Penészedés, párásodás ellen hogyan/mivel szellőztessek?
Sziasztok! Új lakás tulajdonos vagyok, tanácsokat szeretnék kérni. Földszintes, kertes házról van szó, műanyag nyílászárókkal. Résszellőzővel el vannak látva, de félek, hogy télen ez és a napi 1-2 kereszthuzat kevés a párásodás és penészesedés ellen (előző lakásban sajnos nem volt elég). Olvastam, hogy vannak különböző szellőző rendszerek, szerintetek érdemes ilyenre beruházni, és ha igen, milyenre?
Segítségeket előre is köszönöm!
mindenképp párátlanító berendezés, a jobb fajtából.
szellőztetés nem mindig jó, főleg akkor mikor kint sokkal nagyobb a páratartalom, és ha beengeded a hideg párás levegőt a házba, adtál a szarnak egy pofont.
Tavaly nyáron költöztünk ebbe a lakásunkba, sorházi kertes lakás, 40 nm. Mi is penészedtünk, de olyan szinten, hogy a falakon nem volt, csak a szerves anyagokon telepedett meg. Könyvek, fa hűtőmágnes, meg a sarkokban egy picit, de nem volt nagyon jellemző, hogy nagy penészfoltok lettek volna. Borzasztó nehéz volt a levegő, és a konyhaszekrény alsó része egy dohos penész volt. Aztán csináltattunk tavasszal az ablakokra és az ajtóra szellőzőt, de nem sokat ért, csak annyit, hogy a penész megszűnt, de a magas páratartalom nem. Mi télen is úgy fürödtünk, hogy nyitott bejárati ajtónál, de majd' befagyott a s.ggünk, nyilván a több fokkal lehűlt padlóra kilépni és így törölközni nem volt kellemes.
Idén terhes lettem, 1 hónap múlva szülök, szóval megcsináltattuk a fürdőszoba szellőzést, mégpedig úgy, hogy a plafonba vágtak egy lyukat, ebbe egy időzítős csőventilátor, és kivezettük a padlásra, mint egy kis kéményt. És voila, megszűnt a pára! Eddig soha nem ment 70% alá, most 48-57 között ingadozik, és akkor se megy 70 fölé, ha bent teregetek. Amikor bent teregettem, sokszor volt 80, vagy afelett is. Először is ezt kellett volna, csak nem gondoltuk, hogy a kis szellőzők nem fognak segíteni, mert több helyről is kaptuk a dicséretet, hogy mennyire jó, és megoldotta a gondot. Hát nálunk még ez is kellett. :) De ezt ajánlom én is, hogy a fürdőbe és konyhába tegyetek ventilátort, tök egyszerűen megoldható, és a legjobb, ha kifelé vezetitek, sajnos mi csak a padlásra tudtuk. A konyhába egyelőre nem csináltuk meg, mert oda majd páraelszívó fog kerülni, csak most cseréltük le a konyhabútort is, megszűnt ott is a dohos penészszag, meg maga a penész is, és még a páraelszívót nem szereltük vissza.
A 2. hozzászólást akár én is írhattam volna, leszámítva, hogy azért a hideg párás levegő még nem is olyan rossz. A meleg párás levegő, az igen... Olyankor csak minimálisan szellőztetünk, mert bámulatosan felviszi a párát a szellőztetés...
No, mi aztán nem fogunk lyukat vágni a házra, nem azért szigeteltük le elég jól, kicsit sem szellőző, remek hőszigetelésű ablakokkal... Egyszer lesz hővisszanyerő szellőztetőnk (szeretem a friss levegőt), azelőtt párátlanító klímánk, de azokra most nincs pénzünk.
Most párátlanítógép van és persze szellőztetünk, hiszen azt kell, de azért nem akarjuk folyton kihűteni a házat s párás kinti levegőnél nem is ér olyan sokat, max. nagy hidegben, ami kevés párát tud megkötni a kinti levegő. Tartós 70% fölött penészedtünk, most már sosem. A párátlanítógép sajna hangos (de nem kell sokat használnunk), s persze fogyaszt is rendesen, de ez télen nekünk nem jelent plusz költséget, mert fűtésnek minősül, úgyis villannyal fűtünk.
Nem tuti, hogy segítettem, de nálunk ez van.
Nem érthet persze mindenki hozzá, de annak nem feltétlenül kellene tanácsokat osztogatni.
Kétféle páratartalmat szokás emlegetni.
1. Abszolút páratartalom: megmutatja, 1 m3 adott hőmérsékletű levegő hány gramm vizet képes felvenni. (A meleg többet.)
2. Relatív páratartalom: a levegő - adott hőmérsékleten - a vízfelvevő kapacitásának hány %-át használta ki.
Vagyis. Számológépet elővéve.
Ha kint ilyen nyálkás időben 0 °C van, és a levegőben van 4,3 g víz(pára), akkor a relatív páratartalma 90 %.
Ha ezt a levegőt szellőztetéssel behozzuk és felmelegítjük 20 fokosra, akkor a relatív páratartalma - ugyanannyi víztartalom mellett - már csak 25 % lesz.
Ha netán (pl. baba miatt) 25 fokosra melegítjük, akkor a relatív páratartalom 18 %.
Ha kint szép napos időben csak fele a páratartalom, akkor az előbb kiszámolt benti %-ok is felükre csökkennek.
De a magas szobai páratartalom meg a penészedés csak egy dolog.
Jól záró gumiszigetelésű ablakok mellett a szoba CO2-tartalma is erősen megemelkedik, ami legyengíti a szervezetet, mindenféle légúti betegségre hajlamosít, elég ránézni egy beteg emberre, és már köhögünk is.
Ha meg bármilyen fűtőberendezés van a lakás légterében (kazán, kályha, kandalló, vízmelegítő), akkor könnyen bekerülhetünk a híradóba, mint a szénmonoxid legújabb áldozata. Ilyen híreknél gyakran szokták mutatni az áldozatok házát, majd nézzétek meg legközelebb az ablakokat.
Úgyhogy ez a tökéletesen záró ablak csak átverés, mert ami meleget bent tartunk, annak az árát kifizetjük páramentesítésre, gyógyszerre, koporsóra.
Nekünk nem átverés az ablak, direkt azért vettük, hogy remekül szigeteljen és tökéletesen zárjon. A szénmonoxid nekünk nem téma, villannyal fűtünk, ezért is fontos a minél jobb szigetelés.
Egyébként ma 12 fok volt kint reggel, párás. Semmit nem ért a szellőztetés (már pára szempontjából, hiszen a levegőt fel kell frissíteni), maradt 70% a páratartalom (jó, 2 percre lement 68-ra, de az ablak becsukása után persze azonnal visszamászott a falakból, tárgyakból kiáramló pára miatt), ez már csak ilyen. Most a párátlanítógép megy, használtan vettük egy ilyeneket gyártó cégtől, 50 ezer volt, nagyon megérte az árát.
Elsősorban tessék rendesen fűteni, nem "takarékoskodva" 16-18 fokban élni. Másik, naponta 3-4-szer szellőztetni ( 5-10 perc kereszthuzat )
Vagy légtechnikát kell felszereltetni, mely automatizál mindent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!