Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Penészedés, párásodás ellen...

Penészedés, párásodás ellen hogyan/mivel szellőztessek?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Új lakás tulajdonos vagyok, tanácsokat szeretnék kérni. Földszintes, kertes házról van szó, műanyag nyílászárókkal. Résszellőzővel el vannak látva, de félek, hogy télen ez és a napi 1-2 kereszthuzat kevés a párásodás és penészesedés ellen (előző lakásban sajnos nem volt elég). Olvastam, hogy vannak különböző szellőző rendszerek, szerintetek érdemes ilyenre beruházni, és ha igen, milyenre?

Segítségeket előre is köszönöm!


2015. nov. 7. 10:38
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

# 8

Ez a szellőztetés semmit nem ért, valóban. Ha legalább a levegő felét kicserélted volna, akkor a páratartalom leesik 60 alá.

Oké, hogy a CO nem érdekes nálad, a párát géppel lecsökkented, de a CO2-t meg a radont a tüdőben megkötő anyagokat nem engeded ki, ezek szerint.

A Magyar Szabvány szerint egy felnőtt ember frisslevegő-szükséglete 30 m3/óra. Azaz, egy 100 m2-es, 2,8 magasságú ház levegőjét, ahol 3 ember tartózkodik, ez alapján 3,1 óránként teljes egészében ki kellene cserélni (elvileg), úgy még az említett párás 12 fokos levegő esetén is lemenne a páratartalom 50 % alá.

Na jó, ennyire azért senki nem veszi komolyan a szellőztetést, de azért annyira elhanyagolni sem szabad, mint te teszed, az általad írtak szerint.

A rosszul záródó ablak nem csak kimenő meleget jelent, hanem kimenő széndioxidot is, meg füstöt is (dohányzás és gáztűzhely esetén. Igaz, ugyanezt tudja a gumiszigetelésű ablak + beépített légcserélő ventilátor + páramentesítő is, csak drágábban.

2015. nov. 8. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat! Felmerült a fűtés, ablaknyitás téma: nem takarékoskodunk, kisgyermekes család vagyunk, így fűtünk normálisan, plusz szellőztetünk is. Mégis tiszta penész minden, ami idén mégjobban elhatalmasodott, ezért is vagyok tanácstalan és árnék ötleteket.

7-es válaszoló, látom nagyon profi a páratartalom kérdésben, esetleg valami megoldást is tudna javasolni? Nagyon megköszönném!

2015. nov. 12. 10:01
 13/16 anonim ***** válasza:

#11: Nem hanyagolom el a szellőztetést, ha nem is szellőztetek 3 óránként. A 2 perc 68% nem azt jelentette, hogy 2 percig szellőztettem. Remek idő van, ma is órákat szellőztettem kereszthuzattal, de most sem ment le 60%-ra, ami nem csoda, meleg van kint s annyira azért nem száraz, fizikai képtelenség lenne, ha egy viszonylag párás levegőből szárazabb levegő lenne, miközben a hőmérséklete nem változik. Ez van, a szellőztetés nem megoldás a párára... S ha szárazabb levegőt hozunk be, az is csak a szoba levegőjét cseréli, a többi pára megmarad és gyorsan felviszi megint az értéket, ha nem is az eredeti szintre. A szellőztetés olykor keveset ér, olykor semmit, olykor pedig ront a páratartalmon. Ez ilyen.


#10: Nem mindenki bírja a hőséget, én speciel szenvedek pl. 22 fokban. Igaz, 16-ban fázom, ezért van nálunk 18-20. De van, aki ennyiben már nem tud aludni...

2015. nov. 12. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Illetve lehet, hogy a 12 fokosnál kiszámítható, hogy lement volna a páratartalom, ha tényleg kicserélődik a levegő... Ez esetben vagy a páramérő is ludas (a lenti elég lassan reagál s minden páramérőnk más értéket mutat), vagy (ez tuti igaz) nem tudom rendesen kiszellőztetni a házat, maximum órákig tartó szellőztetéssel, amit nem fogok megtenni 12 fokban, bocs, én életem, én döntésem. Így is mindent visz a szél néha, elég szeles környéken lakunk.

De lent mindig magas a páratartalom, az emeleten már pár perc szellőztetés is látványos eredményt hoz (50% alá, hacsak nem túl optimista az a páramérő), igaz, ott igazi huzatot lehet csinálni, mert van 2 szemben levő ablak s picit kisebb a tér, de annyira azért nem sokkal.

Persze ha kint áll a levegő, akkor elég eredménytelen egy röpke szellőztetés, hosszabb idő alatt pedig az egyik szoba levegője átmegy a másikba, s továbbra is rossz marad. De az egyikben olyankor már igen hideg van...

Van értelme a szellőztetőrendszernek, nemhiába akarok egyszer olyat, szeretem a friss levegőt.

2015. nov. 12. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi segítségeket. Sokat vacilláltam a dolgokon, és úgy döntöttem, hogy az új lakásba szellőzőt szereltettetek (csak még nem tudom milyet kellene), a régi szülő házba pedig beszerzünk egy páramentesítő gépet (szintén tanácstalan vagyok hogy milyet). :)
2015. nov. 13. 10:08
 16/16 anonim ***** válasza:

Egy rendes, nagy teljesítményű gép kell, aminek a megadott értéke napi sok liter víz (ennyit úgyse fog kiszedni, mert igen magas páratartalomra és hőmérsékletre van megadva, de ha 20 liter helyett 6-ot szed ki, az is valami), nem hiszem, hogy óriási különbség lenne az ilyenek között, a fő, hogy rendes gép legyen, nem apróság.

Ma le tudtam tesztelni a 12 fokos szellőztetést. Nos, ér valamit, de nagyon keveset, hiába szellőztetek 2-3 óránklént 15 percet, a pára 60-70% az idő legnagyobb részében. Márpedig máshogy nem tudok szellőztetni, csak úgy, hogy kitárom az ablakokat. A levegő fel is frissül igen hamar, jó a légmozgás, de a pára kemény dió. No majd látok 50% alatti értéket, ha fagyban szellőztetek, persze az sem tart sokáig ablakbecsukás után... Tényleg a szellőztető vagy a párátlanító klíma lehet a megoldás a párátlanító gépen kívül. A szellőztetésnek megvannak a korlátai.

2015. nov. 13. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!