Tényleg rossz vályogházba élni?
Nagymamáméknak volt vályogházuk. Nagyon jó hűvös volt nyáron. Nagyon jól szigetel. Tartós is volt. Bár szerintem ez függ attól, hogy hogyan készítették el. Náluk sose volt gond, pedig elég hosszú időt szolgált ki a ház.
Én semmi rosszat nem tapasztaltam. Nem tudom, mire gondolsz.
Nálunk egyszer egy cserebogár bújt ki a falból, nyilván a pajor fúrta be magát valahogy a talajon keresztül. Órákon keresztül hallottuk a zünnyögést, ahogy próbált kijutni, és fogalmunk se volt, mi lehet.
A faliszekrényeinket a konyhában extra hosszú csavarokkal kellet felszerelni a vályogfalra.
Ha árvíz éri a házat, jobban károsodik, mint a tégla épületek, ugyanígy jobban kell vigyázni minden csőtörés, beázás esetén is.
még ma is a legtöbb családiház vályog. ha nem vizes, akkor nincs vele probléma; illetve a felújításnál vigyázni kell, mert könnyen tönkreteheted.
vályognak pedig számos jó tulajdonsága van. egy rossz, hogy a vízre érzékeny (egy csőtöréstől nem fog összedőlni), valamint nem jó hőszigetelő, így a mai energetikai előírásoknak csak hőszigeteléssel felel meg (csak szálasanyaggal szigetelhető). hőtároló képessége révén nyáron sokáig hűvösen tart.
rossz.
aki a vályog pártját foglya, valószínűleg még nem élt rendes tégla házban, vagy nem tudom lehet csak szentimentalitásból állítja, hogy jó.
1000 házból jó ha 1-nek van beton alapja.
lábazati víz szigetelés nulla.
így minden talajban lévő nedvesség szépen vándorol a falakban, és azért van kivétel nélkül minden vályog házban az a penészes, dohos szag.
szigetelni lehetetlen, és nem is érdemes mivel a szigetelő anyag ára amit rá lehetne tenni, olyan drága, hogy abból kb meglehetne venni a téglát egy ugyan akkora házhoz.
tetőt cserélni rajta szintén lehetetlen normálisan, mivel beton koszorú sincs rajta.
azt aláírom hogy nyáron hideg, mert a 70 centis vizes tömör fal nehezen engedi át a meleget, vagyis sok idő még a falak átmelegednek, de aki azt írta hogy télen jó meleg, az szerintem nincs tisztában azzal, hogy télen max attól jó meleg ha naponta eltüzel 2 mázsa fát, vagy 30 köbméter gázt.
ugyanis azt a 70 centis vizes falat fel kell fűteni, hogy jó meleg legyen.
kifesteni normális festékkel (csak mésszel lehet) vagy ki glettelni lehetetlen.
egy laminált parketta burkolatot nem tudsz lerakni, mert a nedvességtől ami a szobákban van, egy hét alatt úgy megdagadna a parketta, hogy felemelkedne fél méter magasra.
sok vályogház mára már vagy összedőlt, vagy közel áll ahhoz az állapothoz hogy lassan bontásra lesz ítélve.
sok helyen a levegő miatt ami bent van, lesznek betegek, főleg az allergiások és a gyerekek.
régen lehet jó volt, vagy inkább azt mondanám hogy olcsó volt és abból építkeztek az emberek.
ma is építenek vályogból házakat, csak már teljesen más technikával!
van beton alapja, az első 50-60 centi a lábazatnál téglából készül, van vízszigetelés a lábazat alatt, és a falazatba téglából pillérek vannak beépítve, hogy a koszorút meg tudja tartani a falazat.
ez már közel sem olyan mint amit 50-100 éve csináltak, abban lehet jól élni, de amiről fent beszéltem, semmi pénzért nem laknék benne.
Csatlakozom az előző hozzászólóhoz, én egy nagyon jó építőanyagnak tartom, ha okosan használja az ember.
Volt száraz vályog háza a szüleimnek (nyaraló). Ahhoz hozzáépítettek egy szobát, téglából. Nos abban télen hideg volt, nyáron meleg, a vályog részben mindig jó volt...szerencsére az lett a gyerekszoba :)
Én ha építeni fogok egy házat, az szalmából lesz...sokkal jobbnak tartom, mint a vályogot, de persze ott is megjelenik a sár, csak ott az a "vakolat", ami túzállóvá, mégis lélegzővé teszi.
Összekeverik néhányan a putrit, a vályogházzal.
Nekem mind két nagyszülő háza vályog és az egyik barátom háza is vályog. Az egyiknek beton alapja van, a másik kettőnek terméskő.
Semmilyen nedvesedés nincs a házban. Szárazak a falak, a padló, minden. Az egyikben hajópadló van, a másikban beton, és azon szőnyeg, vagy linóleum, a harmadikban parketta.
Voltam én is már nedves vályogházban, annak valószínűleg nem volt jó az alapja, de a másik három teljesen egyenértékű a tégla, vagy gáz szilikát házzal, szárazság szempontjából.
A 10x10 es kockaházak jelentős része vályog, és nem mondod meg róla, hogy az.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!