokmindent, nemhogy a magánépíttetők. Az hogy generálkivitelezőtől veszünk lakást nem jellemző, azzal külön vitatkozni lehetne! Családi ház esetében tényleg nem jellemző, de kissebb-nagyobb társasházak esetében szinte csak ilyen létezik. Kevés magánszemély épít 8-10 lakásos társasházat. Egyrészt mert nincs rá pénze, másrészt meg mert nem tudja elszámolni, leköltségelni.

2016. jan. 16. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!